Predstavujete si internet ako dokonalú sieť, ktorá spája každé miesto na svete s hociktorým iným?
Pavučina webu má v skutočnosti značné trhliny. Spôsobujú, že nie vždy môžete vidieť všetky stránky na internete, alebo že váš e-mail zavše nedorazí k adresátovi.
„Ľudia majú predstavu, že ak im funguje internetové pripojenie, v podstate majú neobmedzené pripojenie do celého internetu,“ povedal Ethan Katz-Basset, doktorand na Washingtonskej univerzite pre magazín Science Daily. „Nie je to vôbec pravda.“
Web je podľa vedcov posiaty tisíckami serverov, ktoré sa počas prenosu dát správajú rovnako ako čierne diery vo vesmíre: informácie, ktoré k nim prídu, sa navždy stratia a už sa nikdy nedostanú tam, kam smerovali.
Spôsobuje to ich zlá konfigurácia, vďaka ktorej už informáciu neposunú ďalšiemu serveru, ale ostanú len u nich.
Hubble internetu
Washingtonská univerzita v septembri 2007 spustila službu, ktorá takéto webové servery mapuje. Nazvala ju Hubble – podľa vesmírneho teleskopu, ktorý okrem iného vyhľadáva vesmírne čierne diery.
Na mape, ktorá sa nachádza na webovej adrese hubble.cs.washington.edu, sa každých pätnásť minút zobrazujú miesta na zemi, kde sa nachádzajú počítače - čierne diery. Väčšinou sú za jedným zobrazeným bodom na mape desiatky až stovky zle nakonfigurovaných počítačov.
Farbou sú odlíšené miesta, pri ktorých problém trval iba krátko, od tých, ktoré neprepúšťajú webové dáta už niekoľko dní.
Služba funguje tak, že sa s jednotlivými servermi snaží v určených časových intervaloch spojiť. Využíva na to sto počítačov umiestnených v štyridsiatich krajinách. Momentálne takto pokrýva deväťdesiat percent všetkých webových serverov na svete.
Web je plný čiernych dier
Za posledné tri týždne sa na zozname chybových serverov v čase písania článku nachádza 31-tisíc rôznych serverov, výpadok jednej desatiny z nich trval viac ako jeden deň.
„Keď sme štartovali projekt, vôbec sme nečakali, že nájdeme toľko problematických miest na internete,“ povedal Arvind Krishnamurthy, spoluautor projektu. „Boli sme šokovaní výsledkami.“
Cieľom projektu je teraz upozorniť administrátorov serverov, aby si pravidelne overovali, či ich server nemôže používateľom spôsobiť problémy. „Mohli by ste si myslieť, že poskytovatelia internetu informácie o chybách majú, ale mýlili by ste sa,“ tvrdí Ethan Katz-Basset.