BRATISLAVA. Exkluzívny mobilný telefón Apple iPhone, ktorý sa dá v súčasnosti kúpiť len v USA a troch európskych krajinách, sa nepredáva tak dobre, ako európski operátori očakávali.
Britský operátor O2 predpokladal, že v priebehu prvých dvoch mesiacov predá 200-tisíc kusov. Odhad O2 o predaji iPhonu je príliš konzervatívny, tvrdili niektorí analytici. Ich slová podporila aj prieskumná agentúra Gartner, ktorá odhadovala potenciál iPhonu na 350- až 400-tisíc kusov.
Nakoniec sa za prvé dva mesiace vo Veľkej Británii predalo 190-tisíc iPhonov, napísal Financial Times s odvolaním sa na zdroj dobre oboznámený so situáciou. O2 ani Apple tento údaj nekomentovali.
V Nemecku sklamanieOčakávania nadhodnotili aj vo francúzskom Orangei. Od konca novembra do konca minulého roka plánovali predať takmer 100-tisíc iPhonov. Nakoniec sa počítadlo zastavilo na 70-tisíc. Orange začal iPhone predávať asi o dva týždne neskôr ako O2 vo Veľkej Británii a T-Mobile v Nemecku.
Sklamaním je zrejme predaj iPhonu v Nemecku. T-Mobilu totiž trvalo jedenásť týždňov, kým predal 70-tisíc prístrojov. Rovnaký počet iPhonov predal francúzsky Orange za zhruba mesiac na menšom trhu. Francúzsko má o vyše 15 miliónov menej obyvateľov ako Nemecko.
Zo začiatku sa predával dobreZáujem o iPhone v prvých dňoch naznačoval, že by sa mohli očakávania operátorov aj analytikov naplniť. Francúzsky Orange hlásil v prvých dňoch predaj na úrovni šesť- až osemtisíc kusov denne. Britský O2 aj dnes tvrdí, že sa iPhone predáva lepšie ako ktorýkoľvek iný mobil, čo O2 doteraz predával.
Priemerný denný predaj však následne klesal a na konci minulého roka vychádzal denný priemer v Orangei na menej ako 2000 kusov. Podobný pokles zaznamenal aj AT&T v USA, kde sa počas prvého víkendu predalo pol milióna iPhonov, a potom trvalo 72 dní, kým sa predalo ďalších 500-tisíc kusov.
iPhone sa v Európe neujal zrejme preto, že operátori v akcii predávajú za menej peňazí prístroje iných značiek s lepšími parametrami. iPhone stojí pri dvojročnej viazanosti zhruba 14-tisíc korún.
Za nenaplnenými očakávaniami operátorov môže byť aj oneskorený príchod na trh. V USA sa začal iPhone predávať v júni, v Európe až v novembri.
Za ten čas si mnoho záujemcom v Európe kúpilo nelegálne odblokovaný iPhone z USA. Výkonný riaditeľ Apple Tim Cook v októbri odhadol, že zhruba štvrť milióna iPhonov kúpili zákazníci na to, aby ich odblokovali. Zrejme nie malá časť z nich smerovala aj do Európy.
Apple iPhone Porovnajte ho s inými.
Recenzia - Apple iPhone: veľa kriku pre nič, alebo revolúcia?