Počítače „na kolenách“

Áno, skutočne na kolenách. Nie však za trest, ale preto, že v teréne niet univerzálnejšieho miesta, kam ich položiť. Dnešné trendy hlásia jasne. Žiadny notebook nie je dostatočne všestranný na to, aby poslúžil fanúšikovi multimédií, fotografovi, workoholi

+ Všestranná konektivita
+ Veľká výdrž batérie
+ Citlivé dizajnérske spracovanie

- Hrubé telo
- Hlučná ventilácia
- Veľký napájací adaptér

kovi, internetovému závislákovi a vášnivému cestovateľovi súčasne.


Ponuky výrobcov začínajú zreteľne rozlišovať, ktorý notebook je pre koho najvhodnejší. Ceny padajú nekompromisne nadol, takže stolové počítače sa čoraz intenzívnejšie vytrácajú z našich stolov.

Bez kultúry ani na krok
Širokouhlý displej s HD rozlíšením, rovnomerným podsvietením a presvedčivým zobrazením tmavých odtieňov je zárukou toho, že si vychutnáte filmové trháky kdekoľvek. A ak sa výrobca postaral o kvalitný obraz, určite nezabudol do notebooku zabudovať silnejšie reproduktory od niektorého zo značkových výrobcov a ventiláciu, ktorá neruší ani v noci. Rýchla napaľovačka a ukrutne rýchly pevný disk sú na nezaplatenie. S diaľkovým ovládačom v ruke hľadáte kontrolu nad prehrávaním, multimediálne tlačidlá sú vašou oporou. Vždy si chcete byť istí, že budete stredobodom pozornosti. O to sa postarali dizajnéri, ktorí svojou prácou skrášlili telo notebooku.

Práca je zmyslom môjho života
Honba za kvalitným vyhotovením je omnoho silnejšia, ako záujem o technické parametre. Čím starší, jednoduchší a osvedčenejší dizajn, tým istejšie je, že notebook prežije všetky pohromy.
Klávesnica odolná voči vode, pevný disk vypínajúci sa pri vibráciách, pevné uzamknutie veka a kovový plášť sú zárukou, že vás porucha neodstaví od práce. Snímač odtlačkov odsunie heslá na druhú koľaj, TPM čip uchová heslá a šifruje súbory, mobilný telefón cez port Bluetooth uzamkne systém, ak sa od notebooku vzdialite. Iba málokedy sa stane, že zomrie skôr, ako sa rozhodnete nahradiť ho rýchlejším.

E-mailujem zo záchoda
Tenké vyhotovenie, výdrž batérie a bezdrôtová konektivita sú na prvej priečke, ak sa rozhodnete hľadať spoločníka pre internetovanie. Ráno ho prebudíte na nočnom stolíku, pri raňajkách si na ňom zalistujete v dennej tlači, pri varení obeda prezradí receptúry a sprevádza vás na každom kroku až po zaspávanie. Dôležité je, aby si rozumel nielen s hotspotmi v meste, ale z neho pri pripojení k mobilnej sieti nič nevytŕčalo. Ideálne je, ak sa dá SIM-ka zasunúť priamo pod kryt. Tí náročnejší uvítajú sekundárny displej, ktorý i pri zaklopenom veku zaistí prístup k e-mailom a četu. A čo osobný kontakt? Ten predsa zaistí zabudovaná webkamera a kvalitný mikrofón.


S počítačom do sveta
Čím menší a ľahší, tým lepší. Nároční používatelia siahnu po osvedčených 12-palcových modeloch. Tí, čo chcú zachovať kontakt s domovom, si vystačia i s nízkonákladovými 7- či 10-palcovými verziami. Hlavne, aby sa zmestil na stolík v stiesnenom sedadle lietadla. Dôležitá je bezproblémová internetová konektivita, jednoduchá výmena batérie v teréne a minimálna energetická náročnosť pre rýchle a bezbariérové nabíjanie kdekoľvek – hoci i z prenosného solárneho panela. Optická mechanika je zbytočnosťou.

Cvak, a mám vás
Kvalitný displej s veľkou uhlopriečkou a živým podaním farieb je na prvom mieste. Nič nepokazí dobrý dojem zo snímok, ako obyčajný notebookový displej plný kompromisov. Dvojjadrový procesor urýchli jemné dolaďovanie snímok v grafickom softvéri, veľký a citlivý touchpad zastúpi v teréne myš. Zabudovaná čítačka kariet je samozrejmosťou, rovnako ako veľký, rýchly disk, blesková napaľovačka a USB port dostupný bez bariér.

