SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Návrat strateného cicavca

Na Filipínach sa napokon podarilo nájsť záhadného potkanovitého cicavca. Dosiaľ prvý a jediný raz ho vedci pozorovali a opísali pred 112 rokmi.

Táto kresba sprevádzala pôvodný formálny opis tvora, ktorý vyšiel v roku 1898 v britskom zoologickom časopise.Táto kresba sprevádzala pôvodný formálny opis tvora, ktorý vyšiel v roku 1898 v britskom zoologickom časopise.

BRATISLAVA. Doslovný preklad anglického mena potkanovitého tvora, ktorého znovuobjavili na Filipínach, je "väčší trpasličí oblačný potkan" (prívlastok oblačný sa týka špeciálneho typu tropických horských lesov). Vyznačuje sa hustou a mäkkou červenkastohnedou srsťou. Maska okolo veľkých tmavých očí je čierna. Uši má malé a zaoblené, ňufák široký a tupý, dlhý chvost pokrýva tmavá srsť. Hmotnosť dospelého jedinca je okolo 185 gramov.

Nikdy v minulosti ho vedci neskúmali v jeho prírodnom prostredí. Istý britský bádateľ dostal v roku 1896 niekoľko exemplárov od miestnych domorodcov. Na tomto základe bol tvor, ktorý dostal vedecké meno Carpomys melanurus, opísaný v roku 1898 v odbornom časopise. Myslelo sa, že vymrel, lebo medzitým drevorubači zlikvidovali takmer všetok les na hore Data, kde mal žiť.

V apríli 2008 však americko-filipínsky tím v Národnom parku na hore Pulag v Centrálnej Kordillere na filipínskom ostrove Luzon v rámci celkového prieskumu tamojších malých cicavcov chytil aj jedinca trpasličieho oblačného potkana - vo výške 2350 metrov nad morom. Konkrétne na horizontálnom konári pokrytom hrubou vrstvou machu, orchideí a papraďorastov v korune veľkého stromu asi päť metrov nad zemou. Očividne je to stromové zviera, ako naznačovala už jeho pred vyše storočím opísaná anatómia.

Oznámili to vedúci tímu Lawrence Heaney z Fieldovho múzea v Chicagu a Danilo Balete z Filipínskeho národného múzea v Manile. (urb)

Po 112 rokoch znovuobjavený druh filipínskeho oblačného potkana.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik v sprievode príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže.

Súd vymeral Kováčikovi aj trest prepadnutia majetku.


6 h

Neprehliadnite tiež

Matematik Zbyněk Kubáček z Katedry matematickej analýzy a numerickej matematiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


10 h

Pozrite si live stream z prednášok Noci výskumníkov.


13 h
Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 18. sep
Skryť Zatvoriť reklamu