Priemerná dĺžka života v jednotlivých krajinách nie je najlepším ukazovateľom zdravotného stavu ľudí, pretože nezachytáva jeho kvalitu. Vedci a štatistici zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyrátali, v ktorých štátoch a dokedy majú ľudia nádej žiť čo možno najdlhšie bez toho, aby ich ohrozovalo vážne ochorenie. Rebríčky, zachytávajúce 186 najväčších krajín, sú do istej miery prekvapujúce.
Bezkonkurenční Japonci
Na čele najlepších štátov je Japonsko. Jeho populácia má šancu dožiť sa bez choroby 75 rokov (muži 72, ženy až 78 rokov). Japonské ženy predstavujú najdlhšie v zdraví žijúcu populáciu na svete. Na ďalších miestach sú Švédsko, Švajčiarsko, Island, Taliansko, Austrália, Španielsko, Francúzsko, Nórsko, Kanada a Nemecko. Na počudovanie, krajina, ktorá vydáva na zdravotníctvo najviac prostriedkov, USA, je až na 29. mieste, tesne pred Českom a Kubou. Slovensko spoločne s Panamou a Uruguajom, je na 39 mieste s nádejou na 66 rokov zdravého života.
Nádej či beznádej?
A ktorí sú najhorší? Posledné miesta obsadzujú s výnimkou Afganistanu africké štáty s nádejou na zdravý život pod 40 rokov: Mali, Kongo, Niger, Libéria, Burundi a Angola. Bezkonkurenčné posledné miesto na zemeguli patrí Sierra Leone s nádejou na zdravý život iba 28,6 roka.
Prečo rozdiely dosahujú až 40 rokov? Príčin je veľa: nevýkonná ekonomika, nestabilná politická situácia a hrozba občianskych vojen, nízka úroveň vzdelania a cena ľudského života. Vzorové je podľa týchto kritérií Japonsko, no obdiv si zasluhujú aj niektoré európske, najmä škandinávske krajiny.
Dno tabuľky, posledných 10 štátov, tvoria africké krajiny pod Saharou, ovplyvnené občianskymi vojnami a epidémiou AIDS. Nádej na zdravý život v týchto oblastiach klesla na úroveň pripomínajúcu európsky stredovek.
Zničená krajina levov
Posledná krajina v tabuľke, Sierra Leone (Pohorie levov), mala v minulosti na africké pomery dobré školstvo a ťažila veľa surovín vrátane diamantov. Po získaní nezávislosti od Veľkej Británie sa tu však odohrala brutálna občianska vojna, úroveň vzdelania a infraštruktúry v uplynulých tridsiatich rokoch prudko klesla.
Napriek tomu, že Sierra Leone má bohaté zásoby nerastných surovín (bauxit, antimón, železná ruda, diamanty a zlato), na svetových trhoch sa uplatňuje iba málo výnosnými poľnohospodárskymi plodinami (káva, kakao, zázvor). Životné prostredie tejto pôvodne prekrásnej prímorskej krajiny zhoršila nielen ťažba surovín, ale aj odlesňovanie.
Emil Ginter © SME
(autor je odborník na výživu)