BRATISLAVA 31. júla (SITA) - Na svojej internetovej stránke o tom informuje Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. "Komunikácia a priama spolupráca s európskymi krajinami, ktoré majú v tejto oblasti bohatšie skúsenosti, nám umožní významne zrýchliť postup slovenského eHealth a súčasne doň implementovať najnovšie poznatky,“ uvádza ďalej rezort.
Podstatou projektu je spolupráca dvanástich európskych štátov v oblasti medzinárodnej elektronickej výmeny pacientskych dát. "Konkrétny výsledok tejto spolupráce bude slúžiť napríklad lekárovi, u ktorého migrujúci cudzinec-pacient požiada o poskytnutie zdravotnej starostlivosti a lekár nebude mať žiadne alebo neúplné informácie o vývoji jeho zdravotného stavu," vysvetľuje ministerstvo. Takto bude môcť prostredníctvom celoeurópskeho komunikačného systému získať potrebné informácie, a teda aj kvalifikovanejšie rozhodovať pri návrhu lekárskej starostlivosti.
Vláda koncom marca vzala na vedomie Správu o stave informatizácie v rezorte zdravotníctva. Tá okrem iného konštatuje, že informatizácia zdravotníctva prebieha pomaly a stanovené úlohy sa plnia v obmedzenom rozsahu. V rámci pridelených finančných prostriedkov sa riešia a zabezpečujú úlohy s nízkymi nárokmi na financovanie a činnosti, ktoré nevyžadujú vysoké finančné náklady. V polovici júla kabinet zároveň schválil strategické ciele eHealth. Odhadované náklady na informatizáciu v rokoch 2009 až 2013 v ňom odhadujú na približne 7,604 mld. Sk (252,4 mil. €).
Informatizácia zdravotníctva, tzv. eHealth, je jednou z kľúčových priorít súčasnej vlády, čo potvrdzuje aj jej programové vyhlásenie a dodatok k Národnému programu reforiem Slovenskej republiky na roky 2006 až 2008. Realizácia informatizácie zdravotníctva v rokoch 2007 až 2010 pozostáva okrem iného z vytvorenia Národného zdravotného informačného systému, Národného zdravotného portálu, pripravenia štandardov informatizácie zdravotníctva, či dobudovania informačného systému verejného zdravotníctva.