SME

Bezpečnosť počítačov – viete ako na to?

Dnes už žiadny počítač nie je v bezpečí. Ak útočník získa kontrolu nad počítačom, môže ho spolu s vaším internetovým pripojením využiť bez vášho vedomia na vlastný prospech, alebo môže siahnuť na dáta, ktoré odkryjú vaše súkromie.


Obávať by sa mali hlavne firmy. Domácnostiam hrozí predovšetkým únik fotografií, elektronickej komunikácie a odhalenie používania nelegálneho softvéru.

Počítače za bariérou
Hlavným kameňom úrazu je nedôslednosť používateľov pri konfigurovaní internetového pripojenia. Vraví sa, že základom je kvalitný firewall, omnoho lepšie je však oddeliť sa od internetu fyzicky. To umožňujú smerovače, vybavené službou NAT. I keď ich hlavné využitie je pre zdieľanie internetového pripojenia medzi viacerými počítačmi, vedľajšou funkciou je, že dokáže fyzicky oddeliť počítač od internetu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

I slabo zabezpečený počítač je vďaka smerovaču podstatne lepšie chránený ako ten, ktorý je pripojený prostredníctvom modemu. Útočník môže pred prienikom priamo komunikovať iba so smerovačom, nie však s počítačom.


Ceny sa pohybujú rádovo v niekoľkých tisíckach, závisí od použitej technológie pripojenia k internetu. Takáto investícia je neraz lepšia, ako kúpa bezpečnostného softvéru. Nezabudnite však na to najdôležitejšie. Zmeniť na smerovači heslo a pravidelne aktualizovať jeho firmvér. A ak sa obávate že stratíte mobilitu, starosti zahoďte za hlavu. Väčšina smerovačov je vybavená rozhraním WiFi, ktoré vás zbaví káblov.

Nezabúdajte na záplaty, nezdieľajte
Ak používate mobilnú dátovú kartu, špeciálny modem alebo iné zariadenie, ktoré vám neumožňuje chrániť sa službou NAT, myslite na pravidelné aktualizácie operačného systému záplatami. V minulosti sa v systéme Windows objavilo viacero chýb, ktoré útočníkovi umožnili infikovať počítač bez toho, aby prístup zaregistroval firewall. Záplaty by mali byť na prvom mieste – a to nielen čo sa týka operačného systému, ale aj používaných softvérov.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkú pozornosť je potrebné venovať aj zdieľaniu dát v internete. I keď budete mať prístupy chránené heslom, môže sa stať že nevhodné nastavenie umožní prístup k dátam osobám, ktoré by sa k nim dostať nemali.
Preto je vhodnejšie povoliť zdieľanie iba pre lokálnu sieť, do ktorej sa budú môcť ostatné počítače z internetovej zóny prihlásiť iba cez šifrované spojenie. Príkladom je aplikácia Hammachi, využiť však môžete i funkcie VPN svojho smerovača.

Softvér pod kontrolou
Väčšina súčasných operačných systémov je vybavená lepším či horším firewallom, takže je v moci každého internetistu, aby po ňom siahol. K dispozícii sú i bezplatné softvéry od softvérových vývojárov, ktoré sa postarajú o to, aby vaše súkromie nebolo narušené. Azda najdôležitejšou úlohou firewallu je dohliadať na to, ktoré aplikácie odosielajú dáta na internet, alebo ich sťahujú.

SkryťVypnúť reklamu

Manuálna kontrola nad tokom informácií pomáha zabrániť tomu, aby sa vám počítač vymkol z kontroly bez vášho vedomia. Pre prehliadač komunikáciu s internetom povolíte, pre neznámu aplikáciu zakážete. Všetko bude vo vašej moci.

E-mail iba od špecialistov
Čím vyššiu pozornosť venuje poskytovateľ e-mailových služieb správam, ktoré doručí do vašej poštovej schránky, tým menej dôvodov máte, aby ste museli siahať po komplikovaných softvérov pre boj proti červom, vírusom a triedenie spamu.
Elektronická pošta je najčastejšie používaným prostriedkom na distribúciu škodlivého kódu. Softvéry, ktoré na tento proces dohliadajú, však zaťažujú systém a skracujú výdrž batérií. Môže sa stať, že pri e-mailovej komunikácii nemáte jednoducho na výber.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy môžete siahnuť po službe Google Mail, ktorá dokáže sťahovať poštu z vašej súčasnej e-mailovej schránky a následne pretriediť, aby vám neublížila. Výhodou je, že aj keď budete používateľmi Gmailu, správy budú odosielané pod hlavičkou vašej pôvodnej adresy. Podobné služby ponúkajú i iné spoločnosti, kvalita sa však rôzni.

Už ani krok do neznáma
Druhým distribučným kanálom pre červy a vírusy sú internetové servery, ktoré boli napadnuté útočníkmi, alebo túto službu ponúkajú za úplatu. Pri používaní vyhľadávača nie je jednoduché vyhnúť sa nedôveryhodným stránkam, ak však medzi najpoužívanejšie výrazy nepatria slová ako sex, crack, screensaver a podobne, s najväčšou pravdepodobnosťou na ne nenarazíte.

Ak ste si predsa len nie istí, siahnuť môžete po online softvéroch pre kontrolu PC, ktorých zoznam nájdete na stránke http://pocitace.sme.sk/c/3737272/Hladate-virus-Skuste-to-cez-internet.html. Nezaškodí ani to, ak budete pravidelne svoj počítač kontrolovať softvérom, ktorý nájde nevítaných návštevníkov.
Siahnuť môžete napríklad po bezplatnom balíčku Spybot Search&Destroy.

SkryťVypnúť reklamu

Odchod na „izolačku“
Ak musíte chtiac-nechtiac pracovať s nedôveryhodnými webmi, vytvorte si vo svojom počítači virtuálne PC, ktoré neohrozí váš primárny operačný systém. Ide o emulátor, ktorý umožní nainštalovať druhú kópiu systému Windows, Linux, Solaris alebo iného tak, aby bežal v okne, ako obyčajná aplikácia. Po sprevádzkovaní je možné virtuálne PC nastaviť tak, aby sa pri každom štarte spustilo s čistým štítom tak, ako ste ho uložili po ukončení inštalácie.

Ide o vysokú bezpečnosť, ktorá je identická s použitím samostatného PC na rovnaký účel, ktoré by po každom použití servisný technik preinštaloval. Na internete nájdete aj databázu predinštalovaných systémov, ktoré ponúkajú na internete súkromie, či vysokú mieru ochrany.

Autor: Príloha Počítače EXTRA

Bezpečnosť na internete

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 570
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 082
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 947
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 610
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 343
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 342
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 170
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 775
SkryťZatvoriť reklamu