V Londýne sa nachádza najviac priemyselných kamier na svete: len zo štátnych zdrojov je ich inštalovaných 10–tisíc, ďalšie tisícky vlastnia súkromné firmy, či sú inštalované napríklad v metre.
Strana britských liberálnych demokratov porovnala mapy hustoty umiestnenia kamier financovaných z verejných zdrojov s údajmi o objasnenosti trestných činov a prišla k zaujímavému záveru: nielenže väčšie množstvo kamier nijako nekorešponduje s úspešnosťou miestnych policajných jednotiek, ale štyri z piatich okrskov, kde je kamier najviac, majú zároveň najhoršie skóre v odhaľovaní zločincov.
V okrskoch ako Wandsworth či Greenwich, kde je najviac, po tisíc a sedemsto kamier, je objasnenosť zločinov menej než londýnsky priemer 21 percent. Naopak, najmenej kamier je v okrsku Brent, kde sa napriek tomu objasní až 26 % trestných činov. „Tieto čísla naznačujú, že neexistuje nijaká súvislosť medzi veľkým množstvom kamier a lepším odhaľovaním zločincov,“ povedala hovorkyňa liberálnych demokratov Dee Dooceyová.
Odporcovia kamier netvrdia, že nepomôžu vyriešiť žiaden zločin. Tvrdia však, že kamery sú také drahé, že za rovnaké peniaze by bolo možné inými prostriedkami znižovať kriminalitu oveľa efektívnejšie. Vybavenie Londýna kamerami totiž stálo v prepočte asi deväť miliárd korún.
Na neefektívnosť kamier pri boji s kriminalitou upozornila už v roku 2002 nadácia Nacro. Podľa jej analýzy sú kamery v centrách miest efektívne len pri odrádzaní zlodejov áut a pátraní po nich. Nemajú však žiaden účinok pri násilných trestných činoch. Celkovo dokážu kamery znížiť počet trestných činov na mieste svojho umiestnenia prinajlepšom o päť percent, hovorí analýza Nacro. Len jednoduchým zavedením kvalitného pouličného osvetlenia na rovnaké miesto pritom kriminalita v priemere klesá o dvadsať percent.
„Ulice musia byť chránené naozaj, nie len na diaľku. Ak by ste si mali vybrať medzi prechádzkou v tmavej ulici monitorovanej kamerami alebo prechádzkou po ulici, ktorá je dobre osvetlená, čo by ste preferovali?“ pýta sa Rachel Armitagová z Nacra.
Ďalším paradoxom je, že priemyselné kamery vždy najviac zredukujú trestné činy tesne predtým, ako sú vôbec inštalované – vtedy sa totiž o nich najviac hovorí. Keď sa naozaj nainštalujú, aktivita kriminálnikov v ich dosahu opäť postupne stúpne.
Autor: tb