SME

Pri predaji pozor na dáta

Pýtate sa sami seba pri predaji vášho starého počítača, načo by ešte niekomu mohol poslúžiť? Napríklad na vŕtanie sa vo vašom súkromí.

Váš starý počítač môže niekomu poslúžiť viac, než si myslíte.Váš starý počítač môže niekomu poslúžiť viac, než si myslíte. (Zdroj: FLICKR.COM)

Ak pri kúpe nového PC starý počítač predávate v bazári alebo na inzerát, mali by ste si okrem dôkladného premigrovania dokumentov dať pozor aj na to, čo všetko po vás na starom počítači ostane. Aj na sformátovanom disku totiž zostanú vaše dáta. A tie môžu šikovnému útočníkovi na všeličo poslúžiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľké úniky
V indianapoliskej nemocnici sa v roku 2002 zbavili 140 počítačov, ktoré obsahovali údaje o diagnózach pacientov, ale aj čísla vládnych kreditných kariet, ktoré mala nemocnica k dispozícii.

Novému majiteľovi napriek sformátovaným diskom stačilo použiť bežne dostupné programy na obnovu dát a za chvíľu sa mohol dostať k osobným údajom o dvoch tisíckach pacientov vrátane ich diagnóz, čísel Social Security (americký ekvivalent rodného čísla) a poštových adries.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný spôsob pred dvoma týždňami použili reportéri nemeckej televízie, keď z bazárov vykúpili niekoľko starých počítačov. Analýza ich diskov im umožnila získať množstvo dát: osobných dokumentov, zmlúv, údajov o kreditných kartách, či dokonca súkromné erotické zábery, ktoré natočili predchádzajúci majitelia počítačov.

Čo môžete robiť preto, aby sa podobný prípad nestal aj vám alebo vašej spoločnosti?

Prečo dáta úplne nezmiznú?
Príčinou, prečo naše dáta aj po vymazaní môžu byť ľahko obnovené, je fakt, že pri formátovaní sa len vymaže z centrálnej evidencie záznam o tom, na ktorej časti kotúča disku sa ktorý súbor nachádza a aký je jeho názov. Súbor však ostáva nepoškodený, až kým počítač dané miesto neprepíše novými dátami. Programy na záchranu dát dokážu neprepísaný súbor znova nájsť a obnoviť, i keď užívateľ ho už v prehliadači nevidí.

SkryťVypnúť reklamu

Riešenie – sanácia disku
Po tom, čo dáta zo starého počítača presunieme na nový, alebo ich zálohujeme, by preto počítač mal prebehnúť tzv. sanáciou. Tá sa v praxi realizuje buď fyzickým zničením disku, alebo jeho silným zmagnetizovaním. Tretí spôsob je bežnému užívateľovi najprístupnejší: využiť špeciálny program, ktorý staré dáta niekoľkokrát prepíše náhodnými znakmi a tým zabráni úniku vašich informácií.

Ak chceme dáta na disku bezpečne premazať, potrebujeme program nahrať na tzv. bootovaciu disketu či CD – operačný systém chráni svoje súbory, a tak ho je nutné spúšťať z iného média ako harddisk, na ktorom plánujeme softvérovú sanitáciu. Zoznam dostupných sanačných programov nájdete na url.sme.sk/sanacia.

Hoci je sanitácia oštarou navyše a pre bežného užívateľa môže predstavovať krok do neznáma, je jediným spôsobom, ako možno pokojne spávať, keď počítač, ktorý kedysi obsahoval naše osobné dáta, už vlastní niekto cudzí.

SkryťVypnúť reklamu

Ohniská citlivých dát

Na vašom disku okrem bežných zložiek s dokumentami existuje veľké množstvo ďalších, o ktorých neviete. Mnoho citlivých dát sa nachádza napríklad v systémových zložkách, v podobe záloh či dočasných súborov.

Užívatelia často nevedia ani o skrytých partíciách na disku, kam niektorí výrobcovia nechajú zálohovať obsah disku, aby bolo pri nehode možné obnoviť jeho obsah.

Konfiguračné súbory, teda registre operačného systému a súbory s príponou .ini, predstavujú riziko najmä pre firmy – dá sa z nich zistiť, aká je úroveň zabezpečenia v spoločnosti a aká je serverová štruktúra.

Ak sú na disku uložené heslá, zločinec vďaka nim môže napríklad vybieliť váš účet.

Zdroj: CPA Journal

(trn)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu