SME

Využite batériu notebooku na maximum

Bez energie niet v teréne mobility. Viete čo všetko môžete spraviť pre svoj notebook, aby ste dosiahli maximálnu výdrž batérie? Poradíme vám, ako na to.

  1. Starajte sa o batériu notebooku a doprajte jej raz mesačne úplné vybitie s nízkou záťažou a opätovné nabitie do plnej kapacity. Vysoká prevádzková teplota akumulátoru neprospieva – naopak, urýchľuje jeho starnutie. Ak s notebookom nepracujete, skladujte ho z dohľadu slnka a dosahu tepelných zdrojov.
  2. Aktivujte úsporné režimy prevádzky pocesora. Využiť môžete funkcie operačného systému, alebo špeciálne doplnkové softvéry, ktoré sú bezplatne dostupné na internete.
  3. Pouvažujte nad rozšírením operačnej pamäte. Čím viac RAM má operačný systém k dispozícii, tým menej musí siahať na energeticky náročný pevný disk. K dispozícii je množstvo nástrojov, ktoré povedia operačnému systému, aby pamäť využíval prednostne pred pevným diskom.
  4. Pravidelne defragmentujte pevný disk. Ak budú súbory zapísané na disku sekvenčne, hlavičky nebudú musieť pri ich čítaní a zápise poskakovať z miesta na miesto. Vytvorte si samostatný oddiel na dáta, obzvlášť ak ide o rozsiahle súbory. Výdrž batérie podporí i nastavenie „akustického manažmentu“ disku. Na úkor rýchlosti klesne jeho spotreba.
  5. Meňte nastavenie jasu displeja v závislosti od okolitého osvetlenia. Výrobcovia vyzbrojili notebooky tlačidlovými skratkami na to, aby umožnili šetriť energiu. Na prudkom svetle a v prítmí vám intenzívne podsvietenie netreba. Nakonfigurujte šetrič obrazovky tak, aby vypínal zobrazenie displeja po niekoľkých minútach nečinnosti.
  6. Ak to nie je nutné, vyvarujte sa používaniu optických médií v teréne, práca s nimi je náročnejšia ako s pevným diskom. Neraz pomôže, ak si vytvoríte z CD nosiča obraz, ktorý uložíte na pevný disk a otvoríte ho pomocou špeciálneho softvéru.
  7. Nemalá časť energie sa čerpá na chladenie notebooku. Pravidelne ho čistite od prachu a zväčšite hrúbku nožičiek, aby bola ventilácia účinnejšia. Notebook na kolenách či mäkkej podložke končí s dychom o desatinu času rýchlejšie, ako na dobre chladenom mieste.
  8. Zbavte sa nepotrebného softvéru, ktorý beží na pozadí. I keď s ním nepracujete, využíva cenný strojový čas a zaberá miesto v operačnej pamäti. Ak si chcete prácu zautomatizovať, vytvorte si v operačnom systéme rôzne používateľské účty a takéto programy spúšťajte z ich profilov. V teréne tak máte postarané o rýchlu odozvu.
  9. Vypínajte periférie. Bluetooth, WiFi, Irda, LPT, CardBus a ostatné rozhrania sú neraz na doske notebooku navrhnuté tak, že pri ich vypnutí v BIOSe sa zníži energetická náročnosť notebooku.
  10. Používajte hibernáciu namiesto uspávania. Pamäťové čipy a obslužná elektronika nebudú napájané a tým získate drahocennú energiu v momentoch, keď ju budete potrebovať najviac.
  11. Multitasking stranou. Čím viac aplikácii súčasne beží, tým väčšie nároky na energiu notebook má. Robte iba jednu prácu súčasne a vyvarujte sa automatických funkcií, akými je ukladanie dokumentov na pozadí, antivírusová kontrola či zálohovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máte aj vy nejaké tipy, ako dosiahnuť úsporu energie v teréne? Podeľte sa o ne v diskusii pod článkom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu