Podľa agentúry AFP ide o ďalší úder ochrancom autorských práv, ktorí sa snažia zabrániť nelegálnemu šíreniu hudobných či filmových diel ošetrených autorskými právami cez internet. Ochrana autorských práv podľa výroku európskeho súdu "nesmie ovplyvňovať povinnosť ochraňovať osobné údaje".
Telefónicu v Španielsku zažalovala spoločnosť Promusicae, španielska obdoba nášho Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA) za to, že jej odmietala sprístupniť osobné údaje používateľov internetu, ktorí na webe nelegálne poskytovali hudbu, na ktorú sa vzťahujú autorské práva.
ECJ vo svojom výroku tvrdí, že táto kauza "opätovne otvára otázku potreby prehodnotiť požiadavky v oblasti ochrany základných práv, prednostne práva na ochranu súkromia na jednej strane a ochrany vlastníctva na strane druhej". Európsky súd ďalej v odôvodnení upozorňuje, že jeho rozhodnutie nezaväzuje členské štáty, ich inštitúcie a na ich území pôsobiace spoločnosti, aby v podobných prípadoch neposkytovali osobné údaje.
Niektoré európske krajiny prijali alebo pripravujú v oblasti autorských práv prísne legislatívne normy. Napríklad vo Francúzsku by podľa navrhovaného zákona o ochrane autorských práv poskytovatelia internetu mali svojich zákazníkov, ktorí si nelegálne sťahujú zo siete súbory ošetrené autorskými právami, najskôr upozorniť, že sa dopúšťajú nelegálnej činnosti. Ak s tým neprestanú, bude im hroziť odpojenie od