SME

Zomrel prorok technologickej apokalypsy

Joseph Weizenbaum,jeden z prvých počítačových odborníkov-skeptikov, ktorí svetu predviedli, ako počítač môže oklamať človeka, zomrel vo veku 85 rokov.

V roku 1966 programátor Joseph Weizenbaum (na fotografii ČTK/AP) posadil svoju sekretárku pred svoj nový počítačový program. Dostala jedinú inštrukciu – aby sa s ním snažila komunikovať tak, ako keby to bol skutočný človek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek svojej jednoduchosti ju softvér za pár minút primal k tomu, aby začala písať o svojich osobných problé­moch, frustráciách a zlom vzťahu s partnerom. Weizenbauma, sledujúceho dialóg, následne požiadala, aby opustil miestnosť, lebo veci, o ktorých sa píše, sú priveľmi súkromné.

SkryťVypnúť reklamu

Program oklame človeka

Program Eliza, nazvaný podľa postavy z divadelnej hry Pygmalion Georgea Bernarda Shawa, mal demonštrovať, ako počítače v budúcnosti budú môcť v dialógu nahradiť človeka. Program iba analyzoval rep­liku zadanú používateľom a snažil sa na ňu inteligentne reagovať. Používateľ si fakt, že hovorí s programom, napriek tomu vôbec nevšimol.

„Odbornú verejnosť totálne šokovalo, že ľudia pri rozhovore s programom vôbec netušia, že nejde o človeka,“ povedal Robert Fano, profesor na Massachusettskom technologickom inštitúte. „Weizenbaum veľmi skoro položil zásadnú otázku: Aký druh vzťahu chceme mať s počítačmi?“ – myslí si jeho kolegyňa Sherry Turkleová.

Zverejnenie programu Eliza ešte v tom istom roku vyprovokovalo stretnutie vedcov, ktorí chceli rozdiskutovať otázku dopadu rozvoja počítačov na medziľudské vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

Kritik pokroku informatiky

Joseph Weizenbaum celé desaťročia prednášal na Massachusettskom technologickom inštitúte, v roku 1996 sa presťahoval do Nemecka. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch sa preslávil aj ako autor jedného z prvých počítačových bankových systémov na svete a tvorca programovacieho jazyka SLIP.

V legendárnej knihe „Computer Power and Human Reason“ apeloval na vedcov, aby nikdy nedali počítačovým programom možnosť robiť rozhodnutia namiesto človeka a sám ukončil svoje bádanie na poli umelej inteligencie. „Žiaden počítač nikdy nedokáže vyriešiť ľudské problémy ľudským spôsobom,“ upozornil v knihe a pripomenul, že by svet nemal nikdy preceniť silu počítačov. Napriek svojej kritike technológií Weizenbaum veril, že v človeku existujú vlastnosti, ktoré nikdy nebudú môcť byť zneužité strojmi. „Mal na mysli niečo ako letmý pohľad matky a otca, ktorý si vymenia ponad kolísku spiaceho dieťaťa,“ povedala pre New York Times Sherry Turkleová z M.I.T.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1988 Josepha Weizenbauma za jeho celoživotné dielo spoločnosť ocenila cenou Norbert Wiener Award. V októbri 2002 prevzal v Prahe cenu nadácie Dagmar a Václava Havlovcov Vize 97. Jeden z prvých počítačových odborníkov zomrel 5. marca v nemeckom Groebene.

Joseph WeizenbaumAutor prvého programu simulujúceho umelú inteligenciu pri komunikácii s človekom.

Ako programátor spolupracoval na vývoji prvého bankového systému na svete.

Vo svojich knihách varoval ľudstvo, aby nikdy neumožnilo počítačom robiť závažné rozhodnutia namiesto človeka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu