+ precízna, ostrá optika + kvalita snímok + moderné technológie + pohodová obsluha |
yskúšali sme novú „há-desiatku“ a vieme, v čom je dobrá a čo vám možno bude chýbať.

CyberShot H10 je určený pre tých, ktorí hľadajú za dobrú cenu prístroj, ktorý im ponúkne všetky súčasné technológie. Zaujme najmä ľudí, ktorí hľadajú silný zoom a automatiku snímania v rozumnej miere, aby nemuseli strácať hlavu v množstve manuálnych nastavení. Tomu zodpovedá aj výbava, ktorá sa nesie v dobre uváženom, konzumnom duchu. Veľký displej, snímky ostré od okraja k okraju, zaostrovanie s prioritou na tvár, úprava fotografií pred stiahnutím a skvele vyriešená prezentácia sú dobrým lákadlom. Naopak, absencia ručného vyváženia bielej, zablokovaný zoom počas natáčania videí, príležitostný výpadok ich ozvučenia a chýbajúce široké ohnisko môžu zamrzieť.

Praktický a precízny
Pri 280-gramovej hmotnosti s dobrým vyvážením tela je iba ťažké uvedomiť si, že človek drží v rukách prístroj s kvalitnou stabilizovanou optikou, ktorá dokáže až 10-násobne priblížiť scénu, ktorú sníma. Fotoaparát dobre sedí i vo väčších dlaniach, s trochou cviku je možné dosiahnuť dostatočnú stabilitu aj pri fotografovaní s dlhým ohniskom. Tak či onak, ani pri celodennom výlete s „há-desiatkou“ v ruke nebudete srdcervúco nadávať, že nabudúce siahnete po čomsi menšom. Práve naopak – príťažou nie je ani v prípade, ak sa ho rozhodnete nosiť s popruhom na krku.
Na nízkej hmotnosti sa podpísalo použitie plastov, ktoré majú vo svete fotoaparátov niekoľkoročnú tradíciu. K dispozícii sme mali čierny variant, ktorý precíznym lícovaním dielcov a továrenským spracovaním ukázal, že stojí na rovnakom výslní, ako produkty ostatných renomovaných výrobcov. I keď moderné plasty majú veľmi dobré vlastnosti, konštruktéri nenechali nič na náhodu. Prstenec, v ktorom je osadený výsuvný objektív je z dobrých dôvodov vyhotovený z kovu.
Ostrý, avšak nie širokouhlý
Transfokátor Carl Zeiss Vario-Tessar pokrýva ohniskový rozsah od 38 do 380 milimetrov, čo predstavuje štedrý rozsah 10-násobného zoomu. Pri fotografovaní rodinných a dovolenkových dokumentoch v exteriéroch na prekážky nenarazíte, akonáhle však vstúpite do stiesnenej miestnosti, zistíte, že nemáte kam ustúpiť vzad a široké ohnisko by predsa len na škodu nebolo. Je to daň za cenový kompromis – objektívy so širším ohniskom sú jednoducho drahšie. V prípade potreby si môžete dokúpiť širokouhlú predsádku VCL-DH0758. Minimálna zaostriteľná vzdialenosť je v makrorežime od dvoch centimetrov, pri štandardnom režime snímania sa v závislosti od ohniska pohybuje od 50 do 90 cm.

Ak radi pracujete v režime s prioritou clony, na há-desiatke nepochodíte. Objektív je vo vnútri vyzbrojený iba výklopným šedým filtrom, takže pri každom ohnisku sú k dispozícii iba dve clonové nastavenia. Na obmedzenia pri automatickom režime snímania sme však nenarazili. Fotograf prichádza iba o kontrolu nad hĺbkou ostrosti a trochu kreativity.
Ostrenie je pri dobrom svetle rýchle, v tmavých interiéroch však badať jeho spomalenie. Netreba však zúfať, pri testoch sme vždy skončili pri ostrých snímkoch aj napriek tomu, že sme si na ne museli počkať.
Optická stabilizácia Super Steady Shot nás nesklamala ani v tomto prípade, ostré fotografie sme v kritických podmienkach snímali bez toho, aby obraz na náhľadovom displeji „plával“. Snímky nás oslovili absolútnou ostrosťou od okraja k okraju, nezistili sme žiadne nedostatky, ktoré by optika premietla do výsledných fotografií.Firmvér prístroja ide jednoducho v tandeme s hardvérom, na ktorom beží.
Z čipu priamo na papier
Pri hodnotení kvality snímok sme dospeli k záveru, že výrobca spravil všetko pre to, aby fotografie putovali z pamäťovej karty priamo na papier bez toho, aby človek zabíjal čas retušovaním fotografií v počítači. „Šumová žehlička“ ako aj motívové režimy pracujú so šumovým zrnom a farebnou paletou tak, aby bol výsledok čo najprirodzenejší aj za cenu, že fotografie nebude možné profesionálne retušovať na počítači. Znamená to, že pod drobnohľadom môžu niektoré detaily a fragmenty chýbať, málokto však v tejto cenovej kategórii bude očakávať nefiltrovaný RAW výstup.
8 megapixelový snímač má celkom dobre zvládnutý dynamický rozsah, jemný farebný šum je však badateľný aj pri nižších úrovniach nastavenia citlivosti. Fotografie hodnotíme z hľadiska ostrosti detailu, vyváženia farieb a pokrytia svetla a tieňov ako dobre zvládnuté, živé a vyvážené, výtlačky fotografií pôsobili veľmi dôveryhodným a prirodzeným dojmom.

