SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Živé.sk: Na lyžovačky chodíme

Šéf Živé.sk Filip Hanker je možno najmladším šéfredaktorom na Slovensku, ale nízky vek seba ani svojich redaktorov za žiaden hendikep nepovažuje.

Témy redaktorom zadávame my starší, skúsenejší, hovorí 21–ročný šéfredaktor Živé.sk Filip Hanker.Témy redaktorom zadávame my starší, skúsenejší, hovorí 21–ročný šéfredaktor Živé.sk Filip Hanker. (Zdroj: AUTOR)

Živé.sk patrí k najstarším a najnavštevovanejším webovým stránkam ponúkajúcim spravodajstvo o výpočtovej technike a komunikačných technológiách. Filip Hanker je už piatym šéfredaktorom servera. Už v šestnástich rokoch písal pre český mesačník tipy a triky pre Windows, redaktorom Živé.sk sa stal ešte pred maturitou.

V súčasnosti sa interná redakcia skladá zo štyroch pravidelne píšucich členov a desiatky občasných prispievateľov. Iba jeden z autorov má nad štyridsať, inak ide väčšinou o Hankerových rovesníkov. Pýtame sa, či nízky vek nemôže byť na prekážku pri voľbe tém alebo formulácii úsudkov. „Témy často zadávame my, starší a skúsenejší, a články sa pred zverejnením revidujú,“ vysvetľuje 21-­ročný šéfredaktor, ktorý prvý rok študuje žurnalistiku.

VIDEO - Zive.sk: USB škrečok bol iba začiatok

KAMERA: Lukáš Kodoň

Najväčším problémom šéfredaktora je zohnať ľudí, ktorí sú odborne fundovaní a zároveň jazykovo zdatní. Nemieni ich však získavať „preťahovaním“ z iných­ firiem, lebo tých by musel preplácať. Lepšie je vypestovať si vlastných: „Máme aktuálne päť špičkových redaktorov – stredoškolákov. Tí nám teraz maturujú, a tí budú iba lepší a lepší.“ Pýtame sa teda na Filipovu predstavu o dobrom redaktorovi: „Musí mať veľký prehľad o svojej oblasti. Tie dva-­tri roky dozadu pri väčšine tém stačí. A musí vedieť písať čítavo.“

Radšej mimo redakcie
Okrem šéfredaktora nikto nepracuje pre Živé.sk na plný úväzok a kancelárske priestory vydavateľa Computer Press navštevujú len striedmo: „Ja som vo firme raz za týždeň, redaktori raz za mesiac,“ hovorí Hanker. Domnieva sa, že práca v kancelárii by pokazila nezávislosť redakcie od obchodného oddelenia.

Nie sú dôsledkom nedostatky v redakčnej komunikácii? „Každý z nás je on­line na ICQ, komunikujeme spolu mobilmi, denne si vymeníme desiatky e-­mailov – nevnímam, že by tam bol nejaký komunikačný problém,“ odpovedá Hanker.

Z čoho je Živé.sk živé
Čítanosť recenzií na Živé.sk sa pohybuje okolo 30 ­tisíc návštev v priebehu mesiaca, pri niektorých článkoch návštevnosť dosahuje hodnotu 100 ­tisíc. Server je ziskový, zarába si reklamou. Zdá sa šéfredaktorovi jej množstvo na stránke primerané? Po chvíľke váhania odpovedá: „Ešte sme neprestrelili, ale máme k tomu veľmi blízko.“ Neskôr sa priznáva k tomu, že pri surfovaní si na jednom počítači sám reklamy blokuje. „Robím to z existenčných dôvodov. Mám starý počítač a flashové animácie príliš zaťažujú procesor.“

Cesty nie sú problém
Zaujíma nás, ako Živé.sk ručí za nestrannosť svojich textov. Pýtame sa teda na interný kódex. Podľa Hankera existuje: „Všeobecné pravidlá, ktoré platia pre ostatné médiá, platia aj pre nás.“ Výnimkou je vzťah k „novinárskym lyžovačkám“ platených firmami – redakcia ich neodmieta. „Píšeme objektívne, bez toho, aby sme sa museli takto obmedzovať,“ tvrdí šéfredaktor.

Redaktorom nezakazuje ani využívanie zapožičanej techniky na súkromné účely. „Ak má však redaktor trebárs testovaciu SIM-kartu, a má z nej povolené súkromné hovory, na oplátku nedostane firemný mobil, čím sa to vykompenzuje, aby nemal priame výhody.“

Veľké očakávania
Český majiteľ Živé.sk Computer Press má vyše desať projektov, kým slovenský sa od nákupu servera MobilMania v roku 2005 zásadnejšie nerozrástol. Tento rok však má dôjsť k zmenám: „Plánujeme vybudovať plnohodnotný server,“ hovorí Hanker. Keď sa snažíme vymámiť viac informácií, partizánsky mlčí. Povolí, až keď sa pýtame na to, či tam budú aj „nahé baby“. „Až taký plnohodnotný nebude,“ smeje sa.

Každý týždeň prinášame príbeh jedného slovenského webu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

(ilustračné foto)

Na zložité činnosti zrejme postačuje aj menší mozog.


TASR 6 h
Apple Vision Pro.

Novinka nepresvedčila Wall Street.


a 2 ďalší 6 h
Karcinóm prostaty sa väčšinou diagnostikuje u mužov nad 50. rokov, u mladších je zriedkavý. Dôležité je nezanedbávať pravidelné prehliadky u urológa.

Miesto bolestivej biopsie pri tejto metóde stačí odber krvi.


TASR 3. jún
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 3. jún
SkryťZatvoriť reklamu