Zdá sa, že odpočúvanie mobilných telefónov už nebude také problematické, ako v minulosti a bude dostupné v princípe pre každého. Stačí len jedna maličkosť, podarovať odpočúvanej osobne mobilný telefón so špeciálnym odpočúvacím programom. V tom okamihu budete mať prehľad o tom, komu volá, s kým si esemeskuje a dokonca aj o tom, s kým sa práve rozpráva - nie cez telefón, ale osobne.
Táto predstava môže byť pre niekoho lákavá, no má jeden háčik. Odpočúvanie bez vedomia odpočúvanej osoby je zákonom zakázané a robiť ho môžu výhradne policajné zložky či Slovenská informačná služba po požehnaní súdom. Ak teda chcete odpočúvať svojich podriadených či nevernú manželku, súd vám na to povolenie zrejme nedá.
Čo všetko odpočujeme
Redakcia SME dostala e-mailom ponuku od spoločnosti Wright-Wellis Enterprises registrovanej v americkom štáte Vermont, ktorá špeciálne upravené mobilné telefóny ponúka. Forma správy pripomínala skôr spam, ako serióznu ponuku a dá sa predpokladať, že tento e-mail neprišiel len do schránky SME. Zaujímavosťou je, že správa bola v češtine a angličtine.
Táto americká spoločnosť ponúka za menej ako dvetisíc dolárov (do 42-tisíc korún) mobilné telefóny značky Nokia s operačným systémom Symbian a zrejme špeciálnou aplikáciou na odpočúvanie.
Spoločnosť sľubuje, že ten, kto odpočúva bude mať prehľad o tom, s kým odpočúvaný telefonoval. Okrem toho bude môcť okamžite odpočúvať prebiehajúci hovor, na ktorý ho upozornila SMS správa. Na odpočúvanie pritom nie je potrebný upravený mobil.
Okrem hovorov možno odpočúvať aj SMS správy, a to tak prijaté, ako aj odchádzajúce. K dispozícii je aj možnosť lokalizovania odpočúvaného telefónu. A komu by ani toto nestačilo, je tu možnosť odpočúvať okolie odpočúvanej osoby.
Ťažko to zistiť
Odpočúvaný má vraj malú šancu zistiť, že ho niekto odpočúva. Mobilný telefón so špeciálnou aplikáciou totiž nejaví žiadne známky, že by bol akokoľvek upravovaný. Ak však odpočúvate niekoho, kto si platí účty sám a dostáva aj výpis hovorov a SMS správ, môže zistiť, že niečo nie je v poriadku.
Podozrivé totiž budú najmä časté SMS správy na mobil človeka, ktorý ho odpočúva. Ten je totiž SMS správou informovaný o hovoroch či SMS správach. Ďalším problémom môže byť, že si ten, kto odpočúva, zabudne vypnúť počas odposluchu mikrofón a obeť bude počuť jeho dych prípadne podozrivý okolitý ruch.
Viacero možností
Táto možnosť pritom nie je jediná. Redaktori servera mobil.cz si vyskúšali aplikáciu pre mobily, ktorá umožní odpočúvanie, od chorvátskej spoločnosti Surgo. Odpočúvanie bude zrejme u oboch spoločnosti fungovať rovnako.
Spoločnosť Surgo neponúka mobilné telefóny, ale len špecializovaný softvér za zhruba 800 eur (zhruba 26-tisíc korún). Tento softvér má rovnaké možnosti, ako mobily americkej spoločnosti Wright-Wellis.