SME

Výrobcovia bezdrôtových myší, prebuďte sa!

Niekto ich miluje pre všestrannosť, iným prekáža skutočnosť, že sú v porovnaní s káblovými kvôli batériám podstatne ťažšie. Zdá sa však, že kameň úrazu je kdesi úplne inde. Výrobcovia bezdrôtových myší by sa mohli dohodnúť na jednotnom komunikačnom štanda


rde.

Hľadali ste pred nedávnom bezdrôtovú myš k svojmu notebooku a skončili ste pred nemilou dilemou? Potom iste viete, že s komunikáciou myši a počítača čosi nie je v poriadku. Buď siahnete po riešení Bluetooth so všetkými jeho nevýhodami, alebo budete musieť niektorý z USB portov notebooku natrvalo obsadiť pretŕčajúcim USB modulom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Život - gombička
Ideálny svet je bezstarostný. Spárujete novú myš s notebookom, položíte ju na stôl a okrem toho, aby ste v nej raz za rok vymenili batérie, nemáte čo riešiť. Či bude ležať nedotknutá na stole, kým ste v teréne, alebo ju budete vďaka jej malým rozmerom nosiť so sebou, je iba na vás. Bohužiaľ, veci sa v súčasnosti majú úplne inak. A to i napriek tomu, že modernými technológiami sa to hemží nielen v kanceláriách a obývačkách, ale aj v našich kuchyniach a kúpeľniach.

SkryťVypnúť reklamu

Bluetooth má svoje muchy
Myši komunikujúce rozhraním Bluetooth sú síce univerzálne a dnes ich spárujete s takmer každým notebookom na trhu, súčasne však treba počítať mnohými obmedzeniami. Prvým problémom je energetika. Bluetooth myši dokážu pracovať bez nabitia približne 2 týždne.
Znamená to, že buď z lenivosti budete parkovať myš v stojane s adaptérom pripojeným v sieti, alebo budete meniť batérie odušu. To príliš komfortné rozhodne nie je.

Druhým problémom je, ako sa výrobcovia s veľkou spotrebou vysporiadajú. Po desiatke sekúnd nečinnosti upadajú postupne do spánku, až kým riadiaci čip nerozviaže spojenie s notebookom a nestriehne na moment, kedy myšou pohnete. Ak zistí, že chcete pracovať, spojenie obnoví. To však trvá spravidla niekoľko sekúnd, takže sa vám pravidelne stáva, že v rukách držíte „mŕtveho hlodavca preberajúceho sa k životu“.

SkryťVypnúť reklamu

Tretím problémom je pomalá odozva – malá priepustnosť dát cez komunikačný kanál. To dokáže nahnevať nielen hráčov počítačových hier, ale aj tých, čo pracujú s grafikou na displejoch s vysokým rozlíšením.
Lenivé a nepresné myši jednoducho nemajú na stole čo robiť.

Zdá sa, že Bluetooh myši sú vhodné na kancelárske práce a surfovanie po internete pre tých, ktorým neprekáža, že odozva myši nie je taká, aká by mala byť - hoci aj žiadna.

USB čo pretŕča
Myši s USB vysielačom sú na tom podstatne lepšie. Aj keď pracujú v pásme 2,4 GHz, komunikačný protokol upravili tak, že si s energiou v batériách vystačia takmer na rok, nepretržite sú čulé, ba dokonca nemajú problémy ani s pomalou odozvou či presnosťou.

Je tu však iný háčik. USB modul pretŕča cez rám notebooku a pri značkových myšiach nehrozí, aby sa kľúč jednej značky dohovoril s myšou iného výrobcu. Naopak, pri lacných neznačkových myšiach je pravdepodobné, že uspejete. Zväčša sú postavené na rovnakom čipe.

SkryťVypnúť reklamu

A čo s pretŕčajúcim USB modulom? Buď ho výrobca skráti na niekoľko milimetrov, alebo vám bude prekážať pri každom balení a vybaľovaní notebooku. A to predsa nikto z nás nechce. Mnohí by vedeli rozprávať o tom, ako notebookom zachytili kvôli USB modulu kabeláž, alebo vylomili konektor z plastového puzdra.

Čo tak dohodnúť sa?
Výrobcovia myší a čipsetov by si konečne mohli sadnúť za okrúhly stôl a dohodnúť sa, ako to s nimi v budúcnosti bude, aby ich popularitou nepredbehli veľké multitouch touchpady alebo dotykové displeje. Ak by každý z notebookov bol vybavený zabudovaným bezdrôtovým rozhraním, ku ktorému je možné spárovať akúkoľvek myš (a samozrejme aj klávesnicu), svet by bol omnoho jednoduchší a pohodlnejší. Určite netreba objavovať nič nové. Stačí ak dostane zelenú technológia od Logitechu či Microsoftu.

SkryťVypnúť reklamu

A ak si náhodou myslíte, že tento problém vyrieši dlhé roky avizované rozhranie Wireless USB, mýlite sa...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 852
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 669
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 572
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 294
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 895
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 878
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 738
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 673
SkryťZatvoriť reklamu