Tím Maxa Donelana z Univerzity Simona Frasera v Burnaby (Kanada) vyvinul mechanické zariadenie, ktoré primontované ku kolenu čerpá energiu zo záverečnej fázy kroku chodca, tak ako hybridné elektroautomobily z brzdenia (na obrázku M. Donelan pozoruje dobrovoľníka na bežiacom páse). S prístrojmi na oboch nohách dobrovoľníci pohodlne vyrobili 5 wattov elektriny, čo stačí na súbežné napájanie 10 mobilných telefónov alebo dvoch jednoduchých počítačov.
(Zdroj: Science)
Podľa tímu Anatolija Belonoška z Uppsalskej univerzity (Švédsko) nadobudlo železo účinkom podmienok supervysokého tlaku v pevnom vnútornom jadre Zeme kockovú kryštalickú štruktúru (na schéme) s atómami sústredenými okolo jedného bodu. Vychádza to zo znakov prechodu seizmických vĺn zemským jadrom, akoby zrnitého. (Zdroj: Science)
Nancy Simmonsová z Amerického múzea prírodnej histórie v New Yorku s kolegami našla v štáte Wyoming fosíliu neznámeho prechodného článku medzi lietajúcimi netopiermi, ktorí využívajú echolokáciu, a nelietavými cicavcami. Novoobjavený druh nazvali Onychonycteris finneyi (na snímke). Žil pred asi 52,5 milióna rokov a podľa stavby ucha sa ešte nedokázal orientovať a vyhľadávať si korisť echolokáciou. Dobre však liezol po stromoch. (Zdroj: Nature)
Mauro Texeira z Federálnej univerzity štátu Minas Gerais v Belo Horizonte (Brazília) s kolegami preukázal na myšiach jednu z menej priaznivých stránok prirodzených črevných baktérií. Ich odstránenie totiž znížilo citlivosť zvierat na zápalovú bolesť. (Zdroj: PNAS)
Zdeněk Urban
Ilustrácie - Science,
Royal Ontario Museum.