Alzheimerova choroba, ktorá ničí nervové bunky mozgu a spôsobuje, že človek stráca kontrolu nad mentálnymi funkciami, ako sú pamäť a reč, je v súčasnosti nevyliečiteľná. Kalifornskí neurológovia však na jednej pacientke vyskúšali novú metódu liečby. Spočíva v tom, že sa z pokožky pacienta odoberie určité množstvo buniek a ich gény sa modifikujú tak, aby tieto bunky dokázali produkovať tzv. faktor nervového rastu. Informovala o tom britská rozhlasová stanica BBC.
Americkí vedci tieto bunky množili v laboratórnych podmienkach a celé tri mesiace ich pozorne sledovali, aby zaručili, že sa správajú stále normálne. Potom ich injektovali do mozgu 60-ročnej pacientky. Podľa výskumníkov z kalifornskej univerzity v San Diegu účelom tohto testu je zistiť, či je celá procedúra bezpečná. Potenciálne sú dva možné výsledky tejto skúšky: prvým je redukcia rozsahu strát nervových buniek; druhým je, že faktor nervového rastu v skutočnosti zlepší funkciu mozgu.
Vedcom sa už touto metódou podarilo zlepšiť fungovanie mozgu laboratórnych myší a opíc, u ktorých dochádzalo v dôsledku veku k úbytku buniek. Teraz sa táto technika prvý raz použila proti Alzheimerovej chorobe – človek je jediným živočíšnym druhom, ktorý postihuje. (tasr)