Frankfurt nad Mohanom 28. mája (TASR) - Oficiálne rozhodnutie by malo byť zverejnené koncom leta. V utorok o tom na svojom internetovom portáli informoval nemecký denník Financial Times Deutschland (FTD). EK však dnes informácie denníka odmietla.
Denník sa odvoláva na zdroje z Bruselu, ktoré tvrdia, že komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová sa už rozhodla. Jej úrad má vraj po rokoch vyšetrovania dostatok dôkazov a rozhodnutie bude podľa FTD jedným z najtvrdších v dejinách dohľadu nad hospodárskou súťažou v rámci EÚ.
Intel sa bude musieť vzdať svojej doterajšej praxe, v rámci ktorej predával procesory výrobcom počítačov so zľavami. Najväčší svetový výrobca čipov už nebude môcť prispievať ani malopredajcom na ich reklamné náklady, ak bude od predajcu požadovať exkluzivitu v rámci ponúkaného sortimentu.
Hovorca Intelu pre právne záležitosti Chuck Mulloy uviedol, že podľa informácií, ktoré má Intel k dispozícii, zatiaľ nebolo vynesené žiadne rozhodnutie. "Pokračujeme v spolupráci s komisiou a pokúšame sa ju presvedčiť, že naše obchodné praktiky sú v súlade so zákonom."
AMD, ktorý je najväčším konkurentom Intelu, opakovane obviňoval Intel z neférových praktík, ktoré mu pomáhajú k udržaniu si svojho vysokého podielu na trhu. Procesory od Intelu sa nachádzajú v 4 z 5 osobných počítačoch predaných po celom svete.
EÚ vyčíta Intelu, že zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu. Koncern vraj nedovolenými podmienkami pri zľavách a hrozbami nevýhod nútil výrobcov počítačov, aby rezignovali na používanie procesorov iných výrobcov. Okrem zákazu doterajších obchodných praktík Intelu hrozí peňažná pokuta až do výšky 10 % ročného obratu, čo by v prepočte bolo približne 2,6 miliardy eur (80,9 miliardy Sk).
EK dnes poprela, že dospela k nejakému provizórnemu rozhodnutiu pri svojom vyšetrovaní Intelu. "V tejto kauze neexistuje žiadne provizórne ani interné rozhodnutie. Vyšetrovanie pokračuje a je stále veľmi aktívne," uviedol hovorca komisie Jonathan Todd. Poprel informácie nezvyčajne tvrdo a dokonca označil článok FTD za klamlivý a za príklad "nezodpovedného žurnalizmu".
Informovala o tom agentúra Reuters a Financial Times Deutschland.