Bratislava 31. januára (TASR) - v - ich zneužitiu majú zabrániť špeciálne ochranné známky.
"Chceli sme si naostro vyskúšať, ako budú deti reagovať, či budú schopné porozumieť tejto skúške. A deti on-line spôsob rýchlo chápu. Videli sme, že to zvládnu," uviedol pre TASR riaditeľ ŠPÚ Július Hauser.
"Skúšku cez internet" využije naše školstvo oficiálne po prvý raz, podľa Hausera je technické vybavenie tried zabezpečené, rovnako je presvedčený, že minuloročný únik informácií sa nebude opakovať, pretože testy majú ochranné prvky, podľa ktorých sa dá pomerne presne identifikovať, alebo lokalizovať kraj, okres, škola, žiak, ktorý by sa pokúsil o zneužitie.
"Každé dieťa bude mať notebook, presne na monitore budú mať prehľadné zadanie aj inštrukcie, čo majú robiť," vysvetlil Hauser priebeh testovania. O ďalších podrobnostiach však z bezpečnostných dôvodov odmietol hovoriť.
Monitor 9 nahradí v tomto roku celonárodné testovanie, ktorého štruktúra sa zmenila aj kvôli zlým výsledkom, ktoré naši žiaci dosiahli v medzinárodnom testovaní PISA. Zatiaľ čo doterajší Monitor 9 z matematiky a vyučovacieho jazyka mal určiť, koľko toho naši deviataci vedeli pri odchode zo základnej školy, teraz má testovanie overiť aj schopnosti detí využívať svoje poznatky v reálnom živote - tzv. gramotnosť.
Testy sa budú skladať z dvoch testovacích zošitov. Ich prvá časť má opäť charakter certifikačného merania, bude však v matematike a jazyku pozostávať len z 20 úloh a čas riešenia sa skráti na 45 minút. Druhá časť testov sa zameriava na overenie matematickej gramotnosti a čitateľskej a jazykovej gramotnosti zo štátneho jazyka.