Je príjemné vidieť, že sa aj na PSN začínajú objavovať malé hry, ktoré sú vo svojej podstate úplne jednoduché (či už myšlienkou alebo dokonca aj spracovaním), no ponúkajú dostatočne zábavný základ. PixelJunk Monsters je žiarivým príkladom, hoci nejde o super originálny projekt, svojou prehľadnosťou a typicky freewarovou návykovou hrateľnosťou toho ponúka dosť a vôbec sa to tak na prvý pohľad nemusí nikomu zdať. Dokonca ide o stratégiu, akčnú a minimalistickú, ale takéto projekty na konzolovom trhu bežné vôbec nie sú a preto sa oplatí zamerať sa na zábavné taktizovanie s pixelovými monštrami.
Základ je položený nasledovne: máme mapku, máme dedinku domorodcov, ktorých musíme ochraňovať pred vlnami rôznorodých nepriateľov. Vašimi zbraňami sú veže, ktoré tvoríte transformovaním nahusto rozmiestnených stromov. Druhov vežičiek je mnoho, dokonca ich môžete aj vylepšovať, na každé monštrum platí niečo úplne iné a je nutné je rozmiestňovať vaše veže takticky, na správne miesta. Na mapke (žiadne scrollovanie všetko sa odohráva na jednej obrazovke) vás neprezentuje kurzor, ale konkrétna postavička. S ňou navyše zbierate mince po zničených protivníkoch (za tie si nakupujete nové veže) alebo špeciálne predmety, za ktoré si zas kupujete vežičky nové. Princíp jednoduchý, pripomínajúci casual hry, takže zábava pre každého je zaručená.
Spracovanie taktiež nevybočuje z jednoduchého konceptu, pričom to vôbec neznamená, že to vyzerá otrasne. Komixové, alebo niekedy dokonca až komické, spracovanie má svoje čaro a aj taká nepriateľská gorila je svojim spôsobom roztomilá. Animácie sú minimalistické, obyčajné, primitívne ako z doby 8-bitov. Zvuky a hudba taktiež akoby pochádzali z dôb dávno minulých, ale v tomto prípade to vôbec nevadí a práveže si nevieme predstaviť nič iné. Kampaň je zložená z 20 úrovní, pričom náročnosť je nastavená trochu vyššie, ale hľadanie chyby vo vašej stratégii nie je vôbec úmorné alebo frustrujúce. PixelJunk Monsters navyše podporuje kooperatívne hranie, takže stačí, ak sa ďalšieho gamepadu chopí váš kamarát, a hoci je hranie tým pádom jednoduchšie, zábavnosť je omnoho väčšia a dôraz na taktický element stúpa. Kto si chce vyskúšať niečo úplne iné, má jedinečnúmožnosť.