SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Počítače „na kolenách“

Áno, skutočne na kolenách. Nie však za trest, ale preto, že v teréne niet univerzálnejšieho miesta, kam ich položiť. Dnešné trendy hlásia jasne. Žiadny notebook nie je dostatočne všestranný na to, aby poslúžil fanúšikovi multimédií, fotografovi, workoholi

+ Všestranná konektivita
+ Veľká výdrž batérie
+ Citlivé dizajnérske spracovanie

- Hrubé telo
- Hlučná ventilácia
- Veľký napájací adaptér

kovi, internetovému závislákovi a vášnivému cestovateľovi súčasne.


Ponuky výrobcov začínajú zreteľne rozlišovať, ktorý notebook je pre koho najvhodnejší. Ceny padajú nekompromisne nadol, takže stolové počítače sa čoraz intenzívnejšie vytrácajú z našich stolov.

Bez kultúry ani na krok
Širokouhlý displej s HD rozlíšením, rovnomerným podsvietením a presvedčivým zobrazením tmavých odtieňov je zárukou toho, že si vychutnáte filmové trháky kdekoľvek. A ak sa výrobca postaral o kvalitný obraz, určite nezabudol do notebooku zabudovať silnejšie reproduktory od niektorého zo značkových výrobcov a ventiláciu, ktorá neruší ani v noci. Rýchla napaľovačka a ukrutne rýchly pevný disk sú na nezaplatenie. S diaľkovým ovládačom v ruke hľadáte kontrolu nad prehrávaním, multimediálne tlačidlá sú vašou oporou. Vždy si chcete byť istí, že budete stredobodom pozornosti. O to sa postarali dizajnéri, ktorí svojou prácou skrášlili telo notebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

Práca je zmyslom môjho života
Honba za kvalitným vyhotovením je omnoho silnejšia, ako záujem o technické parametre. Čím starší, jednoduchší a osvedčenejší dizajn, tým istejšie je, že notebook prežije všetky pohromy.
Klávesnica odolná voči vode, pevný disk vypínajúci sa pri vibráciách, pevné uzamknutie veka a kovový plášť sú zárukou, že vás porucha neodstaví od práce. Snímač odtlačkov odsunie heslá na druhú koľaj, TPM čip uchová heslá a šifruje súbory, mobilný telefón cez port Bluetooth uzamkne systém, ak sa od notebooku vzdialite. Iba málokedy sa stane, že zomrie skôr, ako sa rozhodnete nahradiť ho rýchlejším.

E-mailujem zo záchoda
Tenké vyhotovenie, výdrž batérie a bezdrôtová konektivita sú na prvej priečke, ak sa rozhodnete hľadať spoločníka pre internetovanie. Ráno ho prebudíte na nočnom stolíku, pri raňajkách si na ňom zalistujete v dennej tlači, pri varení obeda prezradí receptúry a sprevádza vás na každom kroku až po zaspávanie. Dôležité je, aby si rozumel nielen s hotspotmi v meste, ale z neho pri pripojení k mobilnej sieti nič nevytŕčalo. Ideálne je, ak sa dá SIM-ka zasunúť priamo pod kryt. Tí náročnejší uvítajú sekundárny displej, ktorý i pri zaklopenom veku zaistí prístup k e-mailom a četu. A čo osobný kontakt? Ten predsa zaistí zabudovaná webkamera a kvalitný mikrofón.

Skryť Vypnúť reklamu

S počítačom do sveta
Čím menší a ľahší, tým lepší. Nároční používatelia siahnu po osvedčených 12-palcových modeloch. Tí, čo chcú zachovať kontakt s domovom, si vystačia i s nízkonákladovými 7- či 10-palcovými verziami. Hlavne, aby sa zmestil na stolík v stiesnenom sedadle lietadla. Dôležitá je bezproblémová internetová konektivita, jednoduchá výmena batérie v teréne a minimálna energetická náročnosť pre rýchle a bezbariérové nabíjanie kdekoľvek – hoci i z prenosného solárneho panela. Optická mechanika je zbytočnosťou.

Cvak, a mám vás
Kvalitný displej s veľkou uhlopriečkou a živým podaním farieb je na prvom mieste. Nič nepokazí dobrý dojem zo snímok, ako obyčajný notebookový displej plný kompromisov. Dvojjadrový procesor urýchli jemné dolaďovanie snímok v grafickom softvéri, veľký a citlivý touchpad zastúpi v teréne myš. Zabudovaná čítačka kariet je samozrejmosťou, rovnako ako veľký, rýchly disk, blesková napaľovačka a USB port dostupný bez bariér.

