New York 1. marca (TASR) - Prepojenie krajín po dne Tichého oceánu bude stáť asi 300 miliónov USD, v prepočte 6,5 miliardy SKK. Na splnenie zámeru bude treba 10 000 kilometrov kábla a jeho sprevádzkovanie je naplánované na rok 2010.
Kábel by mal zvýšiť prenosovú kapacitu informácií a vyhovovať aj ďalšiemu rastu elektronickej výmeny informácií medzi USA, Japonskom a niektorými ďalšími ázijskými krajinami.
Členovia konzorcia sa stali indická telekomunikačná spoločnosť Bharti Airtel, japonská KDDI, medzinárodný telekomunikačný operátor Rasnet a singapurské spoločnosti Singapore Telecommunications a Global Transit. Každý účastník konzorcia dostane v transoceánskom kábli svoju sekciu. V podpísanej dohode konzorcia sa uvádza, že sa každý z účastníkov môže rozhodnúť, či zo svojej sekcie časť predá, alebo ju len prenájme.
Prenosová kapacita kábla dosiahne 7,68 terabitov za sekundu. Súčasná prenosová kapacita medzi kontinentmi vzrastie a si 20 %.
Ďalšou z úloh nového prepojenia USA a Ázie bude zabezpečenie spoľahlivosti svetovej internetovej siete. V januári tohto roku v dôsledku poškodenia dvoch morských káblov pri egyptskej Alexandrii stratilo kontakt zo svetom 70 % egyptských klientov internetu. Až do 60 % indických internetisov nemohlo vstupovať do európskych a severoamerických portálov. Zhoršený prístup na ne bol aj v Saudskej Arábii, Spojených arabských emirátoch a v Kuvajte.
V dôsledku zemetrasenia 26. decembra 2006 došlo k veľkej katastrofe, keď boli poškodené telekomunikačné magistrály pri brehoch Taiwanu. Až 97 % internetistov v Číne nemohlo vstupovať na zahraničné portály, predovšetkým boli postihnutí Google a Yahoo. Vtedy bola narušená medzinárodná internetová sieť aj v Japonsku, Hongkongu, Singapure, Kórejskej republike a samozrejme na Taiwane.
Informoval o tom ruský internetový server Gazeta.ru.