Čínske informačné centrum pre internet (CNNIC) zverejnilo minulý piatok svoju polročnú správu o stave čínskeho webu. Obyčajný čínsky surfer má podľa nej menej ako 30 rokov, na webe hráva online hry a hľadá si kamarátov cez chat alebo niektoré sociálne siete. Nemal by sa teda príliš líšiť od slovenského alebo amerického. Teda okrem dvoch rozdielov: cenzurovaný internet mu neponúkne informácie o nedemokratickom komunistickom režime svojej krajiny a meno Jenna Jameson mu asi tiež nič nepovie. Hviezdu filmov pre dospelých spolu s terabajtmi porna čínske úrady na webe zakázali.
Terabajty hudby a filmov
Veľkým paradoxom čínskeho internetu je miera cenzúry. O krvavom potlačení demonštrácie na Námestí nebeského pokoja v Pekingu nenájdete s čínskou IP adresou nič. Ich verzie YouTube však skrývajú poklady v podobe nakradnutých amerických filmov a seriálov v plnej dĺžke, s originálnou audiostopou a čínskymi titulkami. Hudby je na tamojšom internete tiež dostatok.
Takže zatiaľ čo analytici uvažujú nad finančným úžitkom z rastúceho internetu a vláda nad koncepciami rozvoja, čínsky surfer si na stránkach Tudou.com alebo Youku.com alebo 56.com zatiaľ pozrie posledného Batmana alebo Indiana Jonesa a počká si, čomu sa má v komunistickej Číne o niekoľko rokov podriadiť.
Viac surferov ako USA
Správa Čínskeho informačného centra pre internet odhalila tiež ďalší z paradoxov internetu v krajine, o ktorej sa tvrdí, že sa s internetom nekamaráti: krajina má podľa nej po dlhej dobe viac surferov než USA. Správa hovorí, že ich je 253 miliónov, čo by mal byť oproti minulému roku nárast až o 56 percent. USA majú asi 220 miliónov internetistov.
Obrovský rozdiel medzi týmito dvoma krajinami nie je ani tak v počte ľudí s prístupom na internet, ale v ich percentuálnom zastúpení. V USA používa internet asi 70 percent obyvateľstva, v Číne len 19 percent.
Veľký nárast spôsobila „séria závažných udalostí, ktoré donútili internetovú populáciu vyhľadávať informácie na webe,“ píše sa v správe CNNIC. Množstvo surferov teda zvýšili správy o ničivom zemetrasení, ale aj predolympijská mánia v krajine.
Virtuálni súrodenci
Číňania podľa štatistík využívajú oveľa viac než obyvatelia iných krajín sociálne siete a čet. Richard Ji, analytik pre Morgan Stanley, povedal pre britský Economist, že je to asi pre čínsku politiku jedného dieťaťa. Deti bez súrodencov si jednoducho hľadajú kamarátov aspoň virtuálne.
V čom je iný čínsky web?
Menej porna – vláda sa snaží obmedzovať porno na webe.
Menej spamu – Čína podľa antivírusovej spoločnosti Symantec rozosiela len štyri percentá z celosvetovej nevyžiadanej pošty. Oproti tomu z Ameriky jej pochádza skoro polovica.
Je bezpečnejší – phishing a pharming, to na čínskom webe podľa spoločnosti Symantec nájdete len ťažko. Vláda sa snaží držať hackerov na uzde.
Je modernejší – jeho chrbtová kosť beží na novšej verzii internetového protokolu. Celosvetovo dominantná je verzia IPv4, v Číne začínajú s verziou IPv6. Novú generáciu internetu chcú využiť napríklad na diaľkové formy učenia a na telemedicínu. IPv6 im zároveň zabezpečí dostatočne veľký počet IP adries pre ich obrovskú populáciu a to na množstvo rokov.
Je pomalší – informácie putujú do krajiny cez podmorské káble až z USA a Európy. Okrem toho sú hlavné siete prepchaté množstvom surferov.
Je monitorovaný – vláda sleduje všetok tok informácií, ktoré prichádzajú z a do krajiny cez internet vďaka routerom, ktoré boli pôvodne vytvorené na zálohovanie informácií pre prípad nehody alebo prírodnej katastrofy. Routre sú napojené na počítače, ktoré vyhľadávajú zakázané informácie.
Je cenzurovaný – vraj až desaťtisíce cenzorov mažú z blogov príspevky, ktoré majú údajne viesť k rozvratu Čínskej ľudovej republiky.
ZDROJ: Network World
(zh)