
Ženeva/Paríž 16. mája (TASR) - Jeho cieľom je teda zohľadniť špecifické potreby postihnutých osôb, informuje na svojej stránke Medzinárodná telekomunikačná únia (International Telecommunication Union, ITU).
Vo všeobecnosti sa Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti využíva na to, aby sa upriamila pozornosť verejnosti na perspektívy, ktoré otvára používanie internetu aj informačných a komunikačných technológií.
Deň 17. mája pripomína podpísanie prvej Medzinárodnej telegrafickej konvencie a založenie Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU), čo sa udialo 17. mája 1865 v Paríži.
Svetový deň telekomunikácií sa slávi od roku 1969. Účastníci medzinárodného summitu o informačných technológiách, ktorý sa konal v roku 2005 v Tunise, schválili Tuniskú agendu pre informačnú spoločnosť. V agende navrhli, aby sa položili základy Svetového dňa informačnej spoločnosti. Členovia Valného zhromaždenia OSN 26. marca 2006 návrh schválili v rezolúcii A/RES/60/252, informovala na svojej stránke Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO).
Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU) je špecializovaná organizácia OSN pre informačné a komunikačné technológie, ktorá v súčasnosti združuje 191 členských krajín. Sídli v Ženeve. Je najstaršou odbornou medzinárodnou organizáciou pridruženou k OSN. Slovenská republika sa stala jej členom v roku 1993. Odborným gestorom členstva SR v ITU je Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR.
Zdroj: www.itu.int
12 roi zll