Asus Eee PC 701
Notebook poteší všetkých, čo hľadajú priaznivú cenu a vysokú mobilitu v 7-palcovom formáte. Na trh je dodávaný s predinštalovaným operačným systémom Linux, poradí si však aj s používanejším Windows XP. V konfigurácii s pol gigabajtom operačnej pamäte, 900-megahertzovým procesorom a štvorgigabajtovým SSD diskom ponúka prekvapivo svižný chod a prehľadné používateľské rozhranie, ktoré zaistí prístup k bežným internetovým funkciám. Zabudovaná webkamera s mikrofónom sú dobrým predpokladom pre internetové telefonovanie, WiFi rozhranie umožní mobilný prístup k internetu. Nechýba ani čítačka pamäťových kariet, USB port, digitálny modem a možnosť pripojenia externého monitora. Ak sa vám zdá, že parametre tohto stroja sú prekvapivo nízke, vyskúšajte si ho na vlastnej koži – osloví vás.

Orientačná cena: 11 290 Sk

HP Pavilion dv6650ec
Štýlový multimediálny notebook navrhnutý s prihliadnutím na atraktívny dizajn je vyzbrojený špeciálnym režimom pre prehrávanie multimédií, ktorý je možné aktivovať bez toho, aby ste nabootovali primárny operačný systém. Širokouhlý 15-palcový displej vám spolu s kvalitným ozvučením dopraje radosť z filmových trhákov, 1,8-gigahertzový procesor AMD Athlon s gigabajtom operačnej pamäte a 120-gigabajtovým diskom uspokojí stredne náročného používateľa. Zabudovaný diaľkový ovládač a súprava multimediálnych tlačidiel zvyšujú komfort pri kontakte s digitálnym umením, odolná povrchová úprava zabraňuje včasnému opotrebovaniu. Šasi je vyhotovené z tvrdeného plastu, DVD napaľovačka si poradí s popisom špeciálnych LightScribe médií.

Orientačná cena: 16 490 Sk

Lenovo V200
Tento malý notebook s 12-palcovou uhlopriečkou a hmotnosťou 1,8 kilogramu uspokojí používateľov ktorí často cestujú, avšak na svoj notebook majú náročnejšie požiadavky. Vyzbrojený je dvojjadrovým procesorom s taktom 2,2 gigahertza, dvoma gigabajtmi operačnej pamäte, 160-gigabajtovým pevným diskom a neobmedzenou bezdrôtovou konektivitou prostredníctvom štandardom Bluetooth a WiFi. Do malého tela sa podarilo vtesnať aj webkameru, čítačku pamäťových kariet, dvojvrstvovú DVD napaľovačku a rozširujúci slot pre mobilné dátové karty. Robustné vyhotovenie odolá náročnému používaniu v teréne, na bezpečnostné prvky pre ochranu dát však môžete zabudnúť. Štandardná batéria má kapacitu pre 2,2 hodiny prevádzky, takže sa oplatí vyzbrojiť sa i náhradným napájaním.

Orientačná cena: 31290 Sk

Acer Aspire 8920G
Ak si chcete užiť Full HD rozlíšenie na mobilnom počítači v plnej paráde, potom je novinka z dielní Acer určená práve pre vás. S uhlopriečkou až 18,4 palca, širokouhlým formátom 16:9 a panelom CineCrystal si vychutnáte širokú paletu farieb s verným zobrazeným tmavých častí scény a filmové trháky vás budú burcovať k sneniu rovnako, ako fotografie zobrazené na tomto špičkovom displeji. Dvojjadrový, 64-bitový procesor so 6-megabajtovou cache mu dodáva silný výpočtový výkon, 4 gigabajty RAM, 320-gigabajtový pevný disk a grafický akcelerátor nVidia GeForce 9500m z neho robia univerzálny stroj i pre náročné úlohy. HDMI výstup je samozrejmosťou, rovnako ako rozhrania pre bezdrôtovú komunikáciu, či čítačka pamäťových kariet.

Orientačná cena:43 790 Sk

Lenovo Thinkpad T61
Robustný notebook so štedrou dávkou bezpečnostných prvkov je určený pre náročných biznismenov, ktorí žiadajú ochranu svojich dát v teréne. Zložité heslá nahradia odtlačky prstov, o silné šifrovanie sa postará TPM čip. Pevný disk sa pri vibráciách okamžite zaparkuje a silné šasi s magnéziovým rámom ochráni citlivú elektroniku aj pred vážnejšími nárazmi. O klávesnici, ktorá je odolná voči poliatiu už ani nehovoriac. Notebook je vybavený dvojjadrovým procesorom z dielní Intelu, dvoma gigabajtami RAM a 160-gigabajtovým pevným diskom. Dobrou správou je, že batéria vydrží na jedno nabitie viac ako 5 hodín. Bohatá periferiálna výbava, bezdrôtová konektivita a rozširovateľnosť sú zárukou, že tento model bude držať krok s dobou i po výmene modelového radu.

Orientačná cena: 44 990 Sk

Toshiba Satellite A210-19D
Atraktívna rovnováha medzi výkonom, cenou, multimédiami, dizajnom a mobilitou je príznačná pre všestranný notebook z dielní Toshiby, ktorý je určený pre mladých, aktívnych používateľov. Vyzbrojený je dvojjadrovým procesorom AMD Thurion postavenom na 64-bitovej platforme, ktorý obsluhuje 2 gigabajty operačnej pamäte, 250-gigabajtový pevný disk a grafický akcelerátor ATI Radeon HD2600. Kvalitný displej s technológiou zobrazovania TruBrite poteší priaznivcov fotografie a multimédií, na lesklý povrch si však budete musieť zvyknúť. Príznačná je kvalitná výbava a silné softvérové zázemie, zaručene nejde o krok do neznáma.

