SME

Zločinecký supermarket

Vďaka stovkám kníh a filmov vieme presne, ako má vyzerať pravý sicílsky mafián. Kalifornská bezpečnostná firma Finjan minulý týždeň ukázala, ako vyzerá štruktúra bossov a kápov na webe spomedzi dvestotisíc študentov z celého sveta.

Koľko stojí neobmedzené nakupovanie z jednej cudzej kreditky? Okolo 800 korún.Koľko stojí neobmedzené nakupovanie z jednej cudzej kreditky? Okolo 800 korún. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

Dobrý deň, chcel by som si kúpiť ukradnuté údaje z kreditných kariet.“

„Z akej krajiny?“ „USA alebo Veľká Británia.“ „Dobre, tu je náš cenník: bežná karta štyridsať dolárov za kus, Gold za šesťdesiat a karta Platinum jeden kus za sto dolárov.“ „Čo ak už niektoré karty nebudú fungovať?“ „Do 48 hodín vám dáme údaje ­k iným“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dialóg medzi zlodejom, ktorý sa snaží vybieliť bankové účty nič netušiacich používateľov, a predávajúcim, členom organizovanej cyberzločineckej skupiny, na prvý pohľad pripomína bežnú konverzáciu v potravinách a skutočne – podľa kalifornskej bezpečnostnej firmy Finjan je už aj v internetovom zločine samozrejmosťou ochotný prístup k zákazníkom, firemná webová stránka a záruka vrátenia peňazí, ak tovar – v tomto prípade kradnuté kreditky – nie je kvalitný.

SkryťVypnúť reklamu

Experti minulý týždeň zverejnili výsledky niekoľkomesačného bádania v internetových fórach, v ktorých pod skrytou identitou hovorili priamo s ľuďmi, ktorí sa na webe venujú kradnutiu osobných údajov z napadnutých počítačov a ich predaju. „Bez poplatkov akceptujeme len platby z niektorých bánk, minimálna objednávka je tristo dolárov,“ odpísal mu cez ICQ jeden z obchodníkov, keď sa pýtal, ako môže zaplatiť za prístup do cudzích účtov.

Štúdia dokazuje, že cyberzlodeji už nie sú len chamtiví jednotlivci, ale veľmi dobre organizované profesionálne skupiny. Okrem bossa či hackera v nich nechýbajú ani funkcie ako „manažér kampane“ alebo „obchodník“.

Každý robí svoje
Na webových fórach alebo ICQ ponúka „obchodník“ tisícky kompletných údajov o bankových účtoch obetí z celého sveta – zabalené sú do rôznych balíkov podľa bonity a dôležitosti, ako aj účelu, na ktorý ich chce nákupca použiť. Ochotne odpovedá na otázky a rieši sťažnosti, sám žiadnu z kreditiek nezneužije a ani sa nepodieľa na ich kradnutí.

SkryťVypnúť reklamu

Špinavú robotu robia hackeri a tvorcovia škodlivých kódov, ktorých si „boss“ – šéf podniku prenajíma. Aj tí sú združení vo vlastných sieťach a mikropodnikoch, z ktorých sa každý orientuje na iný druh útoku na počítač obete – cez infikované súbory v mailoch, chyby v prehliadači a operačnom systéme, alebo jednoducho nalákaním na stiahnutie pekného šetriča obrazovky, alebo obrázkov nahej celebrity. Platení sú podľa počtu napadnutých počítačov.

Na konkrétne ťaženia dohliada „šéf kampane“ – určuje, v ktorej krajine aký útok použiť, alebo nastavuje cielenie útokov na konkrétny typ používateľov. Zodpovedá sa „bossovi“, ako aj jeho pravej ruke - „under-bossovi“. Všetky dáta z napadnutých počítačov sú posielané na jeden hlavný počítač, z ktorého sa potom zákazníkom predávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Krutá konkurencia
„Je to ako keď si kúpite výrobok a niečo na ňom nie je v poriadku – vrátite sa do obchodu a dáte si ho vymeniť,“ hovorí Yuval Ben-Itzhak, technologický riaditeľ spoločnosti Finjan, o tom, čo mala spoločnosť možnosť vidieť počas výskumu. „Kyberkriminalita sa zmenila na bežnú ekonomiku, ktorá sa riadi pravidlami trhu a logikou, ktorá až príliš pripomína svet biznisu,“ povedal pre Guardian.

Výskumníkov zaujal aj iný fakt – cena za jednu kreditku sa za veľmi krátky čas znížila – zo sto dolárov na štyridsať. „Naznačuje to, že už hovoríme o veľmi konkurenčnom prostredí,“ tvrdí Ben-Itzhak. „Aj preto si zrejme potrebujú jednotlivé skupiny budovať reputáciu, ukázať nakupujúcim, že poskytujú vysokokvalitné dáta, takže nie je dôvod nevrátiť sa aj neskôr a nekúpiť ďalšie informácie od nich namiesto od konkurencie,“ povedal v rozhovore pre Guardian.

SkryťVypnúť reklamu

V balíčkoch „služieb“ zločincov sa začali objavovať aj rôzne zľavy, či prémiové služby – napríklad zdravotné záznamy používateľa, ktoré možno využiť na poistné podvody, alebo nezákonné objednanie a predaj liekov. „K ďalším prémiovým službám patria napríklad interné firemné súbory, e-maily, alebo zmluvy,“ tvrdí Ben-Itzhak.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 858
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 688
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 589
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 310
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 890
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 830
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 721
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 652
SkryťZatvoriť reklamu