SME

Microsoft v 2. štvrťroku výrazne zvýšil zisk aj tržby a prekonal očakávania

Najväčší svetový výrobca softvéru Microsoft zvýšil po rekordnom štvrťroku svoje celoročné prognózy týkajúce sa tržieb aj zisku. Koncern profituje predovšetkým z vysokého dopytu po operačnom systéme Windows a kancelárskom balíku Office rovnako ako z dobréh

foto - afp photo/paul j. richards/files

Seattle 25. januára (TASR) - o predaja hracej konzoly Xbox. Finančný šéf Chris Liddell uviedol, že všetky oblasti splnili alebo prekonali očakávania.

Čistý zisk za 2. kvartál (do 31. decembra 2007) fiškálneho roka 2007/08 medziročne vyskočil o 79 % na 4,71 miliardy USD, v prepočte 107,7 miliardy SKK, alebo o 50 centov na akciu. Analytici počítali zo ziskom na akciu vo výške 46 centov. Tržby sa zvýšili o 31 % na 16,37 miliardy USD. K vysokému rastu tržieb a zisku prispel aj slabý dolár. Microsoft zverejnil svoje výsledky vo štvrtok po zatvorení burzy. Akcia koncernu v poburzovom obchodovaní posilnila o 4 % na 34,70 USD.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Vyzerá to ako veľmi dobrá bilancia," uviedla analytička Goldman Sachs Sarah Friar. Upozornila hlavne na zvýšenie ziskovosti v dvoch oblastiach s vysokým ziskovým rozpätím - podnikový softvér a Xbox 360.

Koncern predal 100 miliónov kópií operačného systému Windows Vista od januára 2007, kedy sa program dostal do predaja. Zákaznícka divízia zodpovedná za Vistu získala v 2. kvartáli 2007/08 tržby vo výške 4,34 miliardy USD. Tržby divízie podnikového softvéru dosiahli 4,81 miliardy USD. Divízia, ktorá ma na starosti hraciu konzolu Xbox 360 a digitálny mediálny prehrávať Zune, zvýšila tržby o 3 % na 3,06 miliardy USD a zaznamenala zisk 357 miliónov USD oproti strate 302 miliónov USD v 2. kvartáli fiškálneho roka 2006/07.

Tržby z online služieb, ktoré koncern získava predovšetkým predajom internetovej reklamy, vzrástli o 38 %, ale divízia prehĺbila svoju stratu na 245 miliónov USD zo 118 miliónov USD. Hlavnou príčinou sú výdavky na akvizíciu spoločnosti aQuantive.

SkryťVypnúť reklamu

Ochladenie americkej ekonomiky nemalo negatívny vplyv na zisky technologického sektora. Finančný riaditeľ Microsoftu Chris Liddell však uviedol, že koncern rozhodne nie je imúnny voči prípadnej recesii v USA. "Bude to mať na nás vplyv ako na kohokoľvek iného." Dodal, že Microsoft je optimistický aj vzhľadom na 2. polovicu fiškálneho roka 2007/08, a upozornil na to, že 60 % tržieb spoločnosti pochádza zo zahraničia.

Podľa novej prognózy Microsoft za celý fiškálny rok 2007/08 očakáva tržby 59,9 miliardy až 60,5 miliardy USD. Zisk na akciu by sa mal pohybovať v rozmedzí 1,85 až 1,88 USD. Podľa prevádzkového riaditeľa koncernu Kevina Turnera pretrváva vysoký dopyt zo strany spoločností rovnako ako spotrebiteľov. Rýchlu expanziu zaznamenala spoločnosť predovšetkým na rozvíjajúcich sa trhoch, ako sú Brazília, India, Rusko a Čína.

SkryťVypnúť reklamu

Informovali o tom agentúry AP a DPA.

(1 USD = 22,863 SKK)

Microsoft

Súvisiace témy: USA, Amerika
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Osadili štadióny špeciálnymi turniketmi
  2. IMPERIAL Gold… viac ako zlato...
  3. Čakala voľnosť, prišla prázdnota. Ako ženy zvládajú odchod detí?
  4. Úspech firemnej elektromobility: eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van
  5. Andrej Viceník, VÚB: Samosprávy potrebujú partnera, nielen banku
  6. Keď sa z brigády stane kariéra
  7. Pacienti s akútnou myeloidnou leukémiou čakajú na moderné lieky
  8. Na trhu kúpite datle aj ťavu. Maroko má vlastný púštny Hollywood
  1. Po oslavách storočnice sa košický maratón pozerá do budúcnosti
  2. TIPOS pokračuje v spolupráci s Bratislavou
  3. IMPERIAL Gold… viac ako zlato...
  4. Úspech firemnej elektromobility: eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van
  5. Čakala voľnosť, prišla prázdnota. Ako ženy zvládajú odchod detí?
  6. Firma z Nitry robí miliónové projekty pre Teslu či TikTok
  7. Rezidencia Rúrky: Prvý bytový dom skolaudovali, ďalší už stavajú
  8. Andrej Viceník, VÚB: Samosprávy potrebujú partnera, nielen banku
  1. Čakala voľnosť, prišla prázdnota. Ako ženy zvládajú odchod detí? 7 572
  2. Na trhu kúpite datle aj ťavu. Maroko má vlastný púštny Hollywood 3 677
  3. Známy operátor opäť prekvapuje: Prináša internet 2500 Mbit/s 2 918
  4. Keď sa z brigády stane kariéra 2 371
  5. Pacienti s akútnou myeloidnou leukémiou čakajú na moderné lieky 1 903
  6. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Katare plnom kontrastov 1 740
  7. Bez nich by elektrina netiekla. 1 607
  8. Jesenné MUST-TRY dobroty, ktoré potešia vaše chuťové poháriky 1 339
SkryťZatvoriť reklamu