Donedávna na trhu s notebookmi platilo pravidlo: čím menší, tým drahší. Dvanásťpalcové notebooky si mohli dovoliť iba špičkoví manažéri, boli drahé, lebo okrem miniatúrnosti mali byť aj výkonné.
Výrobcovia teraz skúšajú nový koncept: do notebookov so 7- a 9-palcovým displejom integrujú čo najskromnejšiu výbavu a potom sa z nej snažia vyťažiť čo najväčší výkon.
Prístroje umožňujú len minimum: spúšťanie kancelárskych aplikácií, prehrávanie multimédií a prístup na internet. Zaujme však bezkonkurenčná cena: v prepočte menej ako desaťtisíc korún.
Začal to Asus
Boom lacných notebookov začala spoločnosť Asus, keď v októbri 2007 prišla na trh so svojím notebookom Asus Eee PC. Prvý model bol vybavený 7-palcovým displejom, 2-gigabajtovým flashdiskom, pol gigabajtom pamäte a 800-megahertzovým procesorom.
Notebook sa začal veľmi dobre predávať - na serveri Amazon.com je dlhodobo na druhom mieste v predajnosti, na prvých priečkach sa nachádza aj na serveri PriceGrabber.com, ktorý porovnáva ceny počítačov v rôznych obchodoch.
Nové príležitosti
Stephen Felice, prezident spoločnosti Dell pre Áziu a Japonsko tvrdí, že nové lacné počítače dávajú šancu prilákať ku kúpe počítača aj tých, ktorí doteraz váhali. „Je to veľká šanca zaujať v krajinách, ktoré majú veľké množstvo obyvateľov, ktorí počítač doteraz nepoužívali,“ myslí si.
Skúsenosť Asusu však ukázala, že hlad po lacných notebookoch je aj v západných krajinách.
Intel, ECS a Acer
Viacerí giganti teraz postupne predstavujú svoje vízie lacných prenosných počítačov. Acer už onedlho predstaví notebook v cenovom rozmedzí od 350 do 400 dolárov (približne 7 400 - 8 465 korún). Spotrebitelia môžu očakávať 9-palcový displej, ostatné detaily zatiaľ nie sú známe.
Intel pracuje na projekte 2goPC, ktorý bude dostupný v lacnejšej 7-, ale aj drahšej 9-palcovej verzii. Procesor Intel Celeron bude obsluhovať 512 megabajtov operačnej pamäte, dáta budú uložené na 40-gigabajtovom pevnom disku. Predbežne sa hovorí o cene vo výške tesne za hranicou 300 dolárov (približne 6 350 korún).
Firma ECS chce na trh vyrukovať s modelom GL10IL, ktorý ocenia tí, čo to s mobilným internetom myslia vážne. Ponúkne modem podporujúci štandardy HSDPA/HSUPA, nový procesor Atom z dielní Intelu taktovaný na frekvencii 1,6 GHz, Wi-Fi, Bluetooth, USB rozhrania, čítačku štyroch formátov pamäťových kariet a na výber medzi tradičným alebo flash pevným diskom. Cena však bude zodpovedať tejto výbave. Predbežne sa hovorí o 800 dolároch (približne 16 930 korún).
Firiem, ktoré avizujú svoje nové lacné notebooky, je viacero. Konkurencia nezaškodí a trh si na novú platformu rýchlejšie privykne.
2go PC od Intelu by mal byť najväčšou konkurenciou pre Asus EeePC. Bude podporovať operačný systém Windows.
Do Európy by mal čoskoro prísť Cloudbook od americkej spoločnosti Everex. Má 30-gigabajtový disk, 512 megabajtov RAM, 7-palcový displej. V prepočte by mohol stáť okolo 9000 korún.
So super lacným notebookom má v druhej polovici roku 2008 prísť aj Acer.
Naozaj stačí desaťtisíc na to, aby ste dostali notebook, ktorý vám bude stačiť na všetko? Testovali sme Asus EeePC, prvý z lacných notebookov, ktoré si môžete kúpiť na Slovensku.
Ako vyrobíte superlacný notebook? Zariadenia osekáte na minimum a potom sa z neho pokúsite vytĺcť čo najväčší výkon. Presne taký je Asus EeePC, prvý z notebookov pod desaťtisíc, ktoré dostanete na našom trhu. Malý, lacný a použiteľný najmä na bežnú dennú prácu.
Displej zariadenia má v uhlopriečke 7-palcov, čo je viac ako ponúkajú vreckové počítače, ale oveľa menej ako bežne čakáte od notebooku. Touchpad nie je väčší ako displej na mobile. Výkon sa podobá na bežný počítač z roku 2000: procesor s 900-megahertzovým taktovaním, 512 MB RAM a štvorgigový disk. Dosť na to, aby ste mohli robiť všetky dôležité úkony: písať dokumenty, vytvárať tabuľky, surfovať na internete a pozerať filmy, no primálo na to, aby ste dostali plný komfort, na ktorý ste boli doteraz zvyknutí: tabuľky a webové stránky budete musieť rolovať a písanie nie je úplne jednoduché pre malú obrazovku. Ak vám predinštalovaný Linux príliš nevyhovuje, za Windows si budete musieť priplatiť. Výrobca tak zareagoval na snahy používateľov sprevádzkovať Windows XP bez toho, aby bolo cítiť obmedzené možnosti hardvéru.
Zariadenie je skromné na konfiguráciu, no zároveň sa z nej snaží vyťažiť čo najviac. Systém sa nám pri spustení načítal za 26 sekúnd, predinštalované aplikácie fungujú ihneď a rýchlo. Zahrnutá je plná podpora multimédií, pomocou Skype klienta je možné uskutočňovať videokonferencie, OpenOffice zvládne prácu s dokumentmi, Firefox otvorí bránu k internetu. Aby aj malý displej nezaťažoval oči, výrobcovia použili kontrastné fonty a zoptimalizovali používateľské prostredie tak, aby ponúkalo čo najlepšiu čitateľnosť.
Vďaka trojici rozhraní USB 2.0 je možné k notebooku pripojiť bežné periférie. Pre používateľa to bude zväčša znamenať používanie USB kľúča, externej klávesnice a myši, boxu s pevným diskom či tlačiarne.
Zo zabudovaných periférií nemožno prehliadnuť webkameru, reproduktorové ozvučenie a mikrofón, čítačku SD kariet a dvojicu analógových konektorov pre pripojenie jednoduchého headsetu pre telefonovanie cez internet.
Aj keď je zariadenie vybavené softvérovou podporou pre úsporu energie a pomerne veľkým akumulátorom, výdrž v bežnej prevádzke nepresahuje hranicu 3 hodín. Nabíjačka je nezvyčajne malá a v batožine neprekáža.
Asus Eee PC je miniatúrny notebook, ktorý ponúka jedinečný pomer medzi mobilitou a komfortom. Osloví všetkých, čo sa chcú v teréne pripájať na internet a pracovať s dokumentmi s istou dávkou komfortu, ale očakáva sa, že doma budú mať k dispozícii stroj s plným výkonom. Nebude žiadnym prekvapením, ak sa objaví v ponuke mobilných operátorov.
Zatiaľ jediný notebook pod desaťtisíc korún na Slovensku
Obsahuje procesor Intel Celeron 900 MHz, 512 MB RAM a štvorgigabajtový disk.
Cena: približne 9 700 korún.
![]() Asus EeePC váži 0,92 kg, dokáže to, čo počítače v roku 2000. |