Tím Dae-Hyeong Kima z Illinoiskej univerzity (USA) vyvinul kremíkové integrované obvody, ktoré možno ohýbať, naťahovať a skladať, pričom si zachovávajú elektronické schopnosti tradičných kremíkových čipov (na snímke Science je jeden pri ohybovej skúške, zaliaty v priehľadnej gume). Zídu sa predovšetkým v medicíne a všade, kde treba kombinovať robustný výkon s ľahkými a pružnými materiálmi. (Zdroj: Science)
Tím Marka Bockoa z Rochesterskej univerzity (USA) digitálne reprodukoval hudbu do podoby súboru, ktorý je takmer tisíckrát menší ako zodpovedajúci súbor formátu mp3. Išlo o 20-sekundový záznam klarinetového sóla do menej ako kilobytového súboru, ktorý vznikol počítačovým znovuvytvorením reálnej fyziky klarinetu a fyziky hráča na klarinet.
(Zdroj: International Conference od Acoustics, Speech, and Signal Processing)
Jeff Cooke z Kalifornskej univerzity v Irvine (USA) s kolegami objavil najvzdialenejšie a vzhľadom na konečnú rýchlosť šírenia svetelného signálu aj najmladšie zoskupenie galaxií, LBG-2377 (na snímke University of California at Irvine). Leží 11,4-miliardy svetelných rokov od Zeme; pri dosiaľ rekordnom zoskupení galaxií to bolo "iba" deväť miliárd svetelných rokov.
(Zdroj: University of California at Irvine, astro-ph)
Tím Jonathana Geigera zo Severodakotskej univerzity (USA) zistil pri pokusoch na králikoch, že dávka kofeínu na úrovni jednej šálky kávy denne blokuje rušivé účinky vysokej hladiny cholesterolu, súvisiace s Alzheimerovou chorobou.
(Zdroj: Journal of Neuroinflammation)
Tím Marka Aldenfeldera z Arizonskej univerzity (USA) našiel v Peru pri jazere Tititaca najstarší známy zlatý šperk Nového sveta. Ide o náhrdelník z rúrok zlatého plechu, ktoré boli vykované za studena z nuggetov (na snímke Marka Aldenfeldera/National Academy of Sciences je zrekonštruovaný). Medzi rúrkami boli na šnúre kúsky tyrkysu. Náhrdelník ležal vedľa sánky lebky dospelého človeka, pochádza cca z roku 2100 pred n. l.
(Zdroj: PNAS)
Zdeněk Urban © SME