SME

Tlis.sk: z internátu na internet

Výlučne internetových rádií na Slovensku nie je veľa. Rádio Tlis je z nich jediné, ktoré nevysiela len dopredu naprogramované piesne, ale aj živé relácie.

Peter Gonda – šéfredaktor Tlisu.Peter Gonda – šéfredaktor Tlisu. (Zdroj: AUTOR)

Tlis sídli na bratislavskom vysokoškolskom internáte Mladosť v niekoľkých ošumelých miestnostiach. V nich sa popri počítačoch povaľuje technika, ktorá má dátum výroby starší než dátum narodenia väčšiny z prítomných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Na takomto nahrávali Beatles,“ hovorí šéfredaktor Tlisu Peter Gonda a ukazuje na mohutný prístroj v rohu. „Technik ho prednedávnom opravil spájkovačkou.“ Táto technika zostala po pôvodnom rádiu Tlis. To vzniklo pred 26 rokmi ako internátne rádio a pôvodne sa šírilo cez prijímače, ktoré boli v každej internátnej izbe. V roku 2000 sa Tlis presunul z internátu na internet.

SkryťVypnúť reklamu

Nestabilná alternatíva
Tlis sa dnes profiluje ako rádio o alternatívnej kultúre. Každý pracovný deň vysiela niekoľko hodín relácie o vizuálnom umení, literatúre alebo napríklad aj o menšinových žánroch elektronickej hudby.

„Naši redaktori sú ako filter. Vnímajú kultúru okolo seba a filtrujú z nej to, čo ich zaujíma,“ hovorí Peter Gonda. „Ak si poslucháč nájde v našom programe niekoho, komu začne dôverovať, potom mu tento redaktor poskytne informácie, ktoré by sám našiel možno o dva roky neskôr.“

V rádiu bez nároku na honorár pracuje viac ako 30 ľudí, väčšinou vysokoškolákov. Po príchode do rádia si každý nový moderátor môže vybrať vysielací deň aj to, o čom chce robiť reláciu. „Sme škôlka. Ľudia, ktorí naberú u nás skúsenosti, prechádzajú do veľkých médií,“ hovorí Gonda a dodáva, že by to chcel zmeniť. Fluktuácia redaktorov a technikov je taká veľká, že Tlis musí každý semester vyhlasovať nové konkurzy.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy malých
Okrem nestabilného redakčného tímu trápia Tlis aj iné – väčšie problémy. Napríklad nízka počúvanosť. Rádio poslucháčov živého vysielania ráta na desiatky, o niečo viac ľudí počúva relácie z archívu. „Náš marketing je nulový. Skôr sa o rádiu traduje,“ hovorí Gonda. Prezentácia je chabá aj na webe. Sám šéfredaktor odporúča, aby sa ľudia webovej stránke Tlisu vyhli. „Je odporná,“ hovorí a radí, aby na prístup k reláciám ľudia radšej využívali RSS čítačku alebo mailing list. Nový web by chceli, na programátora a grafika ale nemajú peniaze.

Najväčší problém sa ešte len črtá. Hneď po našom rozhovore sa Gonda vybral na stretnutie s vedením internátu. Pre „príliš veľkú alternatívnosť“ totiž hrozí, že sa Tlis v terajšom zložení dostane na ulicu. Internát má totiž s nimi – rádiom aj priestormi, v ktorých sídlia, iné plány. Sen Petra Gondu o „komunitnom a demokratickom médiu s množstvom externých redaktorov, ktorí prispievajú každý svojím pohľadom na realitu“, sa tak asi ešte viac skomplikuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu