Počítače „na kolenách“

Áno, skutočne na kolenách. Nie však za trest, ale preto, že v teréne niet univerzálnejšieho miesta, kam ich položiť. Dnešné trendy hlásia jasne. Žiadny notebook nie je dostatočne všestranný na to, aby poslúžil fanúšikovi multimédií, fotografovi, workoholi

+ Všestranná konektivita
+ Veľká výdrž batérie
+ Citlivé dizajnérske spracovanie

- Hrubé telo
- Hlučná ventilácia
- Veľký napájací adaptér

kovi, internetovému závislákovi a vášnivému cestovateľovi súčasne.


Ponuky výrobcov začínajú zreteľne rozlišovať, ktorý notebook je pre koho najvhodnejší. Ceny padajú nekompromisne nadol, takže stolové počítače sa čoraz intenzívnejšie vytrácajú z našich stolov.

Bez kultúry ani na krok
Širokouhlý displej s HD rozlíšením, rovnomerným podsvietením a presvedčivým zobrazením tmavých odtieňov je zárukou toho, že si vychutnáte filmové trháky kdekoľvek. A ak sa výrobca postaral o kvalitný obraz, určite nezabudol do notebooku zabudovať silnejšie reproduktory od niektorého zo značkových výrobcov a ventiláciu, ktorá neruší ani v noci. Rýchla napaľovačka a ukrutne rýchly pevný disk sú na nezaplatenie. S diaľkovým ovládačom v ruke hľadáte kontrolu nad prehrávaním, multimediálne tlačidlá sú vašou oporou. Vždy si chcete byť istí, že budete stredobodom pozornosti. O to sa postarali dizajnéri, ktorí svojou prácou skrášlili telo notebooku.

Práca je zmyslom môjho života
Honba za kvalitným vyhotovením je omnoho silnejšia, ako záujem o technické parametre. Čím starší, jednoduchší a osvedčenejší dizajn, tým istejšie je, že notebook prežije všetky pohromy.
Klávesnica odolná voči vode, pevný disk vypínajúci sa pri vibráciách, pevné uzamknutie veka a kovový plášť sú zárukou, že vás porucha neodstaví od práce. Snímač odtlačkov odsunie heslá na druhú koľaj, TPM čip uchová heslá a šifruje súbory, mobilný telefón cez port Bluetooth uzamkne systém, ak sa od notebooku vzdialite. Iba málokedy sa stane, že zomrie skôr, ako sa rozhodnete nahradiť ho rýchlejším.

E-mailujem zo záchoda
Tenké vyhotovenie, výdrž batérie a bezdrôtová konektivita sú na prvej priečke, ak sa rozhodnete hľadať spoločníka pre internetovanie. Ráno ho prebudíte na nočnom stolíku, pri raňajkách si na ňom zalistujete v dennej tlači, pri varení obeda prezradí receptúry a sprevádza vás na každom kroku až po zaspávanie. Dôležité je, aby si rozumel nielen s hotspotmi v meste, ale z neho pri pripojení k mobilnej sieti nič nevytŕčalo. Ideálne je, ak sa dá SIM-ka zasunúť priamo pod kryt. Tí náročnejší uvítajú sekundárny displej, ktorý i pri zaklopenom veku zaistí prístup k e-mailom a četu. A čo osobný kontakt? Ten predsa zaistí zabudovaná webkamera a kvalitný mikrofón.


S počítačom do sveta
Čím menší a ľahší, tým lepší. Nároční používatelia siahnu po osvedčených 12-palcových modeloch. Tí, čo chcú zachovať kontakt s domovom, si vystačia i s nízkonákladovými 7- či 10-palcovými verziami. Hlavne, aby sa zmestil na stolík v stiesnenom sedadle lietadla. Dôležitá je bezproblémová internetová konektivita, jednoduchá výmena batérie v teréne a minimálna energetická náročnosť pre rýchle a bezbariérové nabíjanie kdekoľvek – hoci i z prenosného solárneho panela. Optická mechanika je zbytočnosťou.

