BRATISLAVA. Príroda a voľne žijúce či rastúce organizmy čelia náporu civilizácie prakticky už všade na svete. Osobitne vážne dôsledky to má v "horúcich škvrnách biodiverzity", teda v oblastiach, kde žije najviac živočíšnych a rastlinných druhov. Príkladom sú tropické dažďové pralesy alebo zoskupenia koralových útesov.
Jednou z takých oblastí je Madagaskar, kde míľovými krokmi postupuje odlesňovanie a výsledný kolaps mnohých druhov, niekedy ich úplné vyhynutie. Madagaskarská vláda sa tomu usiluje čeliť zriaďovaním siete národných parkov, pričom jej pomáhajú miestne i medzinárodné ochranárske organizácie, no výsledky sú zmiešané. Preto zvlášť teší správa, že v Torotorofotsyjských mokradiach na východe stredného Madagaskaru sa podarilo po rokoch nejasností definitívne doložiť výskyt populácie lemura druhu Prolemur simus. Tento druh, jediný známy v samostatnom rode, má mohutné čeľuste, ktorými zvláda silnejšie odrody bambusu. Z toho pochádza aj anglický názov zvieraťa, ktorý doslova znamená väčší bambusový lemur.
V spomenutých mokradiach ochranári narátali 30 až 40 jedincov. Je to ďaleko na severe, vyše 400 kilometrov, od izolovaných plôch bambusového lesa, kde žijú dosiaľ známe populácie tohto lemura - dokopy iba asi 100 jedincov.
Oznámil to Russell Mittermeier z organizácie Conservation International.