SME

Väčšina hudby zdarma na webe

Hudobné vydavateľstvá doteraz nechceli internetistom dovoliť to, čo robia bežne, keď sedia pri rádiu: počúvať hudbu bez toho, aby za ňu museli platiť. Server Last.fm ich minulý týždeň presvedčil.

Autori Last.fm rokovali s vydavateľstvami šesť rokov, kým získali práva na vysielanie miliónov piesní bez toho, aby za ne museli poslucháči platiť.Autori Last.fm rokovali s vydavateľstvami šesť rokov, kým získali práva na vysielanie miliónov piesní bez toho, aby za ne museli poslucháči platiť. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

Veľké internetové stránky riešia už niekoľko rokov dilemu – ako nasýtiť hlad po bezplatnej hudbe na internete a zároveň neporušovať autorské práva. Populárna americká stránka Last.fm minulý týždeň oznámila, že našla odpoveď: na internete po dohode s najväčšími vydavateľstvami sprístupní zadarmo viac ako tri milióny skladieb od 150-tisíc interpretov. S vydavateľstvami sa bude deliť o provízie z reklamy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý web podobný rádiu

Last.fm je tak zrejme prvá stránka na svete, ktorej sa podarilo dohodnúť s vydavateľstvami rovnaké podmienky ako majú rádiá – ponúknuť ľuďom hudbu bezplatne a financovať ju z reklamy na stránkach. Doteraz autori a vydavateľstvá na tento druh dohody pristúpiť nechceli – hudbu dovoľovali stránkam iba ponúkať na predaj a zadarmo z nej prehrávať len ukážky.

SkryťVypnúť reklamu

„Prvýkrát môže ktokoľvek ponúknuť pieseň a získať za ňu peniaze vždy, keď si ju niekto prehrá. Je to celkom nový model,“ píše Last.fm.

Tri štvrtiny hudby sveta

Návštevníci stránky www.last.fm si môžu každú skladbu na internete prehrať zadarmo trikrát, potom si ju už môžu len kúpiť.

Na začiatok databáza obsahuje skladby z produkcie štyroch vydavateľstiev – Universal Music, Sony BMG, Warner Music a EMI. Podľa slov autorov tým pokryjú 70 percent vyprodukovanej hudby na celom svete. Chcú sa však dohodnúť aj s ďalšími konkrétnymi autormi a menšími vydavateľstvami.

Služba je momentálne dostupná iba vo Veľkej Británii, v Nemecku a Spojených štátoch, neskôr majú pribudnúť aj ostatné krajiny.

Ťažký boj s vydavateľstvami

Autori servera v rozhovore pre agentúru Reuters pripomenuli, že boj s vydavateľstvami trval celých šesť rokov a väčšina z ich predstaviteľov nechcela o bezplatnej hudbe ani počuť. „Vydavatelia sa nám často ani neunúvali zavolať naspäť,“ tvrdí spoluzakladateľ servera Martin Stiksel.

SkryťVypnúť reklamu

Stránke nakoniec pomohlo to, že ju minulý rok odkúpila veľká mediálna spoločnosť CBS, ktorá bola pre vydavateľov dôveryhodným partnerom.

Vyplatilo sa

O tom, že sa dohoda s vydavateľstvami serveru Last.fm vyplatila, svedčia už prvé dni prevádzky servera „po novom“ – jeho návštevnosť sa skoro zdvojnásobila a zrejme bude ešte vyššia po rozšírení počtu krajín, z ktorých možno počúvať hudbu zadarmo.

Čím sa preslávil Last.fmWebovú službu Last.fm využíva pätnásť miliónov používateľov a je najväčšou hudobnou internetovou komunitou. Používatelia si nainštalujú program, ktorý sleduje, akú hudbu počúvajú. Pomocou internetovej stránky potom môžu komunikovať s ľuďmi s rovnakými preferenciami a hľadať menej známe kapely, ktoré zodpovedajú ich vkusu.

Stránku, ktorá vznikla v roku 2002, po veľkom úspechu minulý rok v máji odkúpil mediálny gigant, spoločnosť CBS. Zaplatila za ňu 280 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Iné služby zanikajúOkrem Last.fm na internete funguje viac ďalších stránok, ktoré sa pokúšajú sprístupňovať hudbu bezplatne.

Niektoré z nich fungujú ilegálne, iné, ako napríklad Songza.com, Deezer.com, alebo Skreemr.com, sa postihom zo strany vydavateľstiev vyhýbajú tak, že hudbu neumiestňujú na vlastné servery, ale prehľadávajú hudobné súbory umiestnené na iných stránkach. Takéto empétrojky často miznú z internetu pod tlakom vydavateľstiev, alebo sa z pôvodného umiestnenia pomaly načítavajú pre preťaženie. Vydavateľstvá navyše proti takýmto stránkam stále bojujú – Deezer.com napríklad na niekoľko mesiacov pozastavil svoju činnosť a obnovil ju až po tom, ako podpísal zmluvu s francúzskou autorskou organizáciou SACEM.

Populárny americký server Pandora.com musel nedávno ukončiť svoju činnosť mimo územia USA, lebo sa mu nepodarilo získať súhlas od neamerických vydavateľských organizácií.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré servery pod hrozbou žaloby vydavateľských spoločností v minulosti ukončili svoju činnosť.

(tu)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu