SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Predaj mobilných telefónov v západnej Európe v 1. kvartáli klesol

Helsinki 28. mája (TASR) - Predaj mobilných telefónov v západnej Európe v 1. kvartáli klesol po prvý raz od roka 2001, kedy sa tento údaj začal sledovať.

Zdraženie životných nákladov totiž viedlo k zníženiu spotrebiteľských výdavkov, ako sa uvádza v správa poradenskej firmy Gartner.

Celkový predaj za prvé tri mesiace roka medziročne klesol o 16 % na 35,9 milióna kusov. Globálny trh sa zväčšil o 14 % na 294 miliónov mobilov. Dvom najväčším producentom Nokii a Samsungu sa podarilo zvýšiť svoje podiely na úkor Motoroly. Gartner prognózuje, že celosvetový predaj mobilných telefónov v tomto roku vzrastie o 10 % až 15 %.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európski spotrebitelia, ktorých postihlo spomalenie ekonomiky a vysoké ceny palív, mali dávali prednosť mobilom strednej triedy pred drahými telefónmi. Motorom svetového rastu trhu bol ázijsko-pacifický región spoločne s východnou Európou, Predným východom a Afrikou. Predaj v Severnej Amerike vzrástol o 2,4 %.

SkryťVypnúť reklamu

Nokia zvýšila v 1. štvrťroku svoj podiel na trhu na 39,1 % z 35,5 % v rovnakom období vlani. Podiel dvojky na trhu, spoločnosti Samsung vzrástol z 12,4 % na 14,4 %, pričom podiel Motoroly klesol z 18,4 % na 10,2 %. Podiel LG Electronics stúpol na 8 % zo 6,2 %.

Nokia profitovala zo širokého produktového portfólia, ktorého rozpätie siaha od základných lacných modelov po telefóny so satelitnou navigáciou. Musí sa však vyrovnávať s tvrdšou konkurenciou v high-end segmente a musí zjednodušiť ovládanie svojich telefónov a ich dizajn.

Motorola má iba malú šancu vrátiť sa na druhé miesto. Skôr sa očakáva ďalší prepad amerického koncernu.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  1. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  2. Pacientom so sklerózou multiplex dokážu skvalitniť život
  3. Slováci radi investujú s bankami
  4. Content agency mení svoje meno na Contedy
  5. Ako správne napúšťať bazén
  6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  7. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  8. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 244
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 935
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 7 458
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 296
  5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 104
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 636
  7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 503
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 024
SkryťZatvoriť reklamu