BRATISLAVA 30. júna (SITA) - Harmonizované európske čísla 116 111 pre Linku pomoci deťom a 116 000 pre Horúcu linku pre nezvestné deti pridelil Telekomunikačný úrad SR (TÚ) na dobu neurčitú a Orange za ich využívanie nebude platiť úhradu. Linky musia byť podľa TÚ prístupné všetkým občanom bez potreby predchádzajúcej registrácie, čo vyplýva z podmienok, ktoré rozhodnutím stanovil úrad. V pondelok o tom informoval TÚ.
Úrad tiež zverejnil podmienky pridelenia čísla 116 000, podľa ktorých bude táto služba prijímať hlásenia o nezvestných deťoch a oznamovať ich polícii, poskytovať poradenstvo a podporu osobám zodpovedným za nezvestné dieťa, poskytovať podporu pri pátraní a byť nepretržite dostupnou. Z podmienok pre pridelenie čísla 116 111 vyplýva, že služba má pomáhať deťom, ktoré potrebujú starostlivosť a ochranu, poskytovať im kontakt na organizácie a zdroje, poskytovať deťom možnosť vyjadriť svoje obavy, hovoriť o problémoch, ktoré sa ich priamo týkajú a porozprávať sa s niekým v prípade núdzovej situácie. Ďalšími podmienkami sú, že v prípade, že služba nie je dostupná nepretržite, účastník konania ako jej poskytovateľ, zverejní informácie o tom, v ktorom čase bude služba dostupná. Zabezpečenie tejto služby podmienil úrad len odborne spôsobilými osobami. Poslednou podmienkou úradu bolo, že službu môže poskytovať len odborne spôsobilá osoba.
V prípade pridelenia čísla 116 000 na projektovanie harmonizovanej služby "Horúca linka pre nezvestné deti", prevádzkuje Slovenský výbor UNICEF od roku 1996 podobný projekt pod názvom "Hľadané deti". Ten je zameraný na pomoc deťom, ale aj ich rodičom a príbuzným. Cieľom projektu je zapojiť širokú verejnosť pri hľadaní detí, ktoré sa stratili, sú na úteku alebo v inom ohrození. V prípade pridelenia čísla 116 111 na poskytovanie harmonizovanej služby "Linka pomoci deťom" má Slovenský výbor UNICEF podľa rozhodnutia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR akreditáciu na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.