Trenčín 8. apríla (TASR) - Rovnako sa tiež snažili naučiť základné kroky pri spracovaní fotografie. Ústrednou témou ich fotenia boli "Miesta, ktoré mám rád".
"Fotografia je produkt, ktorým sa dá premostiť mladšia a staršia generácia. Použili sme ju ako komunikačný nástroj," vysvetlila Danka Adamusová z Trenčianskej nadácie, prečo práve fotografia mala spojiť staršiu generáciu s mladšou. Obe generácie mali prostredníctvom fotografie zobraziť miesta, ktoré majú radi. "Druhou časťou akcie bolo to, že mladí naučili starších narábať správne s technikou. Po stiahnutí do počítača ich mohli i upravovať, otočiť, alebo orezať," dodala Adamusová. Ďalej prezradila, že podľa fotografií miestom, ktoré prirástlo k srdcu obom generáciám, je Trenčiansky hrad. Veľa zúčastnených však fotilo i miesta, kde sa radi stretávajú, svoje zvieratká alebo svoje domovy.
Práca s dôchodcami bola príjemná aj podľa mladých filantropiek. "Zo začiatku to bolo ťažšie, ale boli veľmi ochotní učiť sa," povedala pre TASR Zaira Gashyová. Dodala, že svoje úspechy i neúspechy vedeli prijať hrdinsky. "Dôchodcov som učila stiahnuť fotky do počítača. Vytvoriť si nový súbor bolo pre nich niekedy dosť komplikované. Šťastný úsmev, keď sa im niečo podarilo, ale stál za to," doplnila Jolana Blahová.
Svoju radosť z novej záujmovej aktivity potvrdili aj dôchodcovia. "Veľmi ma to potešilo. Predtým som sa fotenia bála, ale výsledok stál za to. Pofotila som svoj byt," uviedla 74-ročná Helena Mareková. "Bolo to zaujímavé. Keby nebol taký drahý, aj by som si ho kúpila. Fotila som historické budovy a miesta," prezradila 71-ročná Margita Jurišová. "Od chlapca fotím a veľmi ma to baví. S digitálom som fotil prvýkrát. Fotil som svoje bývalé pracovisko na železniciach," uviedol 80-ročný Jozef Palovič.
Projekt s názvom zorganizovala Trenčianska nadácia so skupinou mladých filantropov, dvoma trenčianskymi klubmi dôchodcov a Domom seniorov v Trenčíne. Fotografie oboch generácií si budú môcť v najbližších dňoch prezrieť aj návštevníci Mestskej galérie v Trenčíne.