
Hnevajú sa tamojšie odbory, ale tiež politici. Zmierlivý návrh spoločnosti, že nemeckí robotníci o prácu neprídu, ale budú sa za ňou musieť presťahovať do Rumunska, má v sebe sympatický montypythonovský humor. Komické je aj gesto jedného z nemeckých ministrov, ktorý oznámil, že na protest prestáva používať mobil zmienenej značky a kúpi si iný.
Analytici poznamenávajú, že Nokia je jedna z posledných technologických firiem, ktoré sa odhodlali na podobný presun. Žiaľ, v situácii, keď sa „offshoring“ (presun časti výroby do lacnejších krajín) a „outsourcing“ (prenájom služieb od iných firiem, obvykle opäť z lacnejších krajín) stali neslušnými slovami. Väčšinou ich totiž možno preložiť ako „prepúšťanie“.
Možno sa čoskoro dočkáme politicky korektných mobilov. Tak ako dnes na kozmetike čítame, že „nebola testovaná na zvieratách“, či na potravinách, že „neobsahujú geneticky modifikované plodiny“, bude i na škatuľkách s niektorými mobilmi zhruba nasledujúce upozornenie: „Tento telefón vyrobili robotníci s štyridsaťhodinovým pracovným týždňom, šesťtýždňovou dovolenkou a nárokom na stravenky.“
Určite sa stanú predajným hitom, obzvlášť medzi politikmi. Budú mať jedinú nevýhodu: budú stáť desaťkrát toľko ako nekorektné.