Na prehrávače hudby ministerstvo školstva pri zakazovaní elektroniky na školách zabudlo.
BRATISLAVA. Žiaci sa už nebudú môcť na hodinách hrať s mobilnými telefónmi, posielať si správne odpovede, či odfotografované písomky. Ministerstvo školstva im to zakázalo v novom školskom zákone. Hudbu a ťaháky v MP3 prehrávačoch však zákon nespomína.
„Mobil na hodine je zbytočný. Súhlasím so zákazom,“ hovorí riaditeľ Gymnázia Bilíkova v Bratislave Ján Dančík. Myslí si, že prehrávače by mali byť zakázané tiež.
Prieskum spoločnosti TNS AISA pre Orange Slovensko ukázal, že až polovica detí už použila mobilný telefón počas vyučovania a 14 percent školákov ho využíva ako ťahák.
Kontrolovať majú školy
Spôsob, akým budú žiakov kontrolovať, či zákaz neporušujú, ponecháva ministerstvo na jednotlivé školy.
„Požiadavka na riešenie problému s používaním mobilov v škole vzišla z radov pedagógov. Touto vyhláškou sa vyšlo v ústrety predovšetkým im,“ povedala jeho hovorkyňa Dana Španková.
Žiak po novom môže mobilný telefón použiť v škole iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa školy.
Dančík ešte presne nevie, ako žiakov kontrolovať. „Ako to budeme realizovať, to bude väčší problém. Mobil bude musieť byť na hodine vypnutý. Žiakom vymedzíme priestor, kde si budú môcť cez prestávku zavolať.“
Ani na gymnáziu v Ružomberku ešte nevedia, ako dosiahnu, aby sa zákon dodržiaval. „Toto ustanovenie prináša jeden problém. Ako zabezpečiť prevzatie a vrátenie telefónu žiakovi, ako zaručiť, že nebude zneužitý, a ako garantovať škole, že z toho nebude obvinená,“ upozorňuje riaditeľ gymnázia Miroslav Nociar.
Čo nie je v zákone, zakáže školský poriadok
Riaditeľom sa nepozdávajú ani multimediálne prehrávače, v ktorých si žiaci môžu uložiť veľké množstvo textov a zneužiť ich na hodine. Zakázané však nie sú.
„Ani prehrávače na hodinu určite nepatria. Ak zákon prehrávače nezakáže, budeme to riešiť zákazom ich používania počas hodín v školskom poriadku. Používanie počas prestávky je žiakova vec,“ hovorí Nociar.
Učiteľ má podľa Špankovej právo zobrať žiakovi počas vyučovania mobil. „Učiteľ môže vziať žiakovi mobil aj mimo vyučovacej hodiny, ak ním žiak ohrozuje zdravie. Tu už učiteľ postupuje podľa školského poriadku.“
Potvrdila, že zákaz používať MP3 prehrávače, na ktorý štát pozabudol, môžu riaditelia škôl dodatočne doplniť do školského poriadku.
Z prieskumu
Mobilný telefón používa až 60 percent slovenských detí od 8 do 15 rokov.
Prvý mobilný telefón dostávajú priemerne v 10 rokoch, až 9 z 10 detí ho získa ako darček, najmä od rodičov.
Rodičia si myslia, že ich deti v škole mobil nepoužívajú, ale takmer polovica detí ho už počas vyučovania použila.
14 percent detí použilo mobil ako ťahák pri písomke. Niekedy si pomocou hands-free sád vzájomne radia bez toho, aby si to vyučujúci všimol.
Žiaci radi mobilmi tajne fotografujú spolužiakov či učiteľov najmä na telocviku, posielajú si aj násilné obrázky a videá.
Až 4 z 10 detí od 12 do 15 rokov už dostalo SMS s vulgárnym obsahom. Takmer polovica detí nepovažuje neslušné SMS alebo obrázky za niečo, s čím by sa mali zveriť rodičom.
Zdroj: prieskum spoločnosti TNS AISA pre Orange Slovensko
Autor: Ján Glovičko