
Hubbleov vesmírny ďalekohľad zaregistroval krátky, avšak mimoriadne intenzívny svetelný záblesk na Jupiteri. Ako informuje minulotýždňové vydanie britského časopisu Nature, záblesk bol väčší ako celá Zem a objavil sa v blízkosti severného pólu tejto najväčšej planéty slnečnej sústavy.
Podľa Dr. Randy Gladstona zo Southwest Research Institute v San Antoniu v USA je množstvo energie, ktoré sa pri záhadnej explózii na Jupiteri uvoľnilo, ekvivalentné výbuchu atómovej bomby. Ďalšie pozorovania Hubbleovho teleskopu objavili niekoľko menších explózií a Dr. J. Hunter Waite z Michiganskej univerzity v USA predpokladá, že explózie na Jupiteri sú zrejme bežným javom. Tieto javy sa objavili až teraz, pretože žiadny iný ďalekohľad na Zemi nedosahuje takú rozlišovaciu schopnosť ako Hubbleov.
Jupiter je jednou z najaktívnejších planét našej slnečnej sústavy, objavujú sa na ňom pravidelné gigantické atmosférické búrky alebo mohutná červená škvrna, ktorá je viditeľná už menším ďalekohľadom. Explózie pozorované Hubbleovým vesmírnym ďalekohľadom s najväčšou pravdepodobnosťou súvisia s mimoriadne vysokou aktivitou Slnka; mohutné erupcie a výtrysky elektricky nabitej plazmy sa v posledných týždňoch pozorovali aj v blízkosti Zeme. (mse)