Cvak, a mám vás
Kvalitný displej s veľkou uhlopriečkou a živým podaním farieb je na prvom mieste. Nič nepokazí dobrý dojem zo snímok, ako obyčajný notebookový displej plný kompromisov. Dvojjadrový procesor urýchli jemné dolaďovanie snímok v grafickom softvéri, veľký a citlivý touchpad zastúpi v teréne myš. Zabudovaná čítačka kariet je samozrejmosťou, rovnako ako veľký, rýchly disk, blesková napaľovačka a USB port dostupný bez bariér.

Asus Eee PC 701
Notebook poteší všetkých, čo hľadajú priaznivú cenu a vysokú mobilitu v 7-palcovom formáte. Na trh je dodávaný s predinštalovaným operačným systémom Linux, poradí si však aj s používanejším Windows XP. V konfigurácii s pol gigabajtom operačnej pamäte, 900-megahertzovým procesorom a štvorgigabajtovým SSD diskom ponúka prekvapivo svižný chod a prehľadné používateľské rozhranie, ktoré zaistí prístup k bežným internetovým funkciám. Zabudovaná webkamera s mikrofónom sú dobrým predpokladom pre internetové telefonovanie, WiFi rozhranie umožní mobilný prístup k internetu. Nechýba ani čítačka pamäťových kariet, USB port, digitálny modem a možnosť pripojenia externého monitora. Ak sa vám zdá, že parametre tohto stroja sú prekvapivo nízke, vyskúšajte si ho na vlastnej koži – osloví vás.

Orientačná cena: 11 290 Sk

HP Pavilion dv6650ec
Štýlový multimediálny notebook navrhnutý s prihliadnutím na atraktívny dizajn je vyzbrojený špeciálnym režimom pre prehrávanie multimédií, ktorý je možné aktivovať bez toho, aby ste nabootovali primárny operačný systém. Širokouhlý 15-palcový displej vám spolu s kvalitným ozvučením dopraje radosť z filmových trhákov, 1,8-gigahertzový procesor AMD Athlon s gigabajtom operačnej pamäte a 120-gigabajtovým diskom uspokojí stredne náročného používateľa. Zabudovaný diaľkový ovládač a súprava multimediálnych tlačidiel zvyšujú komfort pri kontakte s digitálnym umením, odolná povrchová úprava zabraňuje včasnému opotrebovaniu. Šasi je vyhotovené z tvrdeného plastu, DVD napaľovačka si poradí s popisom špeciálnych LightScribe médií.

Orientačná cena: 16 490 Sk

Lenovo V200
Tento malý notebook s 12-palcovou uhlopriečkou a hmotnosťou 1,8 kilogramu uspokojí používateľov ktorí často cestujú, avšak na svoj notebook majú náročnejšie požiadavky. Vyzbrojený je dvojjadrovým procesorom s taktom 2,2 gigahertza, dvoma gigabajtmi operačnej pamäte, 160-gigabajtovým pevným diskom a neobmedzenou bezdrôtovou konektivitou prostredníctvom štandardom Bluetooth a WiFi. Do malého tela sa podarilo vtesnať aj webkameru, čítačku pamäťových kariet, dvojvrstvovú DVD napaľovačku a rozširujúci slot pre mobilné dátové karty. Robustné vyhotovenie odolá náročnému používaniu v teréne, na bezpečnostné prvky pre ochranu dát však môžete zabudnúť. Štandardná batéria má kapacitu pre 2,2 hodiny prevádzky, takže sa oplatí vyzbrojiť sa i náhradným napájaním.

