SME

Váš mobil má cenu zlata

Čo sa raz stane s vaším starým mobilom, keď ho už nebudete potrebovať? Pokojne z neho môže byť obrúčka alebo zlatá tehla­v banke.

Od ošarpaného mobilu až k tehličke zlata. Viaceré firmy začínajú bojovať o vašich starých miláčikov.Od ošarpaného mobilu až k tehličke zlata. Viaceré firmy začínajú bojovať o vašich starých miláčikov. (Zdroj: REUTERS)

Čo sa raz stane s vaším starým mobilom, keď ho už nebudete potrebovať? Pokojne z neho môže byť obrúčka alebo zlatá tehla­v banke.

Kým z jednej tony rudy získate iba päť gramov zlata, z takého istého množstva mobilov je to stopäťdesiat gramov zlata a okrem toho ešte sto kilogramov medi a tri kilá striebra.

V čase, keď cena kovov rapídne rastie, sa z recyklácie starej elektroniky stáva nový prosperujúci priemysel. Dostal už aj svoje meno – „urban mining“, teda ťažba v meste.

Miliónové zárobky
„To, čo je pre jedného iba hromada odpadkov, je pre iného hotová zlatá baňa,“ myslí si Nozomu Yamanaka z japonskej spoločnosti Eco-Systems, ktorá sa venuje recyklácii starej elektroniky. Čipy z elektroniky a ostatného priemyselného odpadu sa najskôr ručne triedia, potom je z nich chemicky odstránený nechcený materiál a následne sa odlievajú tehličky čistého kovu, ktorý možno predať do klenotníctiev alebo na opätovné použitie v elektronickom priemysle.

Firma Eco-Systems napríklad vyprodukuje mesačne dvesto až tristo kilogramov zlata v hodnote 5,9 až 8,8 milióna dolárov. Je to toľko ako vyťaží menšia zlatá baňa. Kvalita takéhoto materiálu sa pohybuje od 99,8 do sto percent.

Nedostatok materiálu kompenzujú dovozom
Recyklácia mobilov a elektroniky sa rozširuje najmä v Japonsku a Číne, v krajinách, ktoré spotrebujú na výrobu zariadení najviac drahých kovov. Firmy, ktoré sa snažia zbohatnúť na získavaní materiálu z mobilov a iných zariadení, však stále bojujú s nedostatkom vhodného materiálu.

„Stále je veľké množstvo mobilov, ktoré sa jednoducho vyhodia. V súčasnosti len desať až dvadsať percent mobilov poslúži na recykláciu, ostatné ľudia často držia v šuplíkoch pre obavy z úniku citlivých informácií,“ povedal Yoshinori Yajima, japonský minister ekonómie, obchodu a priemyslu. Podľa prieskumu sa v Japonsku minulý rok zrecyklovalo 558 ton mobilov, je to však len tretina z počtu zrecyklovaných mobilov spred troch rokov.

Skoro stotridsať miliónov Japoncov pritom mobily zvykne vymieňať v priemere každé dva roky.

Zaujímavé sú aj obrazovky a káble
Aby firmy získali dostatok mobilov, začínajú materiál dovážať aj z ďalších krajín - napríklad Singapuru alebo Indonézie. Rozširujú tiež množstvo kovov, ktoré z elektroniky ťažia.

„Dnes sa už snažíme získať nielen zlato, ale aj veľké množstvo ďalších kovov a látok, tvrdí Yamanaka.

Na ťažbu india sa napríklad využívajú staré televízne obrazovky a monitory. Pre firmy sa tiež stali cenné nepoužívané káble alebo čierna náplň z tlačiarní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu