SME

Keď počítač zabíja ľudí

Odborníci na bezpečnosť tvrdia, že existuje prvý zdokumentovaný prípad, keď počítač zavinil smrť človeka.

Informačný systém ropného potrubia spoločnosti Olympic Pipeline v momente, keď spôsobil smrť dvoch ľudí.Informačný systém ropného potrubia spoločnosti Olympic Pipeline v momente, keď spôsobil smrť dvoch ľudí. (Zdroj: NTBS)

V júni 1999 sa v americkom mestečku Bellinghame vylialo do rieky takmer deväťstotisíc litrov benzínu, oheň, ktorý následne na rieke vznikol, zabil muža a dve deti.

Benzín sa do rieky vylial po tom, čo sa pretrhlo potrubie. Pracovníci o chybe vedeli už tridsať minút pred nehodou, nedokázali jej však zabrániť. Počítačový systém prestal reagovať na ich príkazy.

Vina počítačového systému
„Keby počítačový systém reagoval na príkaz pracovníka, pravdepodobne by bol schopný zabrániť nárastu tlaku v potrubí, ktoré nakoniec spôsobilo jeho pretrhnutie,“ píše sa v správe Národného inštitútu štandardov a technológií, ktorá vychádza z oficiálnych výsledkov vyšetrovania National Transportation Safety Board.

„Ide o prvú zdokumentovanú smrteľnú nehodu spôsobenú informačným systémom, o ktorej môžeme na základe potvrde­ných faktov povedať, že sa naozaj stala,“ povedal pre server Wired.com Joe Weiss z organizácie Applied Control Solutions, ktorá sa zaoberá rizikovými informačnými systémami.

Čo presne spôsobilo chybu systému, však napriek rozsiahlemu vyšetrovaniu nie je jasné.

Mnoho nejasností
Súbory, v ktorých sa nachádzali informácie o práci systému v čase nehody, sa stratili a nikdy sa nezistilo prečo.

Pracovník, ktorý v tom čase riadil potrubie, využil svoje právo nevypovedať pred súdom. Existovalo totiž podozrenie, že za chybu mohli údaje, ktoré v ten deň vložil do databázy.

„Čo urobil v deň nehody pracovník inak ako inokedy?“ opýtal sa minulý týždeň Weiss na konferencii RSA v Kalifornii v rámci svojej prednášky o prípade s tým, že by odpoveď na túto otázku priniesla viac svetla do prípadu.

Podobné prípady
Server Wired.com vo svojom článku o prípade z Bellinghamu zmieňuje niekoľko ďalších prípadov chýb v priemyselných systémoch, ktoré mohli vyústiť do tragédie.

V januári 2003 napríklad napadol vírus Slammer sieť jadrovej elektrárne Davis-Besse blízko mesta Ohio a na päť hodín zabránil jej monitorovaniu. V tom istom roku chyba v programe spravujúcom elektrickú energiu pre firmu General Electric vyústila do výpadku energie pre päťdesiat miliónov Američanov.

„To, čo ukazuje prípad z roku 1999, platí dodnes pre obrovské množstvo priemyselných systémov, ktoré sa používajú,“ povedal Weiss podľa Wired.com na konferencii.

Tragické chyby počítača

Smrteľné nebezpečenstvo spôsobovala v polovici osemdesiatych rokov chyba v lekárskom zariadení Therac-25, ktoré sa používalo pri rádioterapii. Pri korekcii niektorých nastavení automaticky a rýchlom stlačení viacerých kláves za sebou spôsobilo, že sa do tela pacienta dostalo 100-krát viac radiácie, než je bežné. Vinou zariadenia zomrelo minimálne päť ľudí a viacerí boli vážne zranení.

V júni 1988 počas leteckej šou na francúzskom letisku Mulhouse-Habsheim vybuchlo jedno z prvých plne počítačom riadených lietadiel - Airbus A320. Zahynuli v ňom traja ľudia. Vyšetrovanie bolo plné nejasností, podľa niektorých verzií mohlo za nehodu zlyhanie informačného systému, ktorý neumožnil pilotovi manuálne ovládať lietadlo počas pristávania.

Program spoločnosti Multidata Systems International spôsobil v roku 2000 smrť ôsmich ľudí v National Cancer Institute v Panama City. Program pri chybnej konfigurácii ožiaril pacienta niekoľkonásobne vyššou dávkou. Lekári, ktorí mali kalkulácie programu pred vykonaním ožarovania skontrolovať, boli obvinení z vraždy.

Zdroj: Wired.com
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu