Washington 16. januára (TASR) - Uruguajskí vedci objavili skamenelinu najväčšieho hlodavca na svete, ktorý žil pred približne dvoma až štyrmi miliónmi rokov. Obrovský hlodavec dosahoval úctyhodné rozmery - vážil okolo 1000 kilogramov a meral až tri metre.
"Objavili sme výnimočne zachovanú lebku nového druhu hlodavca obrovských rozmerov," uviedli Andres Rinderknecht a Ernesto Blanco z Prírodovedného múzea v Montevideu v článku uverejnenom v britskom vedeckom časopise Proceedings of the Royal Society.
"Hlodavce patria medzi veľmi úspešné cicavce žijúce po celom svete, väčšinou s rozmermi nepresahujúcimi jeden kilogram," píše sa v článku.
Ide o najväčšieho a najťažšieho hlodavca, akého kedy našli. Miestne médiá ho nazývajú Kráľ potkan, BBC hovorí o tzv. "tonovej beštii."
Fosíliu objavenú v oblasti rieky La Plata pomenovali vedci Josephoartigasia monesi na pamiatku uruguajského paleontológa Alvara Monesa.
"Superhlodavec" mal však prekvapujúco malé zuby a slabé čeľuste, z čoho vedci usudzujú, že sa živil prevažne mäkkou potravou. Jeho jedálny lístok tvorilo pravdepodobne ovocie a mäkká vegetácia.
Najväčším žijúcim hlodavcom je kapybara močiarna, rozšírená od Panamy až po severovýchodnú časť Argentíny. Kapybara dosahuje dĺžku 100-130 centimetrov a váži okolo 65 kilogramov. Na svojho fosílneho kolegu teda v žiadnom prípade nemá.
Správu priniesla agentúra Reuters.