Boston 15. januára (TASR) - Výzva "Páni, zapnite si modemy" dnes odštartuje súťaž OpenHack III - zápolenie hackerov, ktorú sponzoruje časopis eWeek.
V jednom rohu súťažnej miestnosti čakajú predstavitelia spoločnosti Argus Systems Group zo sídlom v štáte Illinois, tvorcu najnovšieho produktu zabezpečujúceho počítače s názvom PitBull, ktorý je podľa slov programátorov prakticky nepreniknuteľný. V náprotivnom rohu bude armáda hackerov, ktorí sa pokúsia do PitBullom chráneného systému dostať a získať tak výhru .000 dolárov, ktorú do súťaže venoval Argus.
Súťaže hackerov sa usporadúvajú od polovice 80. rokov, ale tentokrát Argus výrazne zvýšil stávku v snahe dokázať pravdivosť tvrdenia, že PitBull je skutočne nedobytnou pevnosťou počítačovej bezpečnosti, na čom sa už zhodli mnohí experti.
Hackeri väčšinou prenikajú do počítačových operačných systémov cez diery v aplikáciách, ktoré sú v systéme spustené. Väčšina bezpečnostných produktov tieto diery zapcháva. PitBull však chráni samotný operačný systém a prakticky tak znemožňuje hackerovi prístup.
V súťaži budú musieť hackeri v priebehu dvoch týždňov splniť štyri úlohy, ktoré majú poškodiť PitBullom chránenú webovú stránku. Za najrýchlejšie splnenie úlohy čaká víťazného hackera peňažná odmena, .000 dolárov si však odnesie až ten, kto prvý zdolá všetky štyri úlohy.
Pôvodne mala byť hlavná cena auto. Organizátori si však uvedomili, že účastníci súťaže sú často ešte primladí na získanie vodičského preukazu.
V predchádzajúcich dvoch súťažiach spoločnosti eWeek boli stránky chránené bezpečnostným programom inej spoločnosti úspešne hackované. V Las Vegas a nemeckom Mníchove sa však hackerom nepodarilo dostať do systémov, ktoré chránili produkty Argusu.
Hackeri však boli odjakživa húževnatí pri zdolávaní programov, ktoré im najprv uštedrili porážku. Podľa šéfredaktora časopisu eWeek Erica Lundquista nie je nijaký systém absolútne bezpečný.
Väčšina hackerských súťaží sa koná v priateľskej atmosfére - experti na počítačovú bezpečnosť si s hackermi rozprávajú zážitky a vymieňajú rady. Tieto súťaže však majú vážne dôsledky. Stránky veľkých internetových komerčných spoločností ako Yahoo a eBay hackeri už napadli a menšie spoločnosti majú veľké starosti s tým, ako zákazníkov presvedčiť, že ich stránky sú dostatočne zabezpečené.
Argus však dúfa, že súťaž poskytne dôkaz o kvalite ich produktu. Mnohé firmy zaoberajúce sa bezpečnosťou počítačov však hackerskú súťaž nepovažujú za dostatočný dôkaz - najnebezpečnejší hackeri sa na nej nezúčastňujú, pretože nechcú odhaliť svoje tajomstvá.