SME

Prvé snímky zo sondy Messenger

Messenger poslal snímky povrchu Merkúru, ktoré boli doteraz pred naším zrakom skryté.

Snímka Merkúra, na ktorej prvý raz vidno celú panvu Caloris (v krúžku).Snímka Merkúra, na ktorej prvý raz vidno celú panvu Caloris (v krúžku). (Zdroj: REUTERS)

Pred necelými 4 miliardami rokov dopadol na Merkúr asi stokilometrový asteroid. Vytvoril kráter, ktorý pre jeho veľkosť a teplotu dostal meno panva Caloris. S priemerom asi 1300 kilometrov sa zaraďuje medzi najväčšie známe impaktové krátery.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé otázky

Donedávna jediné zábery odhaľujúce podrobnejšiu štruktúru povrchu panvy Caloris poskytla sonda Mariner 10 v rokoch 1974 a 1975. Vďaka internetu teraz spolu s vedcami Laboratória aplikovanej fyziky Univerzity Johna Hopkinsa na predmestí Washingtonu DC môžeme vidieť unikátne snímky, ktoré pred pár dňami, zakódované do elektromagnetického signálu, vyslal Messenger na Zem zo vzdialenosti 200 kilometrov. Odporúčame návštevu internetovej stránky www.messenger.jhuapl.edu.

SkryťVypnúť reklamu

Vedcom priniesli nové dáta prvé prekvapenia a otázky. Navzdory predstave tmavej vytuhnutej lávy, ktorá vypĺňa väčšinu impaktových kráterov napríklad na Mesiaci, je dno panvy Caloris svetlé s množstvom priehlbín zaujímavých farieb. Práve snímanie povrchu v širokom pásme farebného spektra - od ultrafialového cez viditeľné až po infračervené - je jednou z hlavných úloh tejto misie. Analýza záznamov z rovnakého územia pomáha odhaliť mineralogické zloženie na povrchu.

Cesta okolo Slnka

Na ďalšie údaje z Merkúra si budeme musieť počkať, pretože Messenger sa vydal na cestu okolo Slnka. Pomocou zo Zeme riadených manévrov a ďalšími dvoma preletmi okolo Merkúra (6. október 2008 a 29. september 2009) skoriguje svoju dráhu a rýchlosť tak, aby sa 18. marca 2011 stal umelým satelitom Merkúra. S pomocou spomínaných kamier a rôznych spektrometrov a magnetometra bude získavať údaje potrebné na zodpovedanie otázok, ktoré vŕtajú v mysliach astronómov: Prečo je hustota Merkúra taká vysoká? Ako prebiehal geologický vývoj, aká je vnútorná stavba? Ktoré mechanizmy udržiavajú slabé planetárne magnetické pole asi na úrovni jedného percenta pozemského? Aký materiál je na povrchu polárnych oblastí Merkúra? Aké je zloženie a pôvod veľmi riedkej a stále sa obnovujúcej atmosféry?

SkryťVypnúť reklamu

Dagmar Gregorová

(autorka je vedecká pracovníčka)

Čo možno neviete o Merkúre

Merkúr je s rovníkovým priemerom takmer 4 880 km najmenšou planétou Slnečnej sústavy (Zem - 12 756 km). Vzhľadom na Slnko je aj najrýchlejšou planétou s priemerom takmer 48 kilometrov za sekundu (Zem necelých 30 km/s). Jeho povrch sa podobá povrchu Mesiaca. Nižšia gravitácia, tlak slnečného žiarenia a prúdu slnečných iónov spôsobujú, že má veľmi riedku atmosféru z vodíka, hélia, kyslíka, sodíka, vápnika a draslíka. Malá vzdialenosť od Slnka znamená asi 6,5- krát vyššiu intenzitu dopadajúceho žiarenia. Slabá vrstva riedkej atmosféry nechráni, a tak teplotné rozdiely kolíšu od takmer 430 stupňov Celzia na dennej strane po mínus 180 stupňov na opačnej nočnej strane. Merkúr je aj najhustejšou planétou - jeden kubický centimeter váži asi 5,3 gramu, na Zemi je to takmer o jeden gram menej - 4,4 gramu. Až 42 percent objemu Merkúra tvorí kovové jadro, v ktorom prevláda železo (zemské jadro tvorí asi 17 percent objemu Zeme). Deň na Merkúre je veľmi sporným pojmom. Obeh okolo Slnka trvá 88 pozemských dní, ale čas rotácie okolo osi je 58 dní a 15 hodín. Takže na Merkúre by sme medzi dvoma východmi Slnka mohli narátať 176 našich dní. Aj pohyb Slnka po oblohe by bol pre nás veľmi zvláštny. Keď je planéta na obežnej dráhe najbližšie k Slnku, jeho obrovský žiarivý kotúč sa po "oblohe" zdanlivo pohybuje niekoľko hodín opačným smerom. Pretože vtedy je rýchlosť obehu okolo Slnka vyššia ako rotačná rýchlosť na povrchu planéty. (dg)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 834
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 634
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 529
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 197
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 090
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 844
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 747
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 720
SkryťZatvoriť reklamu