Orientačná cena: 22 290 Sk

Dell Inspiron 1720
Silný v kvalite zobrazenia, silný svojim výkonom a vyhotovením. Taký je 17-palcový pracant, ktorý bol navrhnutý na prácu s multimédiami. Displej s HD rozlíšením odkryje i najjemnejšie detaily fotografií a filmov, dva pevné disky ponúkajú svižnosť pri práci s videom, kde hrá úlohu nielen kapacita, ale aj rýchlosť odozvy. Uspokojiť sa však budete musieť iba s trojhodinovou výdržou batérie. Notebook je postavený na dvojjadrovej platforme Intel Centrino Duo, gigabajte operačnej pamäte a dvojici 120-gigabajtových pevných diskov. Podobne ako iné notebooky v ponuke, i tento má konfigurovateľné parametre, takže za príplatok jeho výkonové parametre hravo posilníte až k súčasnému technologickému stropu.

Orientačná cena: 39 270 Sk

Fujitsu Siemens Amilo Xi2428
Je navrhnutý pre bezbariérovú mobilitu a prácu s multimédiami. V kvalitne spracovanom tele skrýva všetko, čo moderná multimediálna platforma môže ponúknuť. Zobrazenie si poradí prostredníctvom technológie BrilliantView s náročnými situáciami, aktívna moc nad chladením vám umožní prepnúť notebook do tichého režimu, aby vás pri nočnom sledovaní filmových trhákov nič nevyrušovalo. Procesor Intel Core 2 Duo T9300 má dostatočnú výkonovú rezervu i do budúcnosti, 2 gigabajty RAM, 320-gigabajtový disk a akcelerátor nVidia GeForce 8600M majú dosť šťavy na to, aby utiahli i súčasné počítačové hry. Ponorte sa do sveta internetových videokonferencií a vysokokapacitného napaľovania. Ak viete čo chcete, tento stroj sa môže stať vašou silnou oporou.

Orientačná cena: 35 590 Sk

Apple MacBook z0es0007g
Pre tých, čo hľadajú intuitívne ovládanie a štýl, je určený stroj z dielní spoločnosti Apple Computers. So silným zázemím platformy Intel a operačného systému Mac OS X môžete od tohto stroja očakávať pohotovú odozvu pri všetkých bežných prácach – či už ide o spracovanie dokumentov, úpravu fotografií a krátke zostrihy domáceho videa. Komfortná klávesnica, dobre spracovaný displej, multitouch dotyková zóna a štrbinová mechanika si vás jednoducho získajú. Netradičné konštrukčné prvky, akými je napríklad magnetický konektor, zaručene nezostanú bez prehliadnutia. Očakávať môžete 2-gigahertzový procesor Intel Core 2 Duo, 1 GB RAM, 80 GB pevný disk a kombomechaniku.

Orientačná cena: 31 490 Sk

Asus M51SN-AS014C
Vysoký výkon, najnovšie technológie a televízia bez toho, aby ste museli siahnuť po externom tuneri. To všetko môžete očakávať od tohto modelu, ktorý v 15-palcovom formáte ponúka nezvyčajne aj numerickú klávesnicu. Vyvážený výkon zodpovedá multimediálnej ére, biometrický snímač odtlačkov si poradí i s rukami, ktoré sú neustále opäť a opäť zranené prácou. Pod kapotou mu bije 2,4-gigahertzový dvojjadrový procesor z dielní Intelu, 3 gigabajty operačnej pamäte, 250-gigabajtový pevný disk a akcelerátor nVidia GeForce 9500M 512 MB. Pre pohodlie je televízny tuner vybavený aj diaľkovým ovládačom. Poradí si nielen a analógovým, ale aj digitálnym vysielaním.

Orientačná cena: 36 990 Sk

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.

Neprehliadnite tiež

Ničnerobenie a knihy. Desať najlepších spôsobov, ako si oddýchnete

Najväčšia štúdia o oddychu mala prekvapivé výsledky.

Najrýchlejší kábel zrýchli internetové prepojenie medzi Európou a Amerikou

Kábel rozloží riziko výpadkov pri katastrofách na východnom pobreží USA.

Ako vedci vyvíjajú roboty, ktoré chodia ako ľudia

Kývať nohami nestačí. Ak chcú roboty chodiť, musia najprv pochopiť možnosti svojho tela.

Odomykanie mobilov obrazcom nie je bezpečné

Všetci rozmýšľame príliš podobne.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Rastie nám pokrivená generácia?
 7. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 8. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 2. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 3. Detské zúbky sú veda
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 8. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 9 013
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 382
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 699
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 177
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 345
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 259
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 004
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 993
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 836
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 723