SME
Štvrtok, 1. jún, 2023 | Meniny má Žaneta

Logitech Wave – klávesnica pre komfort

Je pohodlná, prakticky tvarovaná a predsa nesklame tých, čo nepíšu desiatimi. Poradí si s multimédiami, zjednodušuje prácu s Vistou a vybavená je softvérom, ktorý umožní využiť jej tlačidlá naplno. Na malom stole si ju však príliš neužijete. Čo môžete čak

+ pohodlné tvarovanie
+ kvalitná opierka zápästí
+ podpora Visty
- ostré hrany tlačidiel

ať od klávesnice Logitech Wave? Otestovali sme ju, aby sme vám prezradili viac.

I keď klávesnice sprevádzajú počítače po desaťročia, svoju tvár menia iba príliš pomaly a konzervatívne. Osvedčený spôsob vkladania údajov do počítačov viac zdokonaliť azda nemožno. Zapracovať je však vždy možné na pohodlí, ktoré človek pri posedení za klávesnicou pociťuje. Týmto smerom sa uberá už roky Logitech.

Ako si kto ustelie, tak bude...
Pri ergonomických klávesniciach sa už stalo zvykom, že sú akési väčšie ako štandardné kancelárske modely. Vyplýva to z toho, že klávesnice sú vyzbrojené robustnou opierkou zápästí, v čelnej časti ponúkajú doplnkové tlačidlá a rozstupom tlačidiel sa snažia kopírovať prirodzený uhol rúk uložených na tlačidlá. Málokedy si nájdu cestu k notebookom alebo na pracoviská s malou pracovnou doskou stola. Zrátané a podtrhnuté – k pohodlnému kreslu a veľkému stolu patrí aj poriadna klávesnica. Na úspornom, stiesnenom pracovisku by viac prekážala, ako pomáhala.

Možno i preto je Logitech Wave dodávaná na trh v káblovom vyhotovení pre USB rozhranie, kde mobilita nehrá žiadnu úlohu.

Pohodlie pre zápästia, útok na prsty
Slovíčko Wave v označení napovedá, že ide o klávesnicu, ktorá zamenila rovnú plochu za zvlnenie, ktoré má ponúknuť komfort. Nejde o žiadnu novinku, podobné klávesnice sa na trhu objavili už pred rokmi. Jemná vlna v kombinácii s prehnutými radmi tlačidiel však prináša nový pohľad na vec.

Klávesnica ponúka pohodlie nielen pre tých, čo píšu desiatimi, ale aj pre konzervatívnejších používateľov, z ktorých každý ťuká do tlačidiel svojou vlastnou technikou a tempom. V krátkosti povedané, zvlnenie nie je až také výrazné, aby prekážalo. Jeho cieľom je však doplniť prehnutie radov tlačidiel tak, aby zápästia nemuseli byť pri písaní neprirodzene prehnuté. Práve týmto nedostatkom trpí väčšina klávesníc na trhu, vrátane notebookových.

Mäkká, dobre tvarovaná opierka zápästí má svoje opodstatnenie. Už po niekoľkých dňoch používania bolo zrejmé, že „hýčkané“ zápästia už akosi za obyčajnou klávesnicou pracovať nechcú. Až vtedy si človek uvedomí, že uvoľnenie, ktoré používanie tejto klávesnice prináša je viac ako citeľné. Dlane a prsty sú prekrvenejšie, presnosť písania rastie.

Horšie sú na tom však hrany tlačidiel. Do celkového komfortu zasahujú príliš ostrými profilmi, ktoré pôsobia v niektorých momentoch rušivo. Je zrejmé, že výrobca chcel zachovať presnosť písania desiatimi bez toho, aby sa človek učil na nové umiestnenie tlačidiel, jemné vychýlenie z osi gombíkov však nie je najpríjemnejšie. Hrany by mohli byť oblejšie a lepšie spracované. O akupresúru pri písaní snáď nestojí nik.

Rozloženie podľa zvyklostí, chybičky sa nájdu
Rozloženie tlačidiel na klávesnici zodpovedá zaužívaným štandardom, k dispozícii sme mali verziu s českou lokalizáciou. Bohužiaľ, ako sa už v poslednom čase stáva zvykom, lokalizácia neprebehla z US, ale z UK modelu, takže ak budete písať „ň“, musíte siahnuť po tlačidle vedľa ľavého shiftu. Nie je to najideálnejšie riešenie, nejde však (bohužiaľ) ani o žiadnu zriedkavosť.

Čo možno prekvapí viac, je rozdelenie F-tlačidiel do skupín po troch, namiesto po štyroch. Ruky si na túto odchýlku rýchlo zvyknú, menej pružní používatelia orientujúci sa na klávesnici vizuálne môžu mať s touto drobnosťou chvíľku problémy. Pre konzervatívcov môže pripadať funkčný blok úplne nepoužiteľný, doba však ukazuje, že menej používané tlačidlá ustupujú mimo hlavnú pracovnú zónu. Komfort nemožno uprieť ani dobre tvarovaným šipkám a numerickému bloku.

Nad čím rozmýšľali dizajnéri pri umiestňovaní bloku s LEDkami netuší nik. Umiestnené sú pod numerickou klávesnicou, takže pri písaní desiatimi je potrebné hľadieť pri kontrole na úplne nezvyčajné miesto a pri ruke na numerickom bloku LEDky prekryjete úplne.

Intuitívnosť vo Viste a XP
Rozšírená sada tlačidiel však ponúka komfort pri práci v operačných systémoch Windows.
Obslužný softvér Logitech SetPoint ponúka už tradične zvládnutú prehľadnosť a jednoduchú konfigurovateľnosť tlačidiel, dostupné sú i funckie zakomponované v operačnom systém Windows Vista.

Plná kontrola nad prepínaním aplikácií, zoomom, multimédiami, systémovými priečinkami či najpoužívanejšími aplikácami je na nezaplatenie, osvedčilo sa i kolískové vyhotovenie niektorých ovládacích prvkov.

Technické parametre: Konektivita: USB 2.0 * Kompatibilita: Windows, Linux, Mac OS * Oblúkový profil * Mäkká opierka zápästí * Nastaviteľný sklon * Programovateľné tlačidlá

Dostupnosť: http://www.euronakup.sk/
Orientačná cena: 1229 Sk

Hodnotenie: * * * * * (4/5)

Uhladená a pohodlná
Klávesnicu je možné bez pochýb hodnotiť ako skvele továrensky spracovanú a komfortnú vzhľadom na dnešné potreby používateľov. Okrem ostrých hrán tlačidiel neskrýva žiadne podstatnejšie sklamania, na skvelej úrovni je aj softvérová podpora, za ktorou sa skrýva možnosť jemného doladenia a prispôsobenia. Klávesnicu ocenia tí, čo si posedenie za PC vychutnávajú, lepším pocitom prispeje tým, čo pracujú denne s množstvom textov. Pozor však na to, aby ste na ňu mali na stole dostatok miesta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výkonný mozog nie vždy stačí.


6 h
Súťaž Podcast roka 2023.

Verejnosť môže hlasovať do 23. júna.


SME.sk 10 h
Mesiac Enceladus.

Mesiac s priemerom 504 km bol už v minulosti známy vodnými gejzírmi.


TASR 12 h
Ilustračné foto.

Za približne 27 rokov NASA pozorovala asi 800 javov.


TASR 15 h
SkryťZatvoriť reklamu