Skryť Vypnúť reklamu

Asus Eee PC 701
Notebook poteší všetkých, čo hľadajú priaznivú cenu a vysokú mobilitu v 7-palcovom formáte. Na trh je dodávaný s predinštalovaným operačným systémom Linux, poradí si však aj s používanejším Windows XP. V konfigurácii s pol gigabajtom operačnej pamäte, 900-megahertzovým procesorom a štvorgigabajtovým SSD diskom ponúka prekvapivo svižný chod a prehľadné používateľské rozhranie, ktoré zaistí prístup k bežným internetovým funkciám. Zabudovaná webkamera s mikrofónom sú dobrým predpokladom pre internetové telefonovanie, WiFi rozhranie umožní mobilný prístup k internetu. Nechýba ani čítačka pamäťových kariet, USB port, digitálny modem a možnosť pripojenia externého monitora. Ak sa vám zdá, že parametre tohto stroja sú prekvapivo nízke, vyskúšajte si ho na vlastnej koži – osloví vás.

Skryť Vypnúť reklamu

Orientačná cena: 11 290 Sk

HP Pavilion dv6650ec
Štýlový multimediálny notebook navrhnutý s prihliadnutím na atraktívny dizajn je vyzbrojený špeciálnym režimom pre prehrávanie multimédií, ktorý je možné aktivovať bez toho, aby ste nabootovali primárny operačný systém. Širokouhlý 15-palcový displej vám spolu s kvalitným ozvučením dopraje radosť z filmových trhákov, 1,8-gigahertzový procesor AMD Athlon s gigabajtom operačnej pamäte a 120-gigabajtovým diskom uspokojí stredne náročného používateľa. Zabudovaný diaľkový ovládač a súprava multimediálnych tlačidiel zvyšujú komfort pri kontakte s digitálnym umením, odolná povrchová úprava zabraňuje včasnému opotrebovaniu. Šasi je vyhotovené z tvrdeného plastu, DVD napaľovačka si poradí s popisom špeciálnych LightScribe médií.

Skryť Vypnúť reklamu

Orientačná cena: 16 490 Sk

Lenovo V200
Tento malý notebook s 12-palcovou uhlopriečkou a hmotnosťou 1,8 kilogramu uspokojí používateľov ktorí často cestujú, avšak na svoj notebook majú náročnejšie požiadavky. Vyzbrojený je dvojjadrovým procesorom s taktom 2,2 gigahertza, dvoma gigabajtmi operačnej pamäte, 160-gigabajtovým pevným diskom a neobmedzenou bezdrôtovou konektivitou prostredníctvom štandardom Bluetooth a WiFi. Do malého tela sa podarilo vtesnať aj webkameru, čítačku pamäťových kariet, dvojvrstvovú DVD napaľovačku a rozširujúci slot pre mobilné dátové karty. Robustné vyhotovenie odolá náročnému používaniu v teréne, na bezpečnostné prvky pre ochranu dát však môžete zabudnúť. Štandardná batéria má kapacitu pre 2,2 hodiny prevádzky, takže sa oplatí vyzbrojiť sa i náhradným napájaním.

Skryť Vypnúť reklamu

Orientačná cena: 31290 Sk

Acer Aspire 8920G
Ak si chcete užiť Full HD rozlíšenie na mobilnom počítači v plnej paráde, potom je novinka z dielní Acer určená práve pre vás. S uhlopriečkou až 18,4 palca, širokouhlým formátom 16:9 a panelom CineCrystal si vychutnáte širokú paletu farieb s verným zobrazeným tmavých častí scény a filmové trháky vás budú burcovať k sneniu rovnako, ako fotografie zobrazené na tomto špičkovom displeji. Dvojjadrový, 64-bitový procesor so 6-megabajtovou cache mu dodáva silný výpočtový výkon, 4 gigabajty RAM, 320-gigabajtový pevný disk a grafický akcelerátor nVidia GeForce 9500m z neho robia univerzálny stroj i pre náročné úlohy. HDMI výstup je samozrejmosťou, rovnako ako rozhrania pre bezdrôtovú komunikáciu, či čítačka pamäťových kariet.

Skryť Vypnúť reklamu

Orientačná cena:43 790 Sk

Lenovo Thinkpad T61
Robustný notebook so štedrou dávkou bezpečnostných prvkov je určený pre náročných biznismenov, ktorí žiadajú ochranu svojich dát v teréne. Zložité heslá nahradia odtlačky prstov, o silné šifrovanie sa postará TPM čip. Pevný disk sa pri vibráciách okamžite zaparkuje a silné šasi s magnéziovým rámom ochráni citlivú elektroniku aj pred vážnejšími nárazmi. O klávesnici, ktorá je odolná voči poliatiu už ani nehovoriac. Notebook je vybavený dvojjadrovým procesorom z dielní Intelu, dvoma gigabajtami RAM a 160-gigabajtovým pevným diskom. Dobrou správou je, že batéria vydrží na jedno nabitie viac ako 5 hodín. Bohatá periferiálna výbava, bezdrôtová konektivita a rozširovateľnosť sú zárukou, že tento model bude držať krok s dobou i po výmene modelového radu.

