Počet užívateľov mobilov v rozvojových krajinách sa za posledných päť rokov strojnásobil a teraz predstavujú 58% všetkých užívateľov na svete. „V Afrike, kde pribudlo najviac mobilov a je najväčšia penetrácia, to má pozitívny vplyv na hospodársky život obyvateľstva ako celok,“ píše sa v správe UNCTADu. Mobilné telefóny sú tam tiež hlavnými komunikačnými nástrojmi, znižujúcimi náklady a urýchľujúcimi obchodné transakcie.
„Prostredníctvom mobilov sa rôzne komunity dostávajú k informáciám o trhu a stúpajú ich príjmy – napr. rybári z Keraly, farmári z Radžastanu, vidiečania z Ugandy, či malí obchodníci v Južnej Afrike, Senegale a Keni,“ pokračuje správa. Používanie internetu a rozšírenosť mobilov rastie celosvetovo, ale ich väčšina stále ešte pripadá na prvý svet. „V roku 2002 bola dostupnosť internetu vo vyspelom svete desaťkrát vyššia ako v rozvojových krajinách; v roku 2006 už iba šesťkrát vyššia,“ dodáva UNCTAD.
Lenže vyspelý svet naďalej vedie v počte napojení na net - a rozdiel v prístupnosti širokopásmového sa od roku 2002 tiež vyvíja v neprospech chudobnejších krajín. Hoci revolúcia v informačných a komunikačných technológiách sa šíri všade, treba rozvojovým krajinám pomôcť lepšie využiť príležitosť ekonomicky rásť, ktorú poskytuje. UNCTAD odporúča, aby štáty viac investovali do ľudských zdrojov, do infraštruktúry - a aby skvalitnili zákony pre oblasť informačných technológií.