Brusel/Bajkonur 27. apríla (TASR) -
GIOVE-B, umiestnený vo výške 23.222 kilometrov nad Zemou, je druhým experimentálnym satelitom. Prvá družica GIOVE-A je vo vesmíre od decembra 2005. Satelity GIOVE testujú nové technológie - vrátane najpresnejších hodín vyslaných doteraz do vesmíru - pre systém Galileo, ktorý sa má stať civilnou alternatívou k americkému Globálnemu pozičnému systému (GPS). Bude pozostávať z 30 satelitov a fungovať by mal začať najneskôr v roku 2013.
Podľa komisára pre dopravu Jacqua Barrota je vyslanie druhého experimentálneho satelitu do vesmíru najlepším dôkazom toho, že spustenie systému Galileo je na dobrej ceste.
Definitívnu zelenú dal tento týždeň systému Galileo Európsky parlament, keď schválil právny základ vrátane technických detailov a pravidiel pre výberové konanie pre prvú fázu budovania infraštruktúry trvajúcu do roku 2013.
Projekt s rozpočtom 3,4 miliardy eur na roky 2007-2013 sprevádzali dlhé mesiace veľké problémy týkajúce sa jeho financovania. Pôvodne sa plánovalo zaplatiť Galileo z verejných i súkromných zdrojov, no Európska komisia sa napokon rozhodla pre zmenu po tom, čo stroskotala spolupráca s konzorciom na zriadenie systému. V dôsledku toho sa projekt ocitol v hlbokej kríze.
EK sa ho však nechcela vzdať a navrhla, aby sa chýbajúca suma 2,4 miliardy eur, potrebná na dofinancovanie, zaplatila celá z rozpočtu EÚ. V novembri minulého roka sa napokon podarilo členským krajinám dospieť k dohode a vyriešiť otázku financovania, keď podporili návrh EK, aby sa použili najmä nevyužité prostriedky z rozpočtovej kapitoly poľnohospodárstvo.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) zsl