
Linux sa doposiaľ v mobilnej telefónii veľmi neuchytil, no situácia sa postupne mení: na trh prichádza viacero modelov založených na Linuxe a Google mu dôveruje natoľko, že na tomto systéme buduje platformu Android.
Samotná Nokia využíva Linux už roky v internetových tabletoch – veľkých, telefónu podobných zariadeniach, ktoré slúžia na prístup do internetu na cestách, ale bez možnosti telefonovať. „Chceme rozšíriť rozsah ich funkcií a úloha Linuxu porastie,“ povedal hovorca Nokie Kari Tuutti.
Linux je najpopulárnejší operačný systém s otvoreným kódom, ktorý je možné voľne používať, upravovať a rozširovať. Pre Nokiu je dôležité, že má širokú komunitu vývojárov, ktorá bude schopná prísť so zaujímavejšími a lacnejšími aplikáciami.
Doposiaľ Nokia cielila výrobu tabletov na zákazníkov nadšených pre technológie alebo na podporu nových technológií, ako WiMAX.
Hlavný ekonóm spoločnosti Nokia, Rick Simonson potvrdil, že úloha zariadení založených na Linuxe bude stále väčšia. Povedal tiež, že teraz začne prichádzať na trh ďalšia generácia zariadení s Linuxom, ktoré Nokia vyvíjala v uplynulých rokoch.
Lídrom na trhu mobilných softvérových platforiem je Nokia S60 s operačným systémom Symbian, ktorý má veľký náskok pred systémom Windows Mobile od Microsoftu.
Nokia však nie je sama; Linux začali používať aj ďalší veľkí hráči na mobilnom trhu, ako Vodafone, Motorola, NTT DoCoMo, Samsung Electronics, Huawei či LG Electronics.
Dodávatelia systému Linux zarábajú na poskytovaní technickej podpory a individuálnych vylepšení. Linux priamo konkuruje ponuke Microsoftu, ktorý svoj operačný systém spoplatňuje a ide tvrdo proti jeho voľnému šíreniu.