SME

Iba teória?

Fyzici z USA, Austrálie a Holandska našli novú molekulu, ktorá umožňuje kontrolovať kvantové stavy. Zatiaľ sa ich výsledok môže javiť iba ako teoretická demonštrácia známeho princípu kvantového počítania. To, čo zatiaľ nepoznáme, je spôsob vytvorenia ...

Fyzici z USA, Austrálie a Holandska našli novú molekulu, ktorá umožňuje kontrolovať kvantové stavy. Zatiaľ sa ich výsledok môže javiť iba ako teoretická demonštrácia známeho princípu kvantového počítania. To, čo zatiaľ nepoznáme, je spôsob vytvorenia fungujúceho kvantového počítača. Ak sa ich výskum potvrdí a rozvinie, bude možné hovoriť o prelome. Algoritmy na kvantové počítanie sú už totiž pripravené. Autorom prvého a najznámejšieho je Peter Shor, prišiel s ním v roku 1994. Oznámenie Shorovho algoritmu bolo podnetom pre americké ministerstvo obrany či Národnú bezpečnostnú agentúru a ďalšie inštitúcie, aby vypísali rad grantov na bezpečnosť používaných šifier, lebo Shorov algoritmus pre ne znamenal nebezpečenstvo. Kvantový počítač - ak by taký existoval - by dokázal s použitím jeho algoritmu prelomiť všetky šifry, obmedzené zákonmi klasickej fyziky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Iný algoritmus, Groverov, zas otvoril možnosť robiť masívne výpočty paralelne. Keď slávny počítač Deep Blue porazil v roku 1997 Garriho Kasparova, mal 256 tandemovo pracujúcich procesorov a skúšal 60 miliárd možností počas troch minút. "Predstavte si 256 myší, vybiehajúcich preskúmať bludisko," píše George Johnson v knihe Skratka naprieč časom (Dokořán, Argo, Praha 2004). "Je to isto viac ako jedna myš, no stále bolo potrebných tiež ohromujúce množstvo sériových, krok za krokom idúcich operácií. Veľké oblasti prehľadávaného priestoru sa museli z výpočtov vylúčiť. Čo keby počítač mohol labyrint skúmať s pomocou myších regimentov, ktoré utekajú každou jednotlivou cestou paralelne, v kvantovej superpozícii? To je práve možnosť, ktorú otvoril Groverov algoritmus." Záver? Kvantový Deep Blue by bol pri hľadaní správneho ťahu približne desaťmiliónkrát výkonnejší než jeho klasický predchodca. Pritom aj ten stačil na zdolanie majstra sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosti kvantových počítačov sú teda nepredstaviteľné. Každý krok, ktorý k nim smeruje, je vítaný, aj keď vždy zostane pre normálneho smrteľníka veľmi ťažký na pochopenie. Čo však možno pochopiť a o čom možno písať a rozmýšľať, je zmysel toho všetkého. Na záver preto ešte jeden citát z knihy Georgea Johnsona, ktorý ukazuje, že každý, aj teoretický pokrok na ceste ku kvantovým počítačom má svoj zmysel: "Pre mnohých výskumníkov je na kvantovom počítaní tou najuspokojivejšou vecou akýsi vnútorný cit, ktorý získavajú pre udalosti na subatomárnej úrovni. Keď sa pokúšate manipulovať s niekoľkými q-bitmi, predstavy ako superpozícia a prepletenie sa stávajú oveľa menej abstraktnejšími. Laboratórne experimenty predstavujú na testovanie kvantovej mechaniky rovnaké nástroje, akými sú na stredných školách hojdajúce sa kyvadlá a odrážajúce sa biliardové gule na overovanie newtonovskej mechaniky."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 987
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 563
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 489
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 447
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 808
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 731
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
SkryťZatvoriť reklamu