Skryť Vypnúť reklamu

Orientačná cena: 44 990 Sk

Toshiba Satellite A210-19D
Atraktívna rovnováha medzi výkonom, cenou, multimédiami, dizajnom a mobilitou je príznačná pre všestranný notebook z dielní Toshiby, ktorý je určený pre mladých, aktívnych používateľov. Vyzbrojený je dvojjadrovým procesorom AMD Thurion postavenom na 64-bitovej platforme, ktorý obsluhuje 2 gigabajty operačnej pamäte, 250-gigabajtový pevný disk a grafický akcelerátor ATI Radeon HD2600. Kvalitný displej s technológiou zobrazovania TruBrite poteší priaznivcov fotografie a multimédií, na lesklý povrch si však budete musieť zvyknúť. Príznačná je kvalitná výbava a silné softvérové zázemie, zaručene nejde o krok do neznáma.

Orientačná cena: 22 290 Sk

Dell Inspiron 1720
Silný v kvalite zobrazenia, silný svojim výkonom a vyhotovením. Taký je 17-palcový pracant, ktorý bol navrhnutý na prácu s multimédiami. Displej s HD rozlíšením odkryje i najjemnejšie detaily fotografií a filmov, dva pevné disky ponúkajú svižnosť pri práci s videom, kde hrá úlohu nielen kapacita, ale aj rýchlosť odozvy. Uspokojiť sa však budete musieť iba s trojhodinovou výdržou batérie. Notebook je postavený na dvojjadrovej platforme Intel Centrino Duo, gigabajte operačnej pamäte a dvojici 120-gigabajtových pevných diskov. Podobne ako iné notebooky v ponuke, i tento má konfigurovateľné parametre, takže za príplatok jeho výkonové parametre hravo posilníte až k súčasnému technologickému stropu.

Skryť Vypnúť reklamu

Orientačná cena: 39 270 Sk

Fujitsu Siemens Amilo Xi2428
Je navrhnutý pre bezbariérovú mobilitu a prácu s multimédiami. V kvalitne spracovanom tele skrýva všetko, čo moderná multimediálna platforma môže ponúknuť. Zobrazenie si poradí prostredníctvom technológie BrilliantView s náročnými situáciami, aktívna moc nad chladením vám umožní prepnúť notebook do tichého režimu, aby vás pri nočnom sledovaní filmových trhákov nič nevyrušovalo. Procesor Intel Core 2 Duo T9300 má dostatočnú výkonovú rezervu i do budúcnosti, 2 gigabajty RAM, 320-gigabajtový disk a akcelerátor nVidia GeForce 8600M majú dosť šťavy na to, aby utiahli i súčasné počítačové hry. Ponorte sa do sveta internetových videokonferencií a vysokokapacitného napaľovania. Ak viete čo chcete, tento stroj sa môže stať vašou silnou oporou.

Skryť Vypnúť reklamu

Orientačná cena: 35 590 Sk

Apple MacBook z0es0007g
Pre tých, čo hľadajú intuitívne ovládanie a štýl, je určený stroj z dielní spoločnosti Apple Computers. So silným zázemím platformy Intel a operačného systému Mac OS X môžete od tohto stroja očakávať pohotovú odozvu pri všetkých bežných prácach – či už ide o spracovanie dokumentov, úpravu fotografií a krátke zostrihy domáceho videa. Komfortná klávesnica, dobre spracovaný displej, multitouch dotyková zóna a štrbinová mechanika si vás jednoducho získajú. Netradičné konštrukčné prvky, akými je napríklad magnetický konektor, zaručene nezostanú bez prehliadnutia. Očakávať môžete 2-gigahertzový procesor Intel Core 2 Duo, 1 GB RAM, 80 GB pevný disk a kombomechaniku.

Orientačná cena: 31 490 Sk

Skryť Vypnúť reklamu

Asus M51SN-AS014C
Vysoký výkon, najnovšie technológie a televízia bez toho, aby ste museli siahnuť po externom tuneri. To všetko môžete očakávať od tohto modelu, ktorý v 15-palcovom formáte ponúka nezvyčajne aj numerickú klávesnicu. Vyvážený výkon zodpovedá multimediálnej ére, biometrický snímač odtlačkov si poradí i s rukami, ktoré sú neustále opäť a opäť zranené prácou. Pod kapotou mu bije 2,4-gigahertzový dvojjadrový procesor z dielní Intelu, 3 gigabajty operačnej pamäte, 250-gigabajtový pevný disk a akcelerátor nVidia GeForce 9500M 512 MB. Pre pohodlie je televízny tuner vybavený aj diaľkovým ovládačom. Poradí si nielen a analógovým, ale aj digitálnym vysielaním.

Orientačná cena: 36 990 Sk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V škole v Plešivci je v karanténe aj 30 percent učiteľov na druhom stupni.


17. sep
Práve sa stalo

Laboratóriá otestovali 6 785 PCR vzoriek.


a 2 ďalší Teraz
Nór Kristoffer Halvorsen vyhral 3. etapu pretekov Okolo Slovenska 2021.

Nór sa dočkal triumfu po vyše dvojročnej odmlke.


14 h
Zasadacia miestnosť.

Zamestnancov lákajú modernejšie priestory.


15. sep

Neprehliadnite tiež

Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 23 h

Inzercia - Tlačové správy

 1. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 5. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 8. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 9. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 10. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 674
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 018
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 6 701
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 305
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 054
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 951
 7. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 2 471
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 440
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 024
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 819
Skryť Zatvoriť reklamu