Ovládanie prehľadné, šmrnc však chýba
Fotoaparát je vyzbrojený štandardnou sadou tlačidiel, z ktorých dve boli na náš vkus osadené o čosi hlbšie, ako treba. Ide o tlačidlá POWER a PLAY, ktoré nie vždy reagovali na zatlačenie, stačilo však trochu cviku, aby sme vedeli, s akým mechanickým obmedzením máme do činenia. Výrobca sa snaží chrániť akumulátory pred vybitím pri náhodnom zapnutí. Lepšie riešený zdvih tlačidiel by však na škodu nebol. Podobné reakcie sme zaznamenali aj u náhodne oslovených ľudí, ktoré naše dojmy viacmenej potvrdili. Zvyšná paleta tlačidiel fungovala podľa očakávaní, malý joystick do budúcnosti by bol možno plusom.
Menu je prehľadné, na niekoľko kliknutí ponúka k dostupnosti všetky používané funkcie. V lokalizovanom menu sa nestratí ani laik, všetky nastavené hodnoty sú prehľadne zobrazované na trojpalcovom náhľadovom displeji s dvoma intenzitami podsvietenia. 320 tisíc zobrazovacích bodov je dosť na to, aby človek odhalil prípadné nedostatky snímok. V ponuke nám chýbalo manuálne vyváženie farieb a priamy prístup k EV parametru cez tlačidlá, veľmi rýchlo sme však z P režimu premigrovali do M, kde je možné expozíciu korigovať bez vstupu do menu. V motívových režimoch snímania si však na malú obchádzku treba zvyknúť.
Dvanásť motívových režimov pokrylo všetky situácie s neštandardným svetlom, páčilo sa nám verné zachytenie atmosféry s možnosťou zvýraznenia svetiel, tieňov a farebnosti. Dobrým nástrojom je aj ostrenie s prioritou tváre, kde automat sám rozozná ľudské postavy a zaistí, aby ste sa na snímkach pozerali do ich ostrých očí. Fotografie je možné priamo v aparáte upravovať, k dispozícii je orez a niekoľko kreatívnych funkcií pre zvýraznenie detailov.
Videá pre komfort
Videá sú zaznamenávané vo formáte MPEG1 v rozlíšení 640x480 bodov s plnými 30 snímkami za sekundu. Záznamy sú živé a v počítači sme ich strihali bez problémov bežne dostupnými softvérmi, čo nás však zamrzelo je, že funkcia zoom je počas nakrúcania zablokovaná. Pri dvoch z 30 videozáznamov nepredvídateľne chýbal zvuk, takže sa zdá, že spoľahlivosť nie je taká, aby sa na ňu dalo bez kontroly spoľahnúť. Ťažko povedať, či je to potrebné pripísať chybe v softvéri, alebo chybičke v predvýrobnej vzorke (testovací kus z predfinálnej skúšobnej verzie, ktorá predchádza finálnemu produktu. obdoba RC u softvéru), ktorú sme mali k dispozícii. Dobrou správou je, že kompresia nie je príliš silná na to, aby ochudobnila záznam na „mobilovú kvalitu“.
Posedenie v obývačke
Keďže ploché televízory sú v obývačkách takmer samozrejmosťou, vyplatí sa odskúšať prezentáciu snímok na televíznej obrazovke aj napriek tomu, že v ére analógového PAL výstupu šlo skôr o utrpenie, ako o pôžitok. Pomocou prikúpeného kábla alebo kolísky je možné na televíznej obrazovke v plnom HD rozlíšení prezentovať snímky s rôznymi efektami pri prechodoch, pomocou softvéru je možné do tela nahrať trojicu rôznych hudobných podmazov. Ide o zaujímavý prvok, ktorý stojí za preskúmanie. Spolu s priamou tlačou snímok na fotopapier ponúka komfort, pri ktorom netreba po počítači ani len siahnuť.
Technické parametre: rozlíšenie 8,1 megapixelu * objektív Carl Zeiss® Vario-Tessar® 10 x zoom * Zdokonalená detekcia tvárí * 3 palcový (230 000 bodov) displej LCD * Procesor BIONZ * Dvojitá redukcia rozmazania * Optimalizácia dynamického rozsahu Dostupnosť: http://www.sony.sk/ Orientačná cena: 8 990 korún Hodnotenie: * * * * * (4/5) |
Zážitky prestreté na podnose
Počas týždňových potuliek s há-desiatok po okolí a v redakcii sme mali možnosť presvedčiť sa o tom, že ide o stroj, ktorý presne zapadá do kritérií kladených konzumným fotografom, ktorý má už isté skúsenosti s fotografovaním z minulosti. Ponúka silný zoom, precíznu kresbu a fotografie, ktoré sú rýchlym čipom BIONZ spracované tak, aby nevyžadovali žiadne ďalšie úpravy. Dalo by sa povedať, že výrobca ani neočakáva, že sa niekto ich retušovaním či opravou bude zaoberať. PC je iba prostriedok na zálohovanie, fotoaparát sám odprezentuje snímky na televíznej obrazovke a vytlačí ich na papier.
Sony CyberShot H10 ponúka atraktívny pomer medzi cenou a výkonom, okrem snímania si vcelku dobre poradí aj s videom a naservíruje svoje výstupy tak, aby s nimi nebolo potrebné už nič robiť. Ak si však robíte plány, že práve tento zaujímavý fotoaparát s dobrou optikou by bol pre vás vhodným medzistupňom k fotografovaniu pre dodatočné úpravy, poobzerajte sa po niečom inom. Inak vám bude ľúto, že niektoré detaily vypadli, a práve tie vás najviac zaujímali.