Na Slovensku za začne predávať pevnolinkový bezdrôtový telefón KX-TG7170 určený najmä pre ľudí s poruchami sluchu a na použitie v miestach, kde je vysoká hladina hluku. Telefón je postavená na princípe vibračného prenosu zvuku.
Funguje to nasledovne. U počujúceho človeka sú zvukové vlny zachytené ušnicou a vedené vonkajším zvukovodom k bubienku, ktorý rozkmitajú. Takéto vedenie zvuku sa nazýva vzdušné. Okrem toho je možné rozkmitať tekutiny vo vnútornom uchu priamym prenosom vibrácií cez lebečné kosti – v tomto prípade sa hovorí o vedení kostnom. Pre správnu funkciu telefónu ho stačí pritlačiť k tvári v blízkosti ucha.
Telefóny s kostným vedením sú určené osobám s tzv. prevodnou poruchou sluchu, teda poruchou, ktorej príčina spočíva v poškodení vonkajšieho alebo stredného ucha. Ďalej je vhodný aj pre tých, ktorí nemôžu nosiť bežné sluchové pomôcky, pretože trpia chronickými zápalmi alebo majú extrémne úzky zvukovod. Telefón nie je vhodný pre ľudí s percepčnou poruchou sluchu, ktorá má príčinu v poškodení vnútorného ucha alebo sluchovej dráhy. Pre tento typ poruchy je totiž charakteristické postihnutie tak vzdušného, ako aj kostného vedenia.
Zaujímavosti
Kostné vedenie zvuku objavil Girolamo Cardano už v roku 1550.
Prvá elektronická pomôcka pre nedoslýchavých využívajúca princíp kostného vedenia zvuku bola vynájdená v roku 1923. Využitiu prístroja v praxi bránili jeho veľké rozmery.
Vynález tranzistorov v päťdesiatych rokoch minulého storočia umožnil výrobu malých, a taktiež v praxi využiteľných naslúchadiel.
V súčasnej dobe sú k dispozícii dva typy pomôcok pre nedoslýchavých: Externé pomôcky s funkciou kostného vedenia zvuku a pomôcky, ktoré sa implantujú priamo do lebečnej kosti, tzv. BAHA.
Technológiu kostného vedenia v súčasnosti využívajú aj ozbrojené zložky, hasičské zbory, záchranári a svoje uplatnenie nachádza aj v priemyselných prevádzkach.