Karl Erb z NSF a Vernon Jones z NASA (oboje USA) oznámili, že z americkej výskumnej stanice McMurdo v Antarktíde koncom decembra 2007 vzlietli tri unikátne stratosférické balóny s vedeckými prístrojmi naraz. Majú niekoľkokrát obletieť ľadový kontinent v priemernej výške viac ako 37 kilometrov a po šiestich týždňoch pristáť blízko miesta štartu. Prístroje balónov pomôžu osvetliť vývoj klímy a vznik ozónových dier.
(Zdroj: National Science Foundation)
Todd Palmer z Floridskej univerzity (USA) s kolegami overil, že spásanie veľkými cicavcami ako žirafy či slony predstavuje nevyhnutnú podmienku prosperity východoafrických ekosystémov tvorených akáciovými stromami a mravcami. (Zdroj: Science)
Hans Zeilhofer zo Zürišskej univerzity (Švajčiarsko) preukázal na myšiach, že pôsobenie na dve podjednotky miechového receptora GABA A účinne odstraňuje chronickú bolesť bez neželateľného utlmenia organizmu a narušenia pohybových schopností. (Zdroj: Nature)
Carole Yauková z vládneho Odboru pre zdravé životné prostredie a bezpečnosť spotrebiteľov v Ottawe (Kanada) s kolegami stanovila, že spermie myších samcov dýchajúcich vzduch z priemyselnej oblasti, ktorou navyše prechádza diaľnica, postihlo o 60 percent viac mutácií ako spermie myších samcov dýchajúcich filtrovaný vzduch.
(Zdroj: PNAS)
Richard Mooney z Dukeovej univerzity (USA) s kolegami našiel v mozgu strnádkovitého močiarneho vtáka druhu Melospiza georgiana (na obrázku) špecifické neuróny, ktoré reagujú prakticky rovnako, keď spieva a keď počuje podobnú sekvenciu tónov od iného. Tieto takzvané zrkadlové neuróny vedci predtým zistili u primátov, ktorí robili alebo pozorovali gestá. Považujú sa za dôležitý základ mozgových mechanizmov komunikácie, no dosiaľ neboli známe pri hlasovej komunikácii. Súvisia s mozgovými centrami učenia. Zrkadlové neuróny sa asi podieľajú na rýchlom dekódovaní a kódovaní ľudskej reči. (Zdroj: Nature)
Zdeněk Urban
Foto - NASA; Rob Lachlan.