Orientačná cena: 31290 Sk

Acer Aspire 8920G
Ak si chcete užiť Full HD rozlíšenie na mobilnom počítači v plnej paráde, potom je novinka z dielní Acer určená práve pre vás. S uhlopriečkou až 18,4 palca, širokouhlým formátom 16:9 a panelom CineCrystal si vychutnáte širokú paletu farieb s verným zobrazeným tmavých častí scény a filmové trháky vás budú burcovať k sneniu rovnako, ako fotografie zobrazené na tomto špičkovom displeji. Dvojjadrový, 64-bitový procesor so 6-megabajtovou cache mu dodáva silný výpočtový výkon, 4 gigabajty RAM, 320-gigabajtový pevný disk a grafický akcelerátor nVidia GeForce 9500m z neho robia univerzálny stroj i pre náročné úlohy. HDMI výstup je samozrejmosťou, rovnako ako rozhrania pre bezdrôtovú komunikáciu, či čítačka pamäťových kariet.

Orientačná cena:43 790 Sk

Lenovo Thinkpad T61
Robustný notebook so štedrou dávkou bezpečnostných prvkov je určený pre náročných biznismenov, ktorí žiadajú ochranu svojich dát v teréne. Zložité heslá nahradia odtlačky prstov, o silné šifrovanie sa postará TPM čip. Pevný disk sa pri vibráciách okamžite zaparkuje a silné šasi s magnéziovým rámom ochráni citlivú elektroniku aj pred vážnejšími nárazmi. O klávesnici, ktorá je odolná voči poliatiu už ani nehovoriac. Notebook je vybavený dvojjadrovým procesorom z dielní Intelu, dvoma gigabajtami RAM a 160-gigabajtovým pevným diskom. Dobrou správou je, že batéria vydrží na jedno nabitie viac ako 5 hodín. Bohatá periferiálna výbava, bezdrôtová konektivita a rozširovateľnosť sú zárukou, že tento model bude držať krok s dobou i po výmene modelového radu.

Orientačná cena: 44 990 Sk

Toshiba Satellite A210-19D
Atraktívna rovnováha medzi výkonom, cenou, multimédiami, dizajnom a mobilitou je príznačná pre všestranný notebook z dielní Toshiby, ktorý je určený pre mladých, aktívnych používateľov. Vyzbrojený je dvojjadrovým procesorom AMD Thurion postavenom na 64-bitovej platforme, ktorý obsluhuje 2 gigabajty operačnej pamäte, 250-gigabajtový pevný disk a grafický akcelerátor ATI Radeon HD2600. Kvalitný displej s technológiou zobrazovania TruBrite poteší priaznivcov fotografie a multimédií, na lesklý povrch si však budete musieť zvyknúť. Príznačná je kvalitná výbava a silné softvérové zázemie, zaručene nejde o krok do neznáma.

Orientačná cena: 22 290 Sk

Dell Inspiron 1720
Silný v kvalite zobrazenia, silný svojim výkonom a vyhotovením. Taký je 17-palcový pracant, ktorý bol navrhnutý na prácu s multimédiami. Displej s HD rozlíšením odkryje i najjemnejšie detaily fotografií a filmov, dva pevné disky ponúkajú svižnosť pri práci s videom, kde hrá úlohu nielen kapacita, ale aj rýchlosť odozvy. Uspokojiť sa však budete musieť iba s trojhodinovou výdržou batérie. Notebook je postavený na dvojjadrovej platforme Intel Centrino Duo, gigabajte operačnej pamäte a dvojici 120-gigabajtových pevných diskov. Podobne ako iné notebooky v ponuke, i tento má konfigurovateľné parametre, takže za príplatok jeho výkonové parametre hravo posilníte až k súčasnému technologickému stropu.

