SME

Operátori nevedia, či ich klientov odpočúvajú

Mobilný operátor nevie, kedy a či ich klienta odpočúva polícia. Prevádzkovatelia mobilných sietí sú síce povinní zakúpiť predpísané zariadenia na odpočúvanie, ich správa je však už v rukách polície. Pre TASR to uviedol hovorca spoločnosti Telefónica O2 Sl


Bratislava 19. mája (TASR) - ovakia René Parák.

"Manažment odpočúvania, ako aj zadávanie požiadaviek na odpočúvanie, je plne pod kontrolou oprávnených štátnych orgánov a operátor nevie, kedy a ktoré čísla sú odpočúvané," uviedol Párak. Podľa hovorcu operátor pri začiatku svojej činnosti len zakúpi predpísané odpočúvacie zariadenie a dá ho do správy oprávnených štátnych orgánov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zástupcovia ďalších dvoch prevádzkovateľov mobilných sietí na Slovensku sa k problematike odpočúvania nevyjadrovali. Neoficiálne však zdroj TASR potvrdil, že polícia nežiada operátora o pomoc pri jednotlivých odpočúvaniach účastníkov siete a operátor je postavený mimo proces odpočúvania.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa bývalého novinára a neskôr pracovníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Tótha však prišlo v čase exekutívy Vladimíra Palka v kresle ministra vnútra k nelegálnemu odpočúvaniu telefonických hovorov Pavla R. prístrojom na strane mobilného operátora.

"Na počiatku tohto tisícročia Úrad zvláštnych policajných činností (ÚZPČ) realizoval na základe súdom povolenej žiadosti finančnej polície odpočúvanie občana Pavla R. Akcia bola po niekoľkých mesiacoch ukončená, neboli však vykonané všetky úkony potrebné pre zastavenie vzniku záznamov telefonických rozhovorov občana Pavla R.," uviedol Tóth na margo známej kauzy odpočúvania telefonátu Pavla R. s denníkom SME z roku 2002.

"Príslušný pracovník ÚZPČ síce zadal pokyn do svojho počítača na ukončenie odpočúvania, tento úkon však nezopakoval na zariadení, ktoré zabezpečuje vznik záznamu telefonického hovoru u operátora mobilnej siete," tvrdí Tóth. Dodal, že pre to, aby sa mohlo začať odpočúvanie, je nutné, aby bol zvolený cieľ (telefónne číslo), zadaný nielen do policajného počítača, ale aj do zariadenia umiestneného u operátora. "Pre ukončenie odpočúvania je teda taktiež potrebné zadať pokyn na oboch 'koncoch'. Keď sa tak nestane, naďalej vznikajú súbory s nahrávkami, ktoré policajný počítač nechce prijímať, pretože ich nemá zadané v systéme. Ak je nahrávok priveľa, počítač to neunesie a na vyťažovateľských počítačoch sa objavia takzvané neželané balíčky.

SkryťVypnúť reklamu

Práve takéto informácie sa zjavili v systéme ministerstva vnútra 18. decembra 2002, čo spustilo kauzu odpočúvania. Vtedajší minister vnútra Palko z nelegálnych odpočúvaní obvinil SIS, traja jej príslušníci sa dokonca pre obžalobu z úmyselného zanedbania chyby ocitli pred súdom, ten však napokon 24. januára 2007 všetkých oslobodil.

"Ministerstvo vnútra (MV) Pavla R. neodpočúvalo - legálne ani nelegálne," poprel Palko pre TASR Tóthovu verziu kauzy. Ako vysvetlil, chyba vznikla na strane SIS, keďže niektoré záznamy z odpočúvania sa dostali do systému ministerstva. Niektoré z týchto záznamov potom vinou technickej nedokonalosti systém "prilepil" k záznamom MV. Neskoršie opakované chyby rovnakého druhu podľa exministra dokazujú, že vina nie je na strane ministerstva. V súčasnosti by však mal byť systém v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Palko skonštatoval, že nevie, či je teoreticky technicky možné zlyhanie tak, ako ho popísal Tóth a opakovane zdôraznil, že vnútro Pavla R. neodpočúvalo.

K tomu, ako sa odpočúvanie realizuje v praxi, sa nevyjadruje ani Policajný zbor. "Policajt postupuje podľa zákona o Policajnom zbore a podľa Trestného poriadku," odpovedala TASR zástupkyňa hovorcu Prezídia Policajného zboru Andrea Polačiková. "Používanie informačno-technických zariadení patrí medzi utajované skutočnosti, nebudeme sa preto vyjadrovať k podrobnostiam," doplnila.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
SkryťZatvoriť reklamu