Orientačná cena: 39 270 Sk

Fujitsu Siemens Amilo Xi2428
Je navrhnutý pre bezbariérovú mobilitu a prácu s multimédiami. V kvalitne spracovanom tele skrýva všetko, čo moderná multimediálna platforma môže ponúknuť. Zobrazenie si poradí prostredníctvom technológie BrilliantView s náročnými situáciami, aktívna moc nad chladením vám umožní prepnúť notebook do tichého režimu, aby vás pri nočnom sledovaní filmových trhákov nič nevyrušovalo. Procesor Intel Core 2 Duo T9300 má dostatočnú výkonovú rezervu i do budúcnosti, 2 gigabajty RAM, 320-gigabajtový disk a akcelerátor nVidia GeForce 8600M majú dosť šťavy na to, aby utiahli i súčasné počítačové hry. Ponorte sa do sveta internetových videokonferencií a vysokokapacitného napaľovania. Ak viete čo chcete, tento stroj sa môže stať vašou silnou oporou.

Orientačná cena: 35 590 Sk

Apple MacBook z0es0007g
Pre tých, čo hľadajú intuitívne ovládanie a štýl, je určený stroj z dielní spoločnosti Apple Computers. So silným zázemím platformy Intel a operačného systému Mac OS X môžete od tohto stroja očakávať pohotovú odozvu pri všetkých bežných prácach – či už ide o spracovanie dokumentov, úpravu fotografií a krátke zostrihy domáceho videa. Komfortná klávesnica, dobre spracovaný displej, multitouch dotyková zóna a štrbinová mechanika si vás jednoducho získajú. Netradičné konštrukčné prvky, akými je napríklad magnetický konektor, zaručene nezostanú bez prehliadnutia. Očakávať môžete 2-gigahertzový procesor Intel Core 2 Duo, 1 GB RAM, 80 GB pevný disk a kombomechaniku.

Orientačná cena: 31 490 Sk

Asus M51SN-AS014C
Vysoký výkon, najnovšie technológie a televízia bez toho, aby ste museli siahnuť po externom tuneri. To všetko môžete očakávať od tohto modelu, ktorý v 15-palcovom formáte ponúka nezvyčajne aj numerickú klávesnicu. Vyvážený výkon zodpovedá multimediálnej ére, biometrický snímač odtlačkov si poradí i s rukami, ktoré sú neustále opäť a opäť zranené prácou. Pod kapotou mu bije 2,4-gigahertzový dvojjadrový procesor z dielní Intelu, 3 gigabajty operačnej pamäte, 250-gigabajtový pevný disk a akcelerátor nVidia GeForce 9500M 512 MB. Pre pohodlie je televízny tuner vybavený aj diaľkovým ovládačom. Poradí si nielen a analógovým, ale aj digitálnym vysielaním.

Orientačná cena: 36 990 Sk

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Kuzminová: Presvedčila som sa, že chyba nie je v streleckej forme

Slovenská biatlonistka je bez stresu a vo väčšej pohode. V stíhacích pretekoch skončila jedenásta.

PLUS

Logopedička: Nikdy nie je neskoro odnaučiť sa ráčkovať

Detí s problémami je čoraz viac.

Neprehliadnite tiež

Spravili krok k včasnému odhaleniu rakoviny, krvný test má veľkú úspešnosť

Test dokázal určiť aj päť typov rakoviny, na ktoré doteraz neexistuje skríning.

TECH_FM

Historici sa mýlia, čiernu smrť roznieslo čosi iné

Nový výskum naznačuje, ako sa problém šíril.

NASA testuje jadrový reaktor pre astronautov na Marse

Prvotné testy kompaktného reaktora v americkej Nevade boli úspešné.

Legendárna hra Age of Empires sa vráti v modernom prevedení vo februári

Hru museli v mnohých smeroch prepracovať, aby fungovala na moderných počítačoch.

LG V30 je skoro dokonalý smartfón pre milovníkov multimédií

Špičkový výkon, skvelý fotoaparát a množstvo ďalších superlatív. Aký je nový smartfón od LG v skutočnosti?

Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 12 359
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 882
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 464
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 469
 5. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 3 253
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 866
 7. Kam do tepla v januári? 2 064
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 861